Симеон Дянков разкри! Възможно ли е България да влезе по-рано в еврозоната?

Той съобщи, че миналата седмица представители на ЕЦБ са били в София и е имало разговори

Симеон Дянков разкри! Възможно ли е България да влезе по-рано в еврозоната? | StandartNews.com

Възможно ли е България да влезе по-рано в еврозоната?

Страната може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото банковата система трябва да се преформатира 2 пъти за година, а това е скъпо.

Може да влезем на 1 януари 2026 г. или 1 януари 2027, ако дотогава изпълняваме критериите, може и да е по-нататък, предупреди бившият финансов министър Симеон Дянков, сега член на Фискалния съвет, в интервю пред БНР.

"В момента ние, включително новите членове на Фискалния съвет, се борим да бъде влизането на 1 януари 2026 г., но според мен това е малко вероятно да стане и съответно ще е ни отложат за известно време, заради дефицита", каза Дянков.

Той съобщи, че миналата седмица представители на ЕЦБ са били в София и е имало разговори.

"Ние обясняваме, че нашата икономика и публични финанси, а и дефицита, се влияят от неблагоприятни развития на събития  – войната в Украйна, ако направят изключение, не само за 2025 година за въоръжаване, тогава ще покрием критерия", сподели Дянков. Но е категоричен, че влизането на България в еврозоната не е политическо решение, защото ЕЦБ не е политически орган.

Дянков е убеден, че очакването на конвергентния доклад през юни.

"Коалицията се държи не заради доклада, а заради целта - "дайте за влезем в еврозоната" и смятам, че това е добра цел. Но, ако тази цел трябва да се гони още година, трябва да има преформатиране, коалицията да е по-стабилна и да издържи още една година. Така че без избори, такива няма да има до края на годината, в рамките на този НС може да има един още по-здрав кабинет. Дотогава много неща могат да станат.

Той обясни, че преговорите вървят този и следващия месец, за да се види инфлацията, дали пак я изпълняваме, защото досега само един месец – февруари, сме изпълнили инфлационния критерии:

"И особено да се види на начислена основа, където имаше милиарди неразплатени дългове от предишни правителства. Това трябва да се види, дали ще е под 3% дефицита."

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай