Станислав Владимиров, секретар на Националния съвет на БСП
- Предстои важен Конгрес за БСП, какво определя неговото значение?
- Няколко важни процеса започнаха в левицата, а и в българската политика, преди повече от година и половина. Един от тях безспорно е свързан с усилията за оздравяване и укрепване на лявата партия на България. Сигурно сте чули и от председателя г-н Михаил Миков, че изграждането на посочената в конституцията социална държава, което не успяхме да реализираме в годините на прехода, е необходим отговор на дълбоките неравенства у нас. Това е невъзможно без единна и влиятелна лява партия. Затова приоритет е да възстановим и засилим водещата роля на БСП в българската политика.
Тук трябва да отбележим и следващия процес - необходимото възстановяване на доверието на хората не само в нашата партия, но и в демократичната политическа система като цяло, както и в държавните институции. Като предлагаме на хората конкретни леви политики в отговор на техните проблеми, се опитваме да постигнем точно това. На следващо място, но може би първо по важност - на България е необходима лява алтернатива на сегашното дясно управление. Твърдо вярвам, че единствено БСП, която се утвърди като водещата лява и опозиционна сила, е в състояние да предложи различно виждане за бъдещето на България. Вече вървим в тази посока и надеждите ни като социалисти са, че ще успеем да направим това на предстоящия 49-и конгрес.
- Какви са прогнозите ви за изхода от надпреварата за председателския пост? Ще получи ли подкрепа курсът на Миков?
- Сегашното ръководство на партията предприе няколко решителни стъпки, които се вписват в процесите, за които вече говорих - на възстановяване на доверието в БСП и ролята й на алтернатива. Говоря на първо място за отказа на партията от участие във воденото от десницата управление след изборите през 2014 г. въпреки натиска, включително вътрешен, за прикрепване на БСП към тази власт. Това позволи изграждането на ясен ляв облик на партията със засилен опозиционен характер. АБВ доказа, че е невъзможно да се прави лява политика в десен кабинет - обещаният от тях на избирателите "социален коректив" така и не сработи. Позиционирането на БСП вляво създаде предпоставки и за едно категорично опозиционно поведение, не само чрез критиките към ощетяващите хората десни политики и псевдореформи, но и активно - чрез предлагане на алтернативи в техен интерес. Посоката, в която гледа днес партията, е резултат в голяма степен от решенията, които взе и за които носи отговорност екипът на г-н Миков - те се ползват с широка подкрепа. Процесът, който ще доведе до избор на председател и партийно ръководство, се очертава като силно демократичен - номинираните за лидер до момента са 28. На този фон ми се струват безпочвени всякакви медийни спекулации за апаратни манипулации. Убеден съм, че редовите социалисти няма да търпят такива явления.
- Посочете някои от алтернативните виждания на левицата в различните сфери.
- В данъчната политика - многократно предложихме смяна на плоския данък с по-справедлива, прогресивна скала за облагане доходите на физическите лица и необлагаем минимум за най-бедните. Тя ще спести данък на 90% от работещите българи. Заедно със семейното подоходно облагане - също наше предложение - техният кръг се разширява още повече. Буквално свършихме работата на правителството, като предложихме спешни мерки, за да започнем преодоляването на демографската катастрофа още днес, а не след 20-30 години, когато ще е много късно.
Говоря за по-ниската ставка на ДДС за детските храни и стоки (5%), за това, че подкрепихме исканията на майките за увеличение на обезщетенията за втората година от майчинството. Имахме алтернативни виждания по промените в пенсионната, здравната и образователната система, които правителството нарича "реформи", за да скрие зад тази табела орязването на права и ощетяването на интереси на мнозинството. Опитахме се да внесем разум в дебата по съдебната реформа и борбата с корупцията, защото там управляващите се занимават с представления за пред Брюксел и опити за политическо овладяване и създаване на условия за разправа с политически опоненти.
- Да се върнем на вътрешнопартийна тематика. Конференциите в страната - как вървят те?
- От преминалите досега конференции, а те са вече малко повече от половината, имаме почти 50% избрани нови председатели. Това показва едно значително обновление в партийните структури и ръководства. Този процес предполага обновление и в Националния съвет на БСП, и на всички нива в партията.
- Появи се дискусия по повод новите организационни съвети в някои структури, например в Пазарджик. Какъв е вашият коментар?
- Това е нова мярка в устава, която не бе приета еднозначно и в началото предизвика доста дебати. От изминалите организационни съвети обаче се вижда, че мярката е повече от ефективна, че е сработила.
Искам да обърна внимание, че става въпрос за места, където партийният живот бе замрял или беше станал жертва на лични амбиции и противоборства, на загърбване на партийните интереси в полза на външни такива. Ще подчертая също, че до момента няма жалби за протичането на цялата кампания от местните организации, където има такива съвети.
- БСП въведе електронен регистър с издаване на електронни членски карти. Как върви този процес към момента?
- Все повече хора разбират предимството от това да притежаваш и използваш такава членска карта. Наред с това близо 10 000 души са обменяли информация с ръководството чрез електронна поща. Голяма част от тази кореспонденция е свързана с редица предложения и на тях винаги е отговаряно своевременно. Вече има над 50 000 електронни карти и процесът на издаване продължава и сега.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com