Шоуто "Бутни къща"

Шоуто "Бутни къща" | StandartNews.com

Сагата в Гърмен се заплита от изборните интриги

Бутането на циганска къща е на път да се превърне в един от популярните реалити формати в родния ефир. Пред очите ни се оформят законодателството на новия тв жанр - три рейса с жандармеристи, вопли и клетви на многодетни майки, патриотична агитка отстрани, загрижени представители на местната власт, а в студиото - шеф на ромска партия спори с гологлав националист.

В Гърмен изглежда са решили да събарят по две-три къщи на сеанс с цел да осигурят повече преки включвания от дивия екшън. Всяка разрушителна операция на властите ни изправя пред мъчителните въпроси: Важи ли законът за всички? Защо сриват ромските коптори, а ги е страх да погледнат към дворците на олигарсите? Има ли кой да изпълни закона, когато институциите се парализират при всеки полъх от съда в Страсбург и вопъл на правозащитна организация.
След баталните сцени през пролетта в родопската община напрежението не стихва. Постоянно пътят към нея се охранява от пост на жандармерията, а почти всяка вечер стотина и повече души се събират на протест и призовават циганите да бъдат прогонени от селото. Остросюжетният спектакъл вчера придоби нов обрат, след като нарочените сами събориха домовете си, а останалите без покрив хора подадоха молби за настаняване в общински жилища.

Проблемът е, че въпреки концентрираното огромно обществено внимание и декларираните усилия на всички институции раната не се лекува, а продължава да гноясва. Незаконните постройки

се премахват на час по лъжичка

което води до периодични взривове на недоволство от всички страни. Вижда се, че засега държавата не разполага с екипи и капацитет да парира, овладее и реши подобни междуетнически конфликти, каквито тлеят на много места в страната.
Резултатът е, че ромите се страхуват за живота си и не смеят да пуснат децата си на училище. Останалите жители на Гърмен пък живеят с убеждението, че циганите са недосегаеми - не плащат данъци и консумативи, строят, където си искат, не престават и битовите кражби.

В родопската община конфликтът се заплита и от междупартийните противоборства в навечерието на изборите и най-вече от разприте вътре в управляващото този край ДПС между крилата на настоящия кмет Минка Капитанова и бившия - Ахмед Башев.

Предизборната обстановка допълнително усилва изкушението проблемът с незаконното строителство да се използва за насъскване на едни граждани срещу други и насочването на ромския вот в желаната посока. От една страна, действащите твърдо кметове, като в Стара Загора, показват със сриването на гетата, че няма да търпят своеволия и са в състояние да наложат ред. От друга, надвисналата заплаха над редица цигански махали позволява на политическите агитатори да ги изнудват по обичайния начин: "Гласувайте за нас и няма да ви бутнем домовете" или "

Ако изберете другите, ще ви срутят домовете

Крайно време е държавата да заеме безкомпромисна позиция относно епидемията от незаконни сгради - и в гетата, и в кварталите на заможните българи. Редно е също да се намери подслон за останалите без покрив хора и да им се помогне по законен начин да си построят домове. Най-вече политиците трябва да помислят и доколко са се вкаменили сърцата на техните избиратели, как омразата извира по съвсем безобидни поводи и докъде би могло да доведе нагнетяването на напрежението между българи и роми.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай