Инвестициите ще останат за нашите деца, така те ще може да работят тук, а не да емигрират
Липсата на втори кабинков лифт е най-големия ни проблем, каза Малин Бистрин, предприемач и председател на туристическия бизнес в града
Кой и защо задържа просперитета на Банско? Курортът няма бъдеще без нови лифтове и разширяване на ски зоната, казват местните хора, хотелиери и туристи. Инвестициите в ски писти и съоръжения през последните 10 години допринесоха Банско да се превърне в най-популярния ски център на Балканите. Днес обаче се задъхва от неразрешения с години проблем. Възможност за развитие има, реален инвеститор също. Проектът за разширяване на ски зона Банско е разработен по австрийски модел от водещи експерти - архитекти, еколози, инженери, лесовъди, така че да има минимално въздействие върху планината и природата, категоричен е кметът на града Георги Икономов. Но група "зелени активисти" слагат прът в колелото на прогреса, втълпявайки неверни твърдения на обществото за превръщането на Пирин в "паркинг" и обезлесяване на планината. Затова потърсихме коментар по темата от Малин Бистрин, предприемач и председател на туристическия бизнес в Банско.
- Г-н Бистрин, като председател на туристическия бизнес в Банско изразихте активна подкрепа за проекта за разширяване на ски зоната. В поредица от граждански протести с участието на местната общност, хотелиери и туристи, се чуха тревожни възгласи: "Задъхваме се", "курортът загива","Банско е на патерици"... Това ли е действителната пречка пред развитието на курорта?
- Да, липсата на втори кабинков лифт е най-големия проблем на Банско, а той води след себе си и много други неуредици. Вече пет правителства не могат да вземат нито едно правилно решение или го отлагат за следващото.
- Казусът Банско тема на една общност ли е или тема на национален приоритет? Защо е важно това да се случи?
- Туризмът в Банско изхранва много райони - ако продадем 5 кг месо, то ще дойде от Добрич или Шумен, виното от Свиленград, доматите - от Пазарджишко или Пловдивско, т.е. развитието на курорта носи плодове навсякъде, из цялата страна. Години наред обаче трупаме негативи от самите клиенти, нашите туристи. Привлечени са от мястото, идват, но някои от тях повече не се връщат, изнервени от опашките на път за ски пистите. Доизграждането на ски зоната е бъдеще и за нашите деца. Аз искам децата ми да останат и да работят тук, в Банско, а не да емигрират.
- Обвиняват поддръжниците на проекта за разширяване на ски зоната, че искат да унищожат планината. Какво смятате за това?
- Нека погледнем по човешки. Естествено, че не искаме "да изсечем горите" и да "унищожим планината", в която живеем и която ни храни. Не смятам, че един "любител" на планината от Русе например, е по-загрижен за нея отколкото ние тук. Ако бъдат отсечени 5 дървета, на тяхно място ще засадим 100! Всеки един, който не го е разбрал, трябва да го разбере! А тази кабинка е най-екологично развития вид транспорт, тя ще спре автомобилите, няма да се изхвърлят отпадъци. Защо не говорят т.нар. "защитници на природата" за колите, които се качват в планината и как да намалим тяхното вредно влияние. Или как липсата на поминък кара хората да крадат и секат дървесина. Това не се отбелязва, но се случва на практика. Нима по-малко еколози са в Австрия, Швейцария или Италия? Те са се погрижили за природата, после тя се грижи за тях, това е един непрекъснат процес.
- На Балканите се надига осезаема конкуренция по отношение на ски туризма. Турция, Косово и Македония развиват проекти за нови ски курорти. Да не говорим, че сръбски, хърватски и босненски курорти също могат да ни отнемат туристи. Реална ли е опасността?
- Да не мислим, че съседите ни гледат с добро око на нашите успехи. И те мислят за инвестиции и развитие. Турската държава подпомага ударно спорта и по специално ските. Страната предприе реални действия да се кандидатира за зимна олимпиада 2026 г. Дори да не стане, е факт, че държавата застава зад зимните спортове и туризма като национален приоритет. Македония и Гърция също развиват ски курортите си, колкото и по-бедни да са в това отношение.
- Имате ли надежда, че новосъздаденото министерство на туризма най-после ще разплете "възела" по казуса Банско?
- За нас е удоволствие да имаме министър на туризма, но този министър трябва да бъде наистина като баща и майка за този бизнес, да бъдем защитавани. Хората да са доволни, да работят, да си плащат данъците и децата им също да останат тук.
Бих се обърнал и към премиера: Г-н Борисов, с твърда ръка вземете и решете този проблем. Винаги ще има част недоволни, но нека да видим каква е цената на този етап.
ФАКТИТЕ
- По данни на Държавен горски фонд ски пистите в България се простират на едва 0,002% от целия горски фонд в държавата.
- В световната практика за зимни спортове се ползват до 10% от защитените територии.
- Изсичането на дървета с цел развитие на ски туризма е по-малко като обем в сравнение с планираната санитарна годишна сеч в планините. Тук дори не споменаваме бракониерската сеч.
- Лифтовете са възможно най-екологичният вид транспорт; за построяването им се използват хеликоптери с цел минимална вреда върху природата. Няма вредни емисии и шум, както при автомобилите.
- България - при 8 планински вериги с височина над 2000 м - развитието на зимни спортове изостава дори от Чехия, където най-високият връх е 1602 м.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com