- Газим в злато, възкликнал д-р Китов, когато открил гробницата на могъщия тракийски владетел
- Очите на бронзовата статуя са уникални - от алабастър и стъклена паста, имат мигли
Буквално газим в злато...". Викът на д-р Ге-орги Китов (1943-2008) при откриването на гробницата в могилата Голямата Косматка раздира въздуха на 21 септември 2004 г. В онзи паметен ден археолозите имат шанс, какъвто се пада веднъж в живота - попадат на изцяло запазено погребение на самия владетел на Одриското царство Севт III, управлявал в периода 330-300 г. пр. Хр.
В гробницата са открити над 70 находки - около 20 златни, сребърни и бронзови предмети, дарове за владетеля. Сред тях са царски златен венец с дъбови листа, златен киликс, фиала, глава на богиня и елен, шлем на воин, много златни монети. Но още в началото на разкопките, пред входа на гробницата,
д-р Китов се спъва в огромен камък, който засенчва
по уникалност всички открити впоследствие съкровища. Когато маха пръстта, вижда в ръцете си изящна бронзова глава, чийто поглед следи всеки около нея, където й да се намира. Археолозите са категорични - естествените й размери сочат, че е част от голяма представителна статуя на Севт III, която е стояла на пиедестал в столицата му Севтополис. Фигурата е била висока 1,80-2,0 м. Смята се, че е била поставена на 10-метров постамент. Такива са били елинистичните традиции.
"Бронзовата глава е толкова съвършена и лицето изразява толкова много мисъл, че е по-хубава от "Мислителя" на Роден", казваше приживе самият Китов.
Бронзовата глава представя мъж в разцвета на силите си. Лицето, с характерен, дъговиден в профил нос и подчертани скули, излъчва достолепие, сила, характер и мощ. Главата е с безупречни брада и къдрици. Но най-впечатляващото в нея са очите. Цяло чудо е, че те изобщо са достигнали до нас. Скулптори от онова време със запазени очи са изключителна рядкост. Изработката им е повече от съвършена. Направени са от алабастър и стъклена паста, но най-ювелирни са миглите. Те са изрязани една по една от медна пластинка и с тях очите буквално оживяват. Придават необикновен реализъм на изображението - царят гледа, при това
сякаш погледът му се мести
и не изпуска хората наоколо. Предполага се, че главата е откъсната още навремето от скулптура в човешки ръст. Дали царят е бил представен изправен, или като конник, както е изобразен върху реверса на своите монети, никой не знае. Но главата и хипотезите около статуята хвърлят светлина както върху самия Севт III, така и върху неговия град бижу - столицата Севтополис.
Севт III е от царски произход. Появява се на политическата сцена в края на управлението на Александър Велики. Гордият тракиец е оглавил антимакедонското въстание, поставило началото на ново Одриско царство. Известно е, че след 323 г. на политическата сцена се появява Лизимах - най-опитният генерал на Александър. При подялбата на македонската империя на него се пада Тракия. Севт има два крайно тежки военни сблъсъка с Лизимах, но го побеждава и отстоява независимостта на възстановеното от него Одриско царство. Плюс за тракийския владетел е и фактът, че сключва династичен брак с македонска принцеса - Беренике. Изключителна красавица с остър ум, за която казват, му е била верен и много добър дипломатически съветник. Самочувствието на Севт като владетел се изразява в самото наименование на основаната от него столица Севтополис - градът на Севт. Той дръзко приема модата по онова време, наложена от самия Александър Велики, новооснованите градове да носят името на царя или членове на семейството му. Тя е следвана от всички елинистически монарси след него. И, копирайки я,
Севт казва: аз съм ви равен
Кой е изваял Севт III? Заради изящната изработка някои специалисти твърдят, че статуята е била дело на някой от учениците на прочутия в древността атински скулптор Фидий. Не липсват обаче и хипотези, че статуята е дело на местен майстор. Приживе и след смъртта на владетеля са отсечени многобройни бронзови емисии от седем типа. В част от тях е представен портрет на Севт, а в други конник - вероятно самият той. Сеченето на монети е знак не само за икономическия възход на Одриското царство, но и белег за суверенитета на владетеля.
Севтополис е изграден през 20-те години на 4 век преди Хр. на необитавано място, по модела на елинистическите градове, вероятно от гръцки архитекти и строители, поканени от царя. Днес той е на дъното на язовир Копринка до Казанлък. Някога обаче е бил защитен с мощна крепостна система, в която е имало отделен допълнително укрепен участък (тюрсис). Там бил владетелският дворец. В него имало и светилище на Великите богове на Самотраки.
Севтополис имал голям централен площад (агора), който заедно със сградите около него бил обществен и религиозен център. Жилищата на гражданите на столицата също били подобни на обичайните домовете в елинистическите градове - с вътрешен двор, около който са разположени жилищни и стопански помещения. Къщите, които обикновено били на два етажа, имали специално помещение за посрещане на гости.
Археологическите данни показват, че Севтополис действително е бил, не само политически, но и икономически център на държавата. Амфори и керамични съдове, теракоти и други артефакти свидетелстват за търговски и културни
контакти с големите егейски производители на вино и зехтин
като Тасос, Акант, Родос и др., както и с Атина, Коринт и други значими полиси на Елада. Това определя изключително високия стандарт на жителите на одриската столица. Днес портретната глава на Севт III разказва историята на най-великия тракийски владетел в Националния археологически институт с музей при БАН. Гробницата на Севт III в Голямата Косматка - на километър южно от гр. Шипка и на 12 км от Казанлък, пък е най-добре експонираният тракийски паметник в Долината на царете. Тя разполага с изцяло изградена инфраструктура и вентилационна система, която поддържа постоянна температура. И е една от най-големите културно-исторически атракции на страната ни.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com