Покривайте или изключвайте устройствата, когато не ги ползвате, съветват специалистите
През август 2013 г. двойка от Хюстън чува мъжки глас, идващ от спалнята на 2-годишната им дъщеря, съобщава ABC News. Когато влизат в стаята, за да видят какво се случва, те изпадат в шок, когато разбират, че гласът идва от техния бебефон. Очевидно хакер е успял да проникне в мрежата на безжичната камера, защото двойката не са променили потребителското име и парола на устройството, които са били предварително зададени, твърдят специалистите. Оказва се, че бебефоните са безжични камери за видеонаблюдение и са също толкова уязвими към хакерски атаки, колкото и охранителните камери за наблюдение.
Свързаните с интернет монитори за бебета и охранителни камери лесно се инсталират и конфигурират, защото се свързват към Wi-Fi мрежа. Да не говорим, че предлагат чудесен начин за наблюдение на деца, възрастни хора и имоти. Не са и толкова скъпи. Дотук с добрите новини. Лошата е, че можете да бъдете следени от вашата уеб камера, ако не вземете мерки. Освен това хакерът крадец, който се намира в обхвата на радиосигнала, лесно може да получи достъп до аудиото или видеото, което излъчва, ако настройките за достъп и паролата на бебефонът ви са оставени по подразбиране. Той се информира, че детето отдавна спи, а вие похърквате в другата стая, спокойно си влиза у вас и тараши каквото може.
Хакери непрекъснато наблюдават в интернет какво се случва и какво има в офисите, жилищата ни през незаключени камери за видеонаблюдения, твърдят специалисти в борбата с киберпрестъпленията. Според тях в такъв случай всеки може да влезе в интернет и с елементарната парола "admin" да се включи в наблюдението на онова, което камерата държи под контрол. За да няма достъп до визуализацията на обекта, паролата трябва да се заключи с междинна дума. Това могат да направят от фирмата, която е монтирала камерата. Задължително е, иначе онези, които влизат в обекта чрез камерата, могат включително и да я заключат и собственикът да няма достъп до паролата. Специалистите съветват всички, които имат камери за видеонаблюдение, да проверят какво е състоянието на паролите им и да не се опитват да ги слагат сами. Винаги при инсталиране на ново устройство трябва да се променя информацията по подразбиране, съветват специалистите.
Въпреки това, много хора не следват указанията за употреба и не променят потребителското име и паролата, които са по подразбиране. Това е проблем, тъй като хакерите знаят информацията, която е по подразбиране за достъп до всяка една технологична джаджа на пазара. Като съвет запомнете, че винаги при инсталирането на ново устройство трябва да променяте информацията по подразбиране.
След като хакерите получат достъп до вашия компютър, те могат да инсталират програми, които да включват вашата уеб камера, без да се задейства светлинен сигнал. Ето защо трябва да покривате или изключвайте камерата, когато не я използвате, съветват специалистите.
Хакерите могат да ни наблюдават незаконно и чрез таблетите и смартфоните. Вече се знае за съществуването на приложения, които могат да записват в реално време аудио и да крадат снимки и видео, които сте направили със смартфона или таблета си.
Застрашени са дори детските играчки. Например един заек с камера се управлява от мобилния телефон на родителя и е направен да държи детето под око. Някой друг обаче също може да го направи.
Успокоението е, че хакерите се нуждаят от безжичен интернет, а повечето от потребителите имат пароли за връзка. Именно това е един от основните съвети на специалистите. Друга препоръка е постоянно да актуализирате софтуера си и да не отваряте линкове от непознати. Големият брат вече е навсякъде, не само в ефира на някои телевизии. Ако все още вярвате, че модерните технологии са тук, за да ви улесняват, помислете си отново, съветват специалистите.
Кибератака и през хладилника
Хладилниците, свързани с интернет, също могат да бъдат обект на кибератака. Според специалисти този тип електроуреди за бита може да бъде превърнат в част от бот-мрежа. Т.е. устройството може да се зарази с вирус, който получава команди от създателите си и ги изпълнява без знанието на собственика му. Специалисти по компютърната сигурност от калифорнийската компания Пруфпойнт съобщиха още през миналата година, че са разкрили случай на голяма кибератака, засегнала редица предмети, свързани с интернет, сред които и един хладилник. За случая информира Франс прес. Според компанията вероятно става дума за първата доказана кибератака, извършена срещу така наречените "умни уреди", които използваме в ежедневието си, но които са свързани с интернет или със смартфон за разлика от обикновените уреди. Експерти по сигурност предупреждават, че след години тези атаки могат да станат опасни за съвременното обществото. Ако след време хакери поемат контрол над автоматизирания ви дом, ще могат да отварят врати, да включват и изключват уреди, дори да натоварят електрическата система, предизвикват пожари, наводнения и много други.
Умните телевизори са любима мишена
Умните телевизори, свързани с интернет чрез безжичен модул или кабел, също могат да станат потенциална цел на хакерски атаки, предупреждават от световноизвестна фирма за киберсигурност. Престъпниците могат също да се стремят да откраднат пари от онлайн акаунтите за филми или да използват телевизионната камера, за да заснемат какво правят потребителите, казват специалистите. Те съветват да помните защитната си парола на тв апарата и да го използвате и поддържате първо като компютър и после като телевизор.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com