Ще спестим, ако чужди самолети пазят небето ни

Ще спестим, ако чужди самолети пазят небето ни | StandartNews.com

Монтираме натовска система за разпознаване „чужд-свой" на МИГ-овете

Реформаторите няма да бъдем смокиновият лист на властта, казва военният министър Николай Ненчев

- Политиката ни в отбраната е да намалим зависимостта си от страни извън ЕС и НАТО

- Като министър успях в много неща

- В РБ сме единни, но понякога имаме трудни дебати

- Готови сме да защитим България от терористично нападение

- Г-н Ненчев, преди дни се завърнахте от неформална среща на министрите на отбраната от ЕС в Люксембург. Какво обсъждахте?
- Направихме преглед на резултатите, последвали Европейския съвет през юни 2015 г., проследихме напредъка по подготовката на Европейската стратегия за общата външна политика за сигурност, отбрана и развитие на отбранителните способности. Направихме обстоен преглед на операциите на Евросъюза в Средиземно море. Обсъдихме хибридните атаки и бежанската криза. Постигнахме съгласие, че проблемите могат да бъдат решени, само ако Европейският съюз е единен и работи в най-тясно сътрудничество със структурите на НАТО.

- Водени ли са разговори с други държави -Полша, Италия, Гърция и Румъния, да помагат за охраната на въздушното ни пространство?
- Съвместната охрана на въздушното пространство в рамките на НАТО се насърчава и мнозина го правят. Ние също можем да се възползваме от тази възможност, защото наред с всичко останало, ще ни спести и средства. До този момент сме водили неформални разговори на ниво министри и посланици. Но не сме стигнали дотам да говорим за конкретни обстоятелства.

- Какво се случва с нуждаещите се от ремонт родни МИГ-ове? Колко ще ни струва това?
- Политиката ни в областта на отбраната е да намалим зависимостта от страни извън ЕС и НАТО. С Полша постигнахме договореност за цялостно сътрудничество в областта на отбраната. Съвсем скоро ще са ясни параметрите на договора и ще предоставим повече информация.

- Русия каза, че ако Полша ремонтира МИГ-овете, те ще бъдат технически негодни. Как ще коментирате?
- Няма да коментирам мнението на Русия. В договора е предвидено Полша да даде гаранции според изискванията по стандартизационните споразумения за качеството на военните продукти в НАТО. Нашият Институт по отбрана към министерството ще получи пълната документация и също ще извърши преглед. Поляците са модернизирали и поддържат своите самолети и не са имали сериозни произшествия.

- Убеден ли сте, че ремонтът на МИГ-овете ще се случи в крайна сметка и то в максимално бърз срок, за да не бъде поставена под риск националната сигурност ?
- Надявам се в най-кратък срок всички технически параметри да бъдат съгласувани. Подписахме двустранно правителствено споразумение, което оттук нататък ни дава възможност да поддържаме заедно с нашите съюзници самолетите си. В бъдеще ще имаме опция и за тяхното модернизиране, като и да бъде монтирана натовска система за разпознаване „чужд-свой", така че те да могат да летят заедно с други натовски самолети.

- Космонавтът Александър Александров обаче смята, че няма как ремонтът да е по-евтин, щом се прави не от страната-производител, а от друга, която ще купува резервните части от Руската Самолетостроителна Корпорация (РСК) „МиГ".
- Радвам се, че ми задавате този въпрос точно по този начин. Действително цената, която договорихме с Полша, е много по-ниска, отколкото е предложената от руското предприятие. Надявам се много български граждани да се замислят върху това.

- Ако наистина, както твърдите, това ще ни излезе по-евтино, как ще бъдат оползотворени средствата, заделени за ремонт – ще отидат ли изцяло за развитие на ВВС или за други видове войска?
- На Консултативния съвет за национална сигурност през пролетта се взе решение средствата за отбрана да нарастват постепенно до 2024 г., за да може да направим отбранителните си способности адекватни на влошената среда за сигурност. Отговорното поведение към данъкоплатците изисква от нас да бъдем много внимателни при разходването на отпуснатите ни средства. Предстои да внесем за одобрение в Министерски съвет „Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили на Република България 2020". В нея са посочени основните инвестиционни проекти за модернизация.

- Какво ще са функциите на новия команден център на НАТО у нас?
- Това не е команден център, а е постоянно действащ щабен елемент за интеграция на силите на НАТО. Той е част от командната структура на Алианса и задачата му е да координира транспортирането и разполагането на съюзническите войски на наша територия за участие в учения, или ако се наложи при задействане на член 5-ти. Той осъществява и връзката на нашето национално командване с това на НАТО. Наличието на тези щабни елементи показва твърдата решимост на Алианса да защитава своите страни-членки.

- Бежанска вълна залива Европа. Какво се случва у нас? Поиска ли кабинетът от МО да изпратите още военни по границата? Готови ли сме да реагираме, ако у нас се получи ситуация като в Унгария?
- Кризисният щаб, оглавяван от МВР, отправи искания към Министерството на отбраната и Българската армия да окажат помощ на Гранична полиция, в случай че възникне някаква заплаха. Извършваме съвместно патрулиране с Гранична полиция, но не задържаме нарушители. Ако възникне и най-малката опасност от терористично нападение, сме готови да защитим територията на България.

- Има ли развитие по казуса „Шивиков"?
- Президентът е отправил питане до Конституционния съд по казуса. Каквото и да е неговото решение, ще положим всички усилия подобни сътресения никога повече да не се повтарят.

- Ще бъде ли назначен Стоян Стоянов – Стуци на работа в МО?
- Този въпрос не стои на дневен ред.

- Какви са ползите от информационната кампания на министерството по въпросите на отбранителната политика на страната. Получихте доста критики, че сте разходвали средства без ясна цел.
- Реформите не бива да се правят от политици, затворили се в кабинетите си. Трябваше да разясним както на военнослужещите, така и на обществото по места нашите основни идеи, но и да чуем техния глас, техните нужди и препоръки. В тази кампания се включиха водещи политолози и учени, които участваха в анализа на геополитическата среда, предвид новите рискове и заплахи.

- Пропуква ли се управляващото мнозинство? Има ли опасност за правителството след кризата с антикорупциония закон?
- Това правителство дойде на власт след повече от година масови протести, за да промени България. Нужни са дълбоки реформи в съдебната система, в образованието и здравеопазването. Трябва да положим още усилия в борбата с корупцията и организираната престъпност и разбира се, да подобрим отбранителните способности на страната. Отнасяме се към всички парламентарни групи с голямо уважение и се надяваме този парламент да отговори на обществените очаквания за реформа. Дали това ще се случи, не зависи само от нас, но ние няма да бъдем смокиновият лист на управление, което затвърждава порочните модели и практики от миналото.

- Какво се случва в РБ? Единни ли сте? Защо беше необходимо напрежението около подписването на споразумението за явяване с единна регистрация на местния вот?
- Реформаторският блок е единен във волята си за реформи. Споделяме общи ценности и нямаме реални политически различия. Но тъй като сме демократична коалиция, понякога има трудни дебати.

- Къде БЗНС ще има кандидати за кмет в рамките на РБ? Какво реши на УС на партията, на заседанието си в събота?
- Управителният съвет взе решение БЗНС да се яви на предстоящите местни избори в коалиция Реформаторски блок с единна регистрация. Постоянното ни присъствие беше упълномощено да довърши преговорите с другите партии. За нас РБ е траен политически субект и достойното му представяне в местната власт е от особено значение.

- Съжалявате ли, че станахте министър?
- Всеки, който се оплаква от натовареността на работата си или няма кауза, е абсолютно свободен да вземе своето решение. Аз не съжалям за нищо, обнадежден съм от свършеното. Успях в много неща.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай