Спечелих конкурс, но ми отказаха договор

Спечелих конкурс, но ми отказаха договор | StandartNews.com

Дадох на съд Техническия университет, казва доц. д-р Чавдар Стоянов

- Доц. Стоянов, наскоро редица медии информираха за отказа на ректора на Техническия университет-София да ви назначи като главен асистент на постоянен трудов договор след спечелен конкурс. Какво всъщност се случи?

- На 16 юни 2015 г. се явих пред петчленна научна комисия, която проведе тежък изпит и получих оценка "отличен 6". Комисията бе съставена от реномирани български специалисти - юристи (проф. Маргарита Чинова и проф. Мария Славова от СУ), както и хора, които нямат юридическо образование, но са на основен трудов договор и ръководна позиция във Факултета по компютърни системи и управление на ТУ (например, деканът на ФКСУ проф. Огнян Наков и други). Искам да подчертая - аз се явих на обявен от тях в Държавен вестник конкурс с условията, които те като университет са посочили, и спазих всички изисквания. Впоследствие бях гласуван и одобрен за главен асистент на катедрен съвет, а на 23 юни 2015 г. Факултетният съвет на ФКСУ ме избра за главен асистент след спечеления конкурс с 18 гласа "за" и нито един "против". Законът е категоричен - с това фактическият състав се изчерпва, трудов договор трябва да се сключи с класирания на първо място кандидат.

- Какво обаче се случи на практика ?

- Отношението на администрацията към мен бе крайно некоректно и фактически недопустимо. Аз не бях уведомен по законовия ред, че съм спечелил конкурса, което е пълен абсурд.
Три пъти правих опит да се срещна с ректора проф. Георги Михов, вярвайки, че той ще сключи трудов договор. Това не се случи, а бях препратен към зам.-ректора проф. Веско Панов, който постави резолюция "да" на моята молба. Аз предвидливо я снимах на ксерокс, защото имах съмнение, че тя ще бъде укрита. Това в действителност се случи и към този момент оригиналът на тази молба не ми е връчен, а от личен състав заявиха, че такава не съществува. Отказаха сключване на трудов договор по чл. 111 от Кодекса на труда и заявиха, че трябва да напусна другото висше училище, в което преподавам, за да започна да работя при тях.

Това е второто фрапантно нарушение на закона, защото чл. 111 урежда случаи като моя - работа на половин работен ден и с половин заплата, като външен съвместител. Г-жа, чието име все още ще спестя, заяви, че дори трудовата книжка, която й представих, вероятно е фалшива. Подобно твърдение граничи с идиотизъм. Накара ме да се подписвам върху ксерокопия от нея, което аз категорично отказах,защото е под достойнството ми. Проведох разговор с ректора и той ми заяви, че "каквото важи за всички останали преподаватели, това важи и за мен".

Проблемът е, че се мери с двоен аршин - аз съм юрист, а те инженери, които очевидно не разбират от трудово право. В ТУ съществуват, меко казано, странни практики, не се зачита кодексът на труда, нито се спазват конкурсните изисквания на Закона за развитието на академичния състав и Правилника за приложението му.

- Какво предприехте след това?

- Обърнах се с отворено писмо и жалба до министъра на образованието и науката, сезирах и Инспекцията по труда, входирах жалба и в Районната прокуратура. Смятам да се обърна и до Комисията по дискриминация.
В нея посочих няколко състава от Наказателния кодекс - укриване на документи, тяхната подмяна и неуведомяване на заинтересовано лице, участвало в конкурс, в съответните срокове за спечелването му. В крайна сметка се обърнах и до съда. По този повод чух една многозначителна реплика от зам.-ректора проф. Веско Панов,
който ми каза, че не се интересува дали ще търся правата си по съдебен ред. Имало много хора, които били осъдили ТУ, но това не бил проблем!

Смятам, че подобен подход на академично лице в която и да било европейска държава към независимия съд ще предизвика обществен скандал. В крайна сметка Софийският административен съд образува дело по моята жалба. Убеден съм, че ще го спечеля, защото вярвам в обективността на българското правораздаване. Бих посъветвал всеки, чиито права са нарушени по подобен начин, да потърси съдебна защита. Живеем в правова европейска държава, в която не бива да бъде допускан произвол на администрацията спрямо гражданите.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай