Фактът, че Йоханис не е православен и няма деца, отслабва шансовете му, казва журналистът София Георгиева
- Г-жо Георгиева, какъв ще бъде резултатът от утрешните президентски избори в Румъния? Каква е вашата прогноза?
- Очертава се вторият тур на президентските избори в Румъния да бъде спечелен от премиера Виктор Понта. Всички очакват той да бъде победителят и едва ли не интрига няма, което от своя страна убива усещането за състезание на идеи, програми. Всички анкети и анализатори са убедени в победата на Понта и в крайна сметка
съспенс няма и това донякъде демотивира
избирателите. В един момент нормално е всеки да си зададе въпроса защо да ходя да гласувам, при положение че резултатът е ясен. За съжаление, всичко това определено е в ущърб за румънското общество и демокрацията в една държава членка на ЕС.
- Няма ли някакъв шанс в последния момент да се променят нещата и съответно нагласите на румънците?
- Единственият шанс за изненада и това, което може да обърне прогнозите и очакванията, е гласът на румънците в чужбина, които традиционно подкрепят десни кандидати, какъвто е Клаус Йоханис. Неговата партия е член на ЕНП. Той е етнически германец, припознат е от десните сили като техен кандидат и изразител на тяхната програма. Така че, ако румънците в чужбина се мобилизират, могат да обърнат резултата. В крайна сметка, социолозите дават разлика от 8% в полза на Понта, която не е непреодолима. Победата на Йоханис обаче зависи най-вече от средната класа, младите, по-образованите и по-информираните румънци. Нелепото е, че на първия тур имаше голям проблем при гласуването на диаспората. Във всички големи градове се извиха големи опашки. Не всички румънци успяха да гласуват, защото трябваше да подписват декларация, че няма да гласуват другаде. На много места обаче въпросните декларации свършиха и това попречи на гласуването. Броят на избирателните секции беше недостатъчен, а в посолството в Париж се стигна до намесата на жандармерията. При тези условия реално хора, склонни да подкрепят десния кандидат, са поставени в ситуация да не могат да го направят.
- А как стоят нещата в самата Румъния?
- В самата Румъния
десницата е много раздробена
Тя твърде много се обърка от наличието на много кандидати на първия тур, заради което вотът се разпиля. Десните много се разочароваха от тази раздробеност и от липсата на единство и съгласуваност, както и от разнобоя и противоборството на самите кандидати. Така след всички години на не особено убедителни постижения на десни правителства, особено в съчетание с икономическата криза, тези хора се отдръпнаха от политиката и не участват на избори. Такова е разпределението на силите, а апаратът на социалдемократите е много силен и радващ се на силна медийна подкрепа. Няколко съпартийци и близки приятели на Понта са водещи фигури в медиите, което кара голяма част от румънците да усещат изборите като предрешени и независещи от тях. Разочаровани са. От една страна има една критична маса, която със сигурност ще гласува, защото е дисциплинирана, организирана и добре мотивирана от лидерите на местно равнище, които в Румъния наричат барони.
- Какво би се променило, ако Виктор Понта стане президент?
- Социалдемократите ще превземат всички институции. Те вече имат мощно присъствие в парламента. Президентът в Румъния
има правомощия да назначава главните прокурори
както и ръководителя на Националната дирекция за борба с корупцията, която е особено активна в последните години и вкара редица видни фигури в затвора. Тревожното е, ако Понта спечели, че твърде много влиятелни фигури от Социалдемократическата партия са в полезрението на Националната дирекция за борба с корупцията. Разследването се намира във финална фаза и, бидейки президент, ще му бъде оказан голям натиск да даде рамо на съпартийците си. Дори и да няма желание да го прави, едва ли ще намери сили да им се противопостави.
- А, ако все пак Клаус Йоханис спечели вота утре?
- Йоханис продължава донякъде линията на Траян Бъсеску за борба с корупцията и то от най-добрите му години, когато той наистина беше най-деен и хората му повярваха. Идеята за разчистването на лошите практики се продължава от Йоханис, който непрекъснато изтъква, че е за правовата държава. В това отношение Понта и неговата партия показаха, че имат собствена интерпретация.
- Какво би попречило на Йоханис да спечели?
- Той не е толкова популярен на национално равнище. От 2000 г. е кмет на Сибиу, като е преизбиран три пъти. Местните са впечатлени от неговите постижения, но не е бил в голямата политика. Известен е, че върши добра работа, но до голяма степен е неопитен, което си пролича и в телевизионните дебати. Той не е имал и възможност да представи идеи как би могъл да управлява цялата държава, а не град. Не е за пренебрегване и фактът, че Йоханис е протестант, а румънците са православни и силно вярващи. За тях принадлежността към православието е фактор. Мнозина наричат Йоханис Германеца, обвинявайки го, че не е истински румънец. Освен това
църквата се намеси в кампанията
като призова румънците да гласуват отговорно, без да споменава имена. За хората от малките селища, за по-ниско образованите, тези сигнали са много важни и са възприемани не само като призив, а и като техен дълг. Другият момент е, че Клаус Йоханис няма деца, въпреки че е семеен, а това също е от значение. Понта просто се вписва в представите на сънародниците си като добрия румънец: млад, православен, семеен, баща на две деца и съответно има всички предпоставки за победа.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com