Сирия е на път да стане втори Афганистан

Сирия е на път да стане втори Афганистан | StandartNews.com

Интервю на в. "Стандарт" с Димитър Бечев, Европейски съвет за външна политика

- Господин Бечев, защо сега реши международната общност да реагира на случващото се в Сирия?

- Защото станахме свидетели на атаките от 21 август. Химически атаки е имало и преди, но не в такъв мащаб. Сега мащабът е важен. Може би с предишните по-малки атаки Башар Асад е пробвал доколко употребата на химически оръжия е прекрачване на червената линия. Вероятно изводът на сирийския режим е бил, че американците имат пасивна позиция и са решили да вдигнат летвата с атаката от 21 август. Може би употребата на химическо оръжие е грешна калкулация на режима. Тъй като в момента на карта е поставен авторитетът на Америка, няма как да не си извадим извод, че Вашингтон е решил да не приема случващото се.

- Смятате ли, че е възможно да става въпрос за провокация с тази химическа атака, така че да се предизвика международна реакция?

- Не, мисля, че вече има доста косвени индикации, че сирийският режим стои зад атаката. Има дори доклади в коя точно част кой е дал директната заповед за изпълнение. Има голяма вероятност обаче управляващите в Сирия просто да са направили грешна преценка и да са направили твърде сериозна стъпка напред, без да оценят последствията.

- Казахте, че в случая е заложен авторитетът на Америка. Смятате ли, че САЩ и техните съюзници ще минат този път без санкция на ООН?

- Най-вероятно, защото не виждам как Русия ще подкрепи удар срещу Сирия. Всъщност, ако си спомняте, когато Обама направи изявлението за "червените линии", то беше интерпретирано сякаш той дава на Асад карт бланш. С други думи - посланието е "докато не употребите химически оръжия, ние няма как да се намесим". Т.е. това беше декларация за ненамеса. Просто нямаше как сега да не се намеси, като беше поставена летвата толкова нависоко.

- Каква военна операция очаквате?

- Най-вероятно от либийски тип. Очевидно е, че няма да има намеса на наземни сили и операцията ще е ограничена. Интересен въпрос е дали ще бъдат използвани военновъздушни сили и в какъв обем. Досега се говори за военноморски сили и удар с балистични ракети, базирани на тези военни кораби. Последните данни за движение са от американския флот, британски военноморски сили са разположени на база в Кипър, но вече кои точно ще са целите това е интересен въпрос. Има информация, че представителите на сирийската опозиция са дали списък с цели, но там няма много голяма прозрачност. И най-вероятно такъв тип удари ще целят предначертаване на баланса на силите.

- Какво следва обаче след евентуална военна операция?

- Това е много интересен въпрос, защото не е ясно дали съюзниците ще са готови да ескалират. Една ескалация, ако се вземе такова решение, би обхващала военновъздушния лабиринт, което от своя страна предполага една много мащабна операция по организиране на военноотбранителните сили. Ако сравним Либия и Сирия, експерти нееднократно са казвали, че Сирия има много по-солиден капацитет, което пък значи, че е доста по-сериозна операция. Но от друга страна, намесата на Турция на страната на една такава Коалиция на желаещите предполага, че те ще имат и наземни бази в близост до сирийска територия, така че ще имат предимство. Няма да има нужда да се използват само самолетоносачи.

- Какво бъдеще виждате за Сирия?

- Както казах, единият сценарий е, че с тези удари балансът на силите ще бъде променен в полза на опозиционните сили. Лека-полека ще бъде притиснат режимът, което може да не е толкова лесно и бързо, но пък чрез по-целенасочен план това ще доведе до неговото падане. Това е единият сценарий. Има друг сценарий - отслабването на режима все пак да активира някакви сили вътре сред привържениците на Асад и да се стигне до военен преврат. И вече с тези нови управляващи да се седне на масата на преговорите. Но този сценарий беше разиграван и преди, но доникъде не стигна, защото всъщност режимът се консолидира.

- Представлява ли някаква опасност тази очаквана военна операция за България?

- Не мисля, че самата операция чак толкова повишава нивото на опасност. Мисля, че вече рискът е наличен в Сирия, защото така или иначе дори и без такава военна намеса Сирия вече се превърна в една държава, разделена на няколко сектора с различни групировки, които мерят сили. Тя е вече на път да се превърне в един Афганистан. Така че със или без тази операция, мисля, че рисковете са налице.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай