Какво да правим, докато стоим изолирани вкъщи, за да се предпазим от страшния коронавирус? В един момент на всеки му писва да гледа тв сериали и готварски предавания. А в последната седмица телевизиите минаха на повторения и изтупани от праха стари ленти. Дори "висенето" във Фейсбук вече е напълно отегчително. Не можем да пътуваме, но можем да се докоснем от разстояние до чудесата на България и на света. Затова "Стандарт" реши да пренесе в дома ви някои от най-красивите съкровища, пазени от музеите у нас - чрез техните истории. Започнахме с най-загадъчното от тях - магическите плочки от Летница, които носят проклятие. Днес ви представяме любопитни факти за емблемата на България - Панагюрското злато.
- "Метрополитен" в Ню Йорк с ексклузивни права да прави реплики на безценните предмети
- Съкровището е имало очи, гласи една от легендите
8 декември 1949 г. - "Елате да видите, музикантите са си забравили тръбите!". Това възкликва един от тримата братя тухлари Павел, Петко и Михаил Дейкови, който пръв открива 9-те златни съда от панагюрското съкровище. Братята наистина решили, че са открили музикални инструменти, затова бързат да ги предават на околийския началник Стефан Калпаков. Измират ги на реката, но когато предметите ги заслепяват с блясъка си, разбират, че са намерили нещо повече от тръбите на свирача. Слагат ги пазарска торба и ги носят на Калпаков.
Находката на братя Дейкови е изложена зад витрините на хавлиената фабрика - на главната улица в Панагюрище. Няколко дни съкровището стои там, за да го видят всички панагюрци.
Известният археолог Петър Горбанов, завършил във Виена, съобщава за съкровището на Археологическия институт и на директора на Пловдивския исторически музей. Уникалните съдове са пренесени в Пловдив в обикновена раница и без охрана.
300 000 тогавашни лева получават за награда братя Дейкови от Пловдивския общински съвет.
8 г. съкровището е "в неизвестност". Това е най-разпространеният мит около царския сервиз. Наследниците на тримата откриватели твърдят, че със заповед на Людмила Живкова съкровището било изнесено от Археологическия музей в Пловдив с грешен инвентарен номер. И в периода 1974 - 1982 г. никой не знаел къде е.
Съществува хипотеза, че ритоните са имали очи от скъпоценни камъни, които някъде във времето са се изгубили.
1970 г. - Панагюрското златно съкровище заминава за САЩ. Според професора по културология Евгений Сачев съкровището е дадено на един от наследниците на Рокфелер срещу обещание за инвестиции. "На 29 април 1975 г. с частен самолет Рокфелер пристига на летището в София и в знак на добро намерение му дават Панагюрското съкровище да го отнесе в САЩ в музея "Метрополитен" - за да могат там да го оценят и да го видят - без каквито и да са документи, само на една честна дума", коментира Сачев пред бТВ. Именно тогава музеят "Метрополитен" в Ню Йорк получава ексклузивни права да произвежда копия и реплики на Панагюрското злато. Направени са няколко, преди то да се върне в България. Тогава плъзва слухът, че съкровището е подменено.
2014 г. - Панагюрското злато е 100% истинско. Това обяви швейцарската "Евротест контрол", след като извърши 33 проби. Така окончателно рухна митът, че съкровището не е истинско, че още преди години е подменено с дубликат. А оригиналът е изнесен зад граница и продаден в частна колекция.
50 милиона евро е застрахователната стойност на Панагюрското златно съкровище
6,164 кг е общото тегло на 9-те съда от тракийския царски сервиз
Над 4 милиона туристи от цял свят се възхищаваха на панагюрското злато в Лувъра.
Панагюрското злато няма аналог. Част от историците приемат тезата на проф. Иван Венедиков, че са изработени в ателие на град Лампсак на южния бряг на Мраморно море.
Две са хипотезите кой владетел е поръчал изработката на ритуалния златен сервиз. Едната е, че това е легендарният цар на одрисите Севт III. Другата - че са направени по поръчка на Лизимах, наследника на Александър Велики в Тракия. Но попадат след военна победа в хазната на Севт III.
С обожествяването на Александър Велики приживе се налага традицията владетелят да пие от златни съдове. Така е ставал равен на боговете.
2012 г. - в Панагюрище отваря врати уникалната зала трезор. В нея всяка година оригиналното съкровище гостува за 40 дни. Това е единственото място, в което всеки от 9-те съда е изложен в собствена витрина от бронирано стъкло и може да се види в детайли.
Доскоро в официалните справочници три от ритоните бяха описвани с "глави на амазонки". Последните проучвания показват, че ритуалните чаши изобразяват богините Атина, Афродита и Хера.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com