Само скоростта не може да е причина за взрива

Вероятно газът е излязъл от сцепената цистерна и се е наслоил във въздуха, твърди инж. Марио Нинов

Само скоростта не може да е причина за взрива | StandartNews.com

 

Въпросът какво доведе до трагедията в Хитрино все още няма категоричен отговор. Продължават да се обсъждат всички възможни версии за инцидента. "Стандарт" потърси мнението на инж. Марио Нинов, експерт към КТ "Подкрепа".

- Инж. Нинов, ще стане ли ясно какво е довело до трагедията в Хитрино ?
- Напълно може да бъде обяснен взривът. Какви са причините, ще ги кажат самите органи, защото има много хипотези, които трябва да се проверят до една. Хубаво е малко да изчакаме експертите да свалят данните от локомотивите, да направят измерванията на железния път, да видят и кажат своето мнение и тогава да правим коментари. Сега можем само да предполагаме. В крайна сметка машинистите в частната жп компания са кадри на БДЖ. А сред жертвите е и стрелочникът на гарата, а негова колежка е с 90 на сто изгаряния. Колегите от жп секцията, които поддържат железния път, се събират в голямата сграда, която изгоря при инцидента, за инструктаж. Ако беше станало час по-късно, тези хора нямаше да са живи. Голям късмет е, че пътническият влак, който е трябвало да се срещне и размине с товарната композиция, е бил задържан на съседната гара. Ако се бяха засекли при този взрив не се знае какво можеше да се случи. Предотвратена е още по-голяма трагедия.
- Досега като най-вероятна версия за дерайлирането на влака се налага превишената скорост при влизането в Хитрино ?
- Тиражираните мнения за по-високата скорост не трябва да бързаме да ги приемаме. А и причината може да не е само една. Не е правилно да се говори по този начин, особено като има толкова жертви и разрушения. Влакът е бил с два локомотива, които са били начело. Този, който е теглил, е с дигитално устройство, което записва данните за движение на самия състав с карта-памет. Тя може да се прочете единствено със софтуер, който е на производителя и се намира в компанията "Булмаркет", собственика на цистерните. Вторият локомотив е английски и при него може на място да се извлече информация. Тя обаче не е меродавна, каквато е на челния локомотив. Важно е да се обясни, че дигиталните устройства в съвременните локомотиви няма как да бъдат манипулирани както при старите, които са оборудвани с т.нар. скоростомерна лента, която прилича на оризова хартия, върху която пише един писец. Така че, скоро ще имаме абсолютно ясни данни дали влакът се е движел с по-висока от разрешената в участъка скорост.
- Все пак кои са възможните причините за дерайлиране?
- Четири са. Висока скорост, повреда на подвижния състав, повреда на железния път( счупена релса, разширение, пълни жлебове на прелез, полуобърнатата или обърната под возило стрелка) и външна намеса (терористичен акт). При прекалено висока скорост и влизане в крива се стига до инцидент.
При втората хипотеза железният път може да има т.нар. слабо място, примерно, да има уширение между самите релси или пък счупено парче релса.
Това може да доведе до обръщане на стрелката, която насочва влака в единия или другия коловоз. Ограничението на движението на скоростта в този тип гари като Хитрино, които са снабдени с т. нар. релейна уредба, една от най-примитивните, по норматив на входната стрелка е до 60 км/ч. Не може с по-висока скорост да се влезе на гарата. Специално в Хитрино има допълнително намаление точно преди входния сигнал, което е 50 км/ч. Ако има някакви проблеми по самите елементи на стрелката, ако не е прилепнал езика, ако има някакво счупване, тогава може върху тази стрелка да се получи дерайлиране. Няма как стрелката да е обърната отдолу под състава, защото тя се обръща ръчно от човек. Той трябва да отиде там, да отключи заключалките, които държат езиците , да свали едни скоби и с едни тежки топузи обръща стрелката чрез щанги. Друга причина за дерайлиране - на самия прелез има жлебове, в които минават колоосите на подвижния състав. Ако те са пълни по някаква причина с лед или друго, тогава колоосите няма да имат канали, в които да вървят и е възможно да излезнат от железния път. Третата причина - да има някаква повреда по самия подвижен състав. Не изключвам такова нещо, защото влакът се е "скъсал". Всеки един вагон е свързан с другия чрез тягови съоръжения. Когато се прекъсне тази връзка, казваме, че "влакът е скъсан". В случая това е станало след петия вагон.
- А какво може да доведе до "скъсването"?
- Умора на материала. Дали самото дерайлиране е причинило скъсването на влака трябва да установят разследващите органи. Но най-вероятно освен високата скорост има и друга причина, за да се случи такова дерайлиране. Последната
хипотеза за външна намеса или терористичен акт, въобще я изключвам.
- А какво е довело до взрива. От "Булмаркет" казват, че този модел цистерни е от най-здравите ?
- Балонът на цистерната трябва да е нарушен по някакъв начин. При обръщането й, тя отрязва метален стълб, който държи контактната мрежа. Възможно е при този удар да се е нарушила целостта на някоя от заварките на самата цистерна и тя да е пробита. Така газът, който е течен и под налягане, е излязъл навън.
Иначе е вярно, че тези цистерни са изключително здрави. Имали сме случаи, в които са падали от мост в дере и им нямаше нищо.
Виждаме още нещо, 12 часа излиза газ от тази цистерна, тя гори, но не гърми.
При инцидента най-вероятно при падането на контактния проводник на земята са се получили искри, които са взривили изтеклия газ, който е по-тежък от въздуха и пада ниско долу.
- Още в началото стана ясно, че стрелочникът е видял да излизат искри под локомотива ?
- Когато има ниска температура навън обикновено контактният проводник се обледенява. Тогава понякога се получава волтова дъга. Тя не може да е причина за взрив. При задържането на локомотива, самите спирачки имат дискове с метални детайли, които се наричат калотки. Те са два типа - чугунена и композиционна. Когато чугунените се задействат, от тях излизат искри. Това също не би довело до взрив, защото те са на локомотива. На самите вагони, които превозват опасни товари, е забранено да се слагат такива чугунени калотки. На тях се слагат композиционни, които нямат такива искри.
- Има ли нещо, което ви озадачава при инцидента в Хитрино ?
- Все още не мога да си отговоря на един въпрос. Не съм ходил в Хитрино, но на кадрите не видях никъде части на взривената цистерна. Заради това остава у мен убеждението, че този газ е излязъл от сцепена цистерна и се е наслоил във въздуха и след това се е взривил. Защото, ако се взривила самата цистерна, би трябвало да е пълно с метални осколки навсякъде. Не може 20 къщи да са сравнени със земята, а металната цистерна да си стои здрава.
- Има ли ограничения в броя на цистерните, когато се превозват опасни товари?
- Не знам за такова ограничение. Единственото условие за превоза са локомотивите, които теглят цистерните. Има т .нар. теглителна норма на всеки локомотив, в зависимост от профила на пътя, защото железният път също се изкачва и се спуска. В зависимост от наклона има изисквания за това колко може да тегли един локомотив. И затова в случая са били два локомотивите. Гара Хитрино е в изкачване с 5 промила- на всеки 1000 метра се вдига с пет метра височина. Другото ограничение при превоз на опасни товари е те да бъдат отделени от локомотива с четири оси. Това е един вагон, който може да е празна цистерна. Влакът, който аварира в Хитрино, и е изцяло е с гориво, е бил подреден правилно.
- Допустимо ли е едновременно да се превозват пропан-бутан и пропилен?
- Няма никакви ограничения. Може да се каже, че това е най-безопасният от опасните товари.
- Каква проверка се прави на локомотива и вагоните преди потеглянето на всеки един влак?
- Има технически преглед на състава преди заминаването му от начална гара. Има си компетентни лица, които извършват технически и търговски преглед на влака.
- Чуха се съмнения, че машинистите може да са били пияни ?
- Абсурд. Няма как един машинист да се яви на работа, без да бъде пробван за алкохол с дрегер.
- Познавате ли собственика на фирмата -превозвач "Булмаркет"?
- Лично не.
- Може ли офшорни фирми да извършват такива превози?
- Доколкото знам няма ограничение офшорни фирми да са собственици на железопътни превозвачи. Ако имаше такова, не би трябвало да получат лиценз. Единственото ограничение е, когато се сменя собствеността на фирмата, новият собственик отново кандидатства за лиценз. В случая с "Булмаркет", доколкото разбрах, това е станало и компанията го е получила.
"Булмаркет" притежават сравнително нови съвременни локомотиви, имат и най-опитните служители.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай