Доц. Симеон Ананиев, преподавател във ВТУ "Т. Каблешков" и съпредседател на Клъстер "Зелен товарен транспорт"
- Г-н Ананиев, кои са първите стъпки, които трябва да предприеме бъдещото българско правителство в областта на транспорта, за да го изведе от продължаващата от години криза?
- Най-важните стъпки са пет, но могат да бъдат сведени и само до три, тъй като многото стъпки се превръщат в танц, а танците в икономиката не водят до нищо добро. Като веднага трябва да уточня, те това трябва да са не стъпки, а решителни крачки.
- В каква посока?
- На първо място трябва спешно да се направи анализ на моментното състояние и да се определят необходимите средства за довършване и възможните срокове за пускане на Дунав-мост 2 и магистралите по направлението Европа-Турция. Казвам това, тъй като на 29 октомври официално се открива тунелът под Босфора и вече получих покана да присъствам на това изключително важно събитие. След като направи анализа, новият кабинет трябва спешно да пусне в експлоатация Дунав-мост 2 и да направи така, че най-късно до средата на октомври, т.е. - преди откриването на тунела под Босфора, да преустанови всички видове ремонти по жп мрежата, които прекъсват влаковото движение към Турция. Причината за това е, че авторитетни жп превозвачи като "ДБ Шенкер" и "Рейл карго" вече са заявили готовност за пускането на пробни композиции, така че ако всичко е наред от догодина очакваме значително нарастване на транзитния трафик от Турция към Германия и Австрия и обратно през наша територия - и то не само на железопътен, но и на автомобилен поток. Но ако до средата на октомври ние не сме готови с инфраструктурата, транспортните потоци, които ще бъдат огромни, ще си намерят други пътища и ще си останем глухата провинция на ЕС.
- Защо Дунав-мост 2 - той нали е почти готов?
- Какво значи почти? Нали знаете вица за онази жена, която била почти бременна?! Дунав-мост 2 ще бъде готов едва когато прилежащата му инфраструктура е изцяло завършена и когато се пусне движението по него. Освен това, вместо да се прави официално откриване на моста с рязане на ленти и пр. салтанати, по-добре е първо да се направи пълна логистика, т.е. - да се прецени как работи всичко по веригата - гранични преходи, митница, общински власти и пр. да работят без да създават проблеми на превозвачите. Така че системата около Дунав-мост 2 да започне да работи без шум, а след като заработи, тогава може и да се открие. А не да се отреже лентата и тогава да се мисли защо не работи и как да се организира всичко. Ако не се заработи устремно по решаването на всички проблеми на инфраструктурата по направлението с Турция, държавата ще изгуби милиарди, тъй като товарите между Европа и Азия ще си намерят друг път. За целта трябва да се ускори работата по довършване на магистрала "Марица".
- Коя трябва да е втората крачка?
- Втората крачка е спирането на приватизацията на "БДЖ - Товарни превози" и обявяването им в несъстоятелност, което е нормалната практика в ЕС, паралелно с прехвърляне на превозите им към друг национален жп превозвач. Така, както навремето стана с превозите под Ламанша. Изчисленията сочат, че ако държавата продаде "БДЖ - Товарни превози" сега, ще загуби около 1 млрд. лв. България вече има опит с ликвидацията на национален превозвач и прехвърляне на дейността му на друг, както стана навремето с "Балкан" и "България ер".
- Трето?
- Трето - трябва да се направи спешен анализ на всички международни договори в транспорта с участието на браншовите организации. Знаете, че назряха проблеми с Турция. Проблеми имаме и с Гърция, включително и с гръцките железници. Не са решени и вечните проблеми с разрешителните за Русия и пр. За да не се повтарят повече блокадите по границите като тази на Капитан Андреево, договорите трябва да се актуализират.
- Четвърто?
- Трябва да се направи пълен анализ и на отношенията с ЕС, за да не допуснем изоставане в приемането на евродокументи, тъй като знаем, че при всяка смяна на властта администрацията не работи по 5-6 месеца - не малък период, през който рискуваме да изпуснем срокове и да изпаднем в наказателна процедура (инфрийджмънт) или да стигнем до други негативни "екстри". Знаете, че в момента тече проверка на ЕК в областта на енергетиката, имаше проверка и на работата на жп транспорта и пр.
- Не е ли крайно време да се приеме национална транспортна стратегия за развитието на всички видове транспорт?
- Според мене не е необходима национална транспортна стратегия. Политиките като достъп до пазара и пр. ние ги имаме и прилагаме. Но наистина е крайно време да се пристъпи към подготовката за съставянето на национален транспортен план на всички видове транспорт - по примера на Германия. Става дума за разпределение и регулация на пазара, за да не се харчи солиден обществен ресурс за едни и същи превози, било то пътнически или товарни, които да се осигуряват многократно. Целта на този план е, примерно, за 1000 пътници да се осигурят 1000 места, от които, да речем, 500 да са на влак и 500 - на автобуси. А не, както е сега - за 1000 пътника в дадено направление огромната конкуренция да предлага 5000 места и 3/4 от вагоните и автобусите да се движат празни. В крайна сметка всички ние, цялото общество, плащаме за този транспортен излишък - и за ремонт на инфраструктурата, и за преодоляване замърсяването на природата, да не говорим за катастрофите от наситения трафик. Трябва и у нас, като в Германия, задължително да се осигурява обратен товар за автомобилите под заплахата от солени санкции. Защото транспортът не може да се регулира единствено от принципите на пазара, тъй като за поддръжката на инфраструктурата му се харчи огромен обществен ресурс. Крайно време е държавата да се намеси, тъй като България е едно от изключенията в ЕС.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com