Време беше Борисов да се намеси, в него са и хлябът, и ножът
Време беше премиерът Бойко Борисов да се намеси активно за Темида. Защото в последните месеци той някак остана настрани от политическия процес. Може би и защото бе твърде ангажиран с проблемите на Гърция в контекста на създалия се общоевропейски проблем. Но доколкото нашите пък проблеми в известен смисъл са лишени от всякаква политическа рационалност, той сега е принуден да се изявява не като премиер, а като президент. И до голяма степен това му се удава благодарение на личната му харизма като политик. Като човек, от когото зависи всичко, което се случва в нашата държава. А че настина е така, стана много ясно, когато той и партията му не бяха на власт. Видно е вече, че в днешна България нищо не може да стане без ГЕРБ. Да вземем проблема със съдебната реформа.
Не става дума кои са добрите и кои - лошите
просто е ясно, че трябва да се прави нещо. И затова премиерът се среща с лидерите на партиите, за да ги убеди в необходимостта наистина да заровят томахавките и да придвижат нещата. Това го връща към поведението му от предишния му мандат, когато Бойко Борисов беше наистина активен.
Но сега предстоят и местни избори. По места нещата са ясни - там няма голяма политика, там действат местни финансови и икономически групировки и за политика в "класическия" смисъл не може да си говори въобще. Но от гледна точка на генералната политика, тези избори са важни за ГЕРБ - за да се види все пак кой от коалиционните партньори колко реално тежи в обществото. Колко биха спечели и Реформаторският блок (РБ), и Патриотичният фронт (РБ), и АБВ. И дали ГЕРБ не им е дал много в изпълнителната власт. Затова за ГЕРБ е важно преди изборите да подготви промяна в кабинета, и не просто структурна. В този смисъл са разговорите на Бойко Борисов с Лютви Местан и Георги Първанов. Още повече, че ситуацията е такава, че той държи силните карти в управлението. Всеки от т.нар. коалиционни партньори си дава сметка, че съществуват единствено благодарение на добрата воля на ГЕРБ. Защото, независимо от представителството си в парламента, те са
засега само една "патерица"
на изпълнителната власт. Но винаги може да бъдат заплашени с едни предсрочни общи избори. А това не устройва техните кадри от втория и третия ешелон, които вече са се добрали до някакви административни позиции по места.
Може би премиерът Борисов трябваше по-рано да се намеси във всичко това и да успокои напрежението. Включително и с разговорите с ДПС, още повече, че ГЕРБ определено се научи как се прави коалиционна политика. Но това ще бъде тема в по-нататъшните ходове на Бойко Борисов, който окончателно се е убедил, че РБ е нестабилен партньор, а и поведението на ПФ става все по-несигурно. Затова и Борисов се намеси в спора за съдебната реформа, защото разбра, че нещата отиват на зле. В момента министърът на правосъдието просто си прави пиар, като се държи като протестър. Но негативите, в крайна сметка, ще си останат за сметка на ГЕРБ.
Така че премиерът трябва да действа. Както се казва, в него са и хлябът, и ножът. Защото тази конфронтация не води до добро. Не може политиците да се държат като фенове на "Левски" и ЦСКА.
Записа Константин Събчев
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com