Спешно отделение в метрото

Слагат дефибрилатори до спирките, гарите и стадионите

Спешно отделение в метрото | StandartNews.com

"Спешно отделение" да има на спирките, стадионите и аерогарите предлагат кардиолозите у нас на новия здравен министър д-р Таня Андреева. Нашето дружество е готово да осигури безплатно 100 дефибрилатора, които да се поставят на най-посещаваните места в страната, заяви националният консултант по инвазивна кардиология доц. Иво Петров. Апаратите могат да спасят живота на човек в случаите на камерно мъждене. Тези състояния водят до внезапна сърдечна смърт и бързата реакция е изключително важна, обясни той.

Дефибрилаторите ще могат да се използват от всеки човек с медицинско образование или от хора, които са минали нужната подготовка. Това може да са парамедици, полицаи и пожарникари, обясни доц. Петров. За да се реализира идеята обаче, трябва да се направят законодателни промени. Затова от Дружеството на кардиолозите ще поискат среща със здравния министър Таня Андреева. Освен това те възнамеряват да й предложат и промени в организацията на спешна помощ в столицата.

В момента в София линейките карат спешните случаи със сърдечни проблеми до болниците според определен график. Понякога обаче дежурна не е най-близката клиника до мястото на инцидента. Искаме пациентите да се карат до най-близката болница, която може да им окаже съответната кавалифицирана помощ, заяви доц. Петров. В момента средно времето за хоспитализация от първия симптом за инфаркт е 102 мин. Златното време за реакция обаче е 60 мин., а стандартът у нас е до 90 мин. С промените кардиолозите смятат, че ще се подобрят и резултатите при лечението на инфарктите. Средната възраст на българите, които се сблъскват с този проблем, е 54 години. Имал съм обаче пациенти и на по 17-20 години, каза доц. Петров.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай