Шофьорът на тира, участвал в катастрофата със Сияна има близо 20 предишни нарушения, като последните две са от 2024 г.
„Те са основно за сигнализация на автомобила и скоростните режими. През 2003 г. е имал две нарушения, през 2007 г. – две през 2009 г. - едно, през 2010 г. - четири, през 2011 г. – седем”, съобщи пред Нова тв заместник-началникът на отдел „Пътна полиция” в ГДНП главен комисар Мария Ботева.
„Тези, които често минават от там знаят опасностите и въпреки това са неподготвени,когато попаднат в тази крива, когато завали дъжд, падне слана. Човек, колкото а си мисли,че е готов да посрещне една рискова ситуация, се оказва, че не е така”, поясни тя.
По думите й за последната една година от „Пътна полиция” са подали два сигнала за проблеми в този участък.
"Ние, които участвахме в процеса на разследване бяхме твърде дискретни. Ние избягваме изявите пред медиите, защото по време на разследване няма какво да говорим за механизмите на ПТП и причините. Може би с тази трагедия, със загубата на това дете, действително обществеността трябва да се събуди", заяви в същото време по БНТ проф. Станимир Карапетков, експертът в Националната следствена служба, направил оглед на пътя, където се случи трагедията.
Той изрази надежда институциите да заработят. Като проблем посочи, че много институции говорят за това - "много баби, а бебето хилаво, защото няма добра съгласуваност".
Той поясни, че са направени 6 часови изследвания на геометрията на пътя. Не е тайна, поясни той, че тя не е в най-добро състояние.
"Аз видях, че има четири вида асфалт. На всеки път асфалтовата настилка трябва да удовлетворява определени качества. Те са много важни. Трябва да има добро сцепление, не трябва да има неравности, да няма вълни. Тя трябва да има качества и за товароносимост. Всичко това е много сложно и затова има стандарт за структурата на дадената настилка".
Различието в настилката показва нехомогенност, а имаме ли такава това е признак и предпоставка за загуба на устойчивост.
"Аз бях изумен от това, което ми показа "Пътна полиция". Има ли дъжд безусловно имаме загуба на устойчивост на товарен автомобил, което буди огромно съмнение защо и как се получава това. Това е нашата задача".
Ако институциите прочетат експертизата, а те не правят това, за съжаление - те между редовете ще видят какво трябва да поправят. Денивелацията не е причина за липсата на устойчивост, заяви експертът.
"Този завой може да се преодолее с много висока скорост, ако настилката е добра. Проблемът не е и в денивелацията. Проблемът е в неравностите е настилката и образувани коловози".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com