Само човешки грешки ли убиват на пътя?

Двоен скок на жертвите при катастрофи у нас

Само човешки грешки ли убиват на пътя? | StandartNews.com

Двоен ръст на жертвите при катастрофи. Само за първите 7 дни на септември на пътя са загинали 16 души, с 9 повече в сравнение със същия период на миналата година, съобщава Нова телевизия. .

От началото на 2020 г. броят на загиналите наближава 300. От МВР отчитат, че основна причина за инцидентите остават шофьорските грешки.

Румяна Чобанова е щастливо омъжена жена с две деца, докато не разбира, че любимият й няма да се прибере от работа. „Поддържаше магистралата, бяха ги извикали на инцидент, самокатастрофирала кола.

Автомобил връхлита с бясна скорост, удря ги и мъжът ми оставя на място. Момчето от самокатастрофиралата кола часове по-късно почина в болницата”, разказва тя.

Иска да говори за катастрофата с надежда - ако някой неразумен шофьор я чуе, да се замисли какво би могъл да причини. 

„Колегата на съпруга ми все още е с много тежки наранявания. Има засегнати мускули, скъсани сухожилия, положението му е тежко, счупен таз, счупен крак, счупена ръка”, казва още тя.

Според МВР с ръста на тежките катастрофи с жертви основните причини за тях не се променят.

На първо място е несъобразената и превишена скорост. След като остава вдовица, Румяна разсъждава по друг начин. „Не само шофьорите са виновни за ПТП-тата. Имаме безобразни пътища, липса на маркировки, безумни знаци или липса на такива”, казва тя.

Експерти дават конкретни предложения за промени, чрез които да не се стига до по-голям ръст на инцидентите с жертви. На първо място - да се направи оценка на пътната мрежа и да се увеличи контролът.

„За да модифицираме определени пътни участъци по начин, така че ако човек направи грешка , той поне да остава жив”, коментира Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики.

„В момента скоростта се контролира с камери на „Пътна полиция”, които са 200. В същото време имаме камери на тол системата, имаме камери на „Пътната агенция”.

Имаме камери на общините. Ако тези отделни 4 системи се обединят и започнат да контролират скоростта и нарушенията, тогава няма да имаме 200 камери, ще имаме сигурно над 1 000 камери и веднага средната скорост ще спадне и ще има много по-сериозен контрол”, категоричен е Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадали при катастрофи.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай