Вече се коват нови коалиции
Проф. Георги Карасимеонов
Изявлението на лидера на ДПС Лютви Местан относно необходимостта от предсрочни избори не е неочаквано. Това е една разумна и обективна оценка на резултатите от евровота. Явно е, че страната се нуждае от такива избори. И затова има поне четири причини.
Първо, изборите за Европарламент доведоха да появата на нови партии, които показват нови политически нагласи сред обществото. Второ, БСП и "Атака", които подкрепят този кабинет, претърпяха чувствителни загуби за сметка на ГЕРБ. Трето, самото правителство на Пламен Орешарски се ползва с ниска степен на обществена подкрепа. И четвърто, има опасност да се блокира политическият процес, ако продължи тази несигурност и нестабилност, особено в работата на сегашния парламент. И то когато предстоят за решаване сериозни задачи и провеждане на сериозни реформи.
Всичко това е накарало ръководството на ДПС да пледира за вариант предсрочни избори. Не само защото то е сигурно в електората си, но и защото би могло да запази своите позиции във властта. Прословутото пиене на кафе в Кърджали на Лютви Местан с Бойко Борисов показа недвусмислено, че ДПС остава отворено за различни политически комбинации. Каквато всъщност е правило неведнъж - и вляво, и вдясно. В крайна сметка ДПС е либерално-центристка партия и много от възгледите му, особено икономическите, съвпадат с тези на ГЕРБ.
Сега имаме непримирима - поне в момента позиция на ББЦ към ГЕРБ, както нестабилна подкрепа за Реформаторския блок, който не е съвсем сигурно дали ще влезе в следващия парламент. При това положение, ако ГЕРБ иска да управлява - защото абсолютно мнозинство едва ли ще получи - има като опция да потърси ДПС за коалиционен партньор. Борисов е достатъчно прагматичен да обоснове такава линия. Има, разбира се, и други варианти. Ако в БСП си направят съответните изводи от кризата, в която е изпаднала партията им и извършат подмяна и на ръководството, не е изключено след едни избори да се открие вариант за "голяма коалиция" БСП-ГЕРБ. Но това само при условие, че Сергей Станишев освободи председателския пост, за да може едно ново ръководство да има повече потенциал за коалиционни преговори.
Ако ББЦ увеличи резултатите си достатъчно, за да бъде в позиция да преговаря за коалиционен партньор, освен вариантите "голяма коалиция" и ГЕРБ-ДПС, може да се появи и вариант БСП-ББЦ.
Що се отнася до това кога трябва да се проведат предсрочните избори, време за губене няма. Най-добре е да станат до края на годината или най-късно - през пролетта на следващата. Но за това би било хубаво да се постигне консенсус между сегашните парламентарни партии, като в оставащото време Народното събрание да заработи пълноценно и да приеме някои най-неотложни закони.
БСП ще се опита да забави вота
Юлий Павлов, Център за анализи и маркетинг
Оттук нататък следват преговори между двете партии, които подкрепят правителството, дали изборите да бъдат тази есен или догодина. Смятам, че БСП биха предпочели предсрочният вот да се проведе през 2015 г., още повече, че след като преди лятната ваканция бъде направен ремонт на кабинета, няма голяма логика той да работи само 2-3 месеца и веднага да бъде заменен от служебно правителство. По-нормално е екипът на Пламен Орешарски да бъде оставен да работи 7-8 месеца и догодина да се пристъпи към избори.
Не е ясно защо след като ДПС определи за най-удачен вариант избори до края на годината, допусна още две възможности - те да се състоят догодина напролет или наесен. ГЕРБ пък се обяви за незабавни избори, но не вярвам, че те биха могли да повлияят върху решенията на БСП и ДПС. Извънпарламентарната опозиция разбираемо също иска бърз вот, но тях никой не ги пита.
За мен ходът на Лютви Местан не беше очакван, по-логично беше мандатоносителят да прояви желание за предсрочен вот, тъй като именно резултатът на БСП беше лош. Докато ДПС нямат основание да бъдат недоволни от получените гласове.
От самото начало 42-ият парламент тръгна лошо поради това, че кворумът се крепи от една антиевропейска партия, на която ЕС гледа с много лошо око. Вероятно сега ДПС са решили да сменят "Атака" като балансьор с "България без цензура".
Предполагам, че гласовете в БСП, които чуваме да искат оставката на Сергей Станишев, няма да бъдат многобройни. Станишев не е само председател на родната соцпартия, а и на ПЕС и някак си не върви да бъде бламиран точно от собствената си партия. Сигурно е, че в столетницата ще има силен натиск за промени и много ще се спори кога да бъдат предсрочните избори. Тези две теми ще предизвикат доста вълнения в БСП. Предполагам, че на "Позитано" 20 ще има вълнения и около друг проблем - оказа се, че трийсетина червени депутати са подкрепили искането на "Атака" до Конституционния съд за касиране на изборите, без да има каквото и да е решение на партийните органи в тази посока. Този скандал също ще предизвика изясняване на позиции в БСП.
Местан съобщи неизбежното
Д-р Николай Михайлов, психиатър
Местан съобщи неизбежното. Този кабинет е в криза да не може да управлява с подкрепата, която има. Основната партия, която носеше този кабинет, в лицето на БСП, претърпя поражение, което до голяма степен делегитимира управлението. При това положение предсрочните избори изглеждат неизбежни. Друг въпрос е, че тласкат ситуацията към реабилитация на ГЕРБ във властта, което не е най-добрата перспектива. Причината е, че социално-политическото напрежение в България в последните 2 г. стартира основно като реакция срещу управлението на ГЕРБ. ГЕРБ беше свалена от власт и сега трябва да бъде в края на този процес, а в това да бъде възстановена на власт, има голяма доза ирония.
Местан говори за 3 възможности и то основно, за да не поеме ролята на инстанция, която се произнася категорично. Това в някакъв смисъл е и въпрос на коалиционна етика, която се поддържа. Мисля, че след като е спомената възможността изборите да се случат през есента, това е и възможността, която ДПС предпочита. Отложените варианти предполагат подкрепящите това правителство партии да влязат в дискурса на голямото изпитание да подкрепят кабинет, чиято политическа сила е до голяма степен износена. Не може да разчита на това през козметични промени, дори и през по-дълбоки, кабинетът рязко да промени характеристиката си от съмнително успешен към убедително успешен, така че представящите мнозинството партии да се явят в по-добра кондиция на следващите избори. Всичко, което се говори и мисли на този етап, визира тъкмо представянето на партиите на предстоящите по неизбежност предсрочни избори. Това е ключово. Ние сме в цикъл на предсрочен вот и предизборна борба.
Възможностите за коалиционни блокове вляво и вдясно са твърде проблематични. Вляво отново и отново е същата гарнитура - БСП, ДПС и евентуално партията на Николай Бареков. Но Бареков обяви една от своите цели - отстраняването на ДПС от властта за два мандата. Вдясно са ГЕРБ и РБ, който е под въпрос да влезе в парламента, и отново Бареков. Той е поливалентно присъствие и в същото време е и хипотетично присъствие там. Не е ясно и какъв ще бъде неговият резултат на парламентарните избори. Мисля си, че голяма коалиция е отговор на нашата и текуща и проточена политическа криза, но това предполага много голямо себеотрицание на лидерите на съответните партии и съгласуване на задкулисните интереси, което е извънредно трудна задача.
(Пред БГНЕС)
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com