Извинявам се на работодателите за случката с пенсионните фондове
Последната победа на д-р Тренчев е, че ме накара да оглавя "Подкрепа", казва Димитър Манолов
Новият президент на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов е в организацията още от нейното основаване през 1989 г., а от 1994 г. е неин вицепрезидент. Какво ще се промени в синдиката след оттеглянето на д-р Константин Тренчев, попитахме доскорошната му дясна ръка.
- Взимам в екипа си Сашо Загоров и огън жената Любка Георгиева
- Искам да накарам политиците да не работят на парче
- Вече чух нов виц: Дали от КТ "Подкрепа" ще ставаме ДМ "Подкрепа"
- Принципът по-добре сив от никакъв бизнес убива държавата
- Г-н Манолов, неколкократно сте заявявали: Тръгне ли си Тренчев, тръгвам си и аз. Какво промени мнението ви този път и се кандидатирахте за президент на "Подкрепа" на конгреса?
- Така е, съвсем доскоро имах много категоричен отговор за себе си по този въпрос. Но накрая д-р Тренчев успя да постигне и тази си победа - да ме сложи на онова място. Това наистина си е негова победа, аз към този пост никога не съм се стремял. Прекрасно знам, че много рядко вторите стават първи и още по-рядко, ако станат добри първи. Тези притеснения са били причина за нежеланието ми да поема тази отговорност, но както вече казах, той и в това успя.
- Да очакваме ли, че ще ръководите "Подкрепа" в духа на д-р Тренчев, или имате съвсем различни виждания за развитието на организацията?
- "Подкрепа" като Тренчев може да я ръководи само Тренчев. Няма двама души с еднакви характери и дори с еднакви виждания за нещата. Със сигурност аз ще я ръководя по друг начин. Имам виждания за това как конфедерацията трябва да бъде експертно екипирана, за това какви трябва да са взаимоотношенията вътре в нея и какви с външните партньори, макар че в това отношение д-р Тренчев е бил класи пред мене. Но мисля, че и аз мога да направя нещо.
- Ще засилите експертността в конфедерацията, така ли?
- На първо време ще се опитам да я реорганизирам, като направя социалната политика интегрална. За което ще възложа отговорностите по нея на един човек, който да отговаря едновременно за политиката по заетостта, условията на труд, социалното осигуряване. И тези неща трябва да се случват в координация. Този човек е Сашо Загоров, който ще стане един от най-важните хора в конфедерацията. Освен това ще търся нови експерти - млади хора с хъс. Иска ми се да поработим и по мотивацията на синдикалните членове, за което привлякох като конфедерален секретар Любка Георгиева - огън жена, тя е повече мъж от повечето мъже, които познавам. Досега беше нашият регионален председател в Дупница, един от организаторите на дупнишките барикади през 1997 г.
- А привличането на нови членове?
- Това ще бъде работа на друг колега - пак жена. Трябва да имаме една по-различна политика по привличане на нови членове и дори сега на нашия конгрес използвахме присъствието на вицепрезидента на "Солидарност", за да поговорим за техния опит и умения. Казах пред конгреса, че моята мечта е следващият конгрес да го направим в зала "Арена Армеец" при същата квота - един делегат на 200 души.
- Колко членове в момента има "Подкрепа"?
- Някъде около 128 000 души.
- Оптимист ли сте, че има почва у нас да се разширява синдикалната маса?
- О, разбира се.
- Въпреки цялата несигурност и в държавата, и на работните места?
- Точно това е нещото, което трябва да доведе хората при синдикатите.
- Не се ли страхуват обаче хората да заемат по-видими позиции в такава обстановка?
- Наистина в повечето случаи хората не са готови да поемат отговорността да застанат напред, защото отпред е най-ветровито. Но има адски много хора с такива сърца и такава хубава лудост да го свършат. Така че трябва да се погледне на целия този процес от всичките му страни. Намерят ли се лидери, ще има кой да застане зад тях. От друга страна си давам сметката, че КТ "Подкрепа" вече ще бъде пречупвана и през моята собствена личност. Т.е. ще говорят за синдиката на Манолов. Дори вече чух нов виц: Дали от КТ "Подкрепа" ще ставаме ДМ "Подкрепа".
Това е огромна отговорност. Не че има от какво да се притеснявам. Вече съм на 56 години, не съм на 35, когато правех всякакви глупости.
- По актуалните теми в държавата, кои са приоритет за КТ "Подкрепа"?
- Нещото, което страшно много ми се иска да променим, е да не се решават проблеми на парче. Ако може да убедим политическата прослойка, да се научи да работи по друг начин. Иска ми се с тези политици да се разберем да се борят за идеи, да имат визия. Давам си сметка, че звучи прекалено амбициозно, но проблемът на България е пълното отсъствие на визия. Всичко се прави на парче в повечето случаи користно, всеки нещо да откачи. Добре, ще го откачите, а после след вас, какво става? Ние се сърдим на циганите, че изкопали 10 м кабел, за да се нахранят, а не се сърдим на някой, който е продал за 100 лв. нещо държавно, струващо 100 млн. лв. На едното гледаме като на гадост, а на другото - като на политическа хитрост и умение. И докато това не се опитаме да го променим, ще вървим все по-надолу. За съжаление възможността за истинската промяна минава през политическо участие, но това дори не ни минава през ума. Защото сме я пили тази бира. Мисля, че никой не е забравил, че "Подкрепа" навремето основахме СДС. До към края на 1991 г. СДС беше "Подкрепа". Ние бяхме организацията, която имаше структури и хора да тичат за какво ли не. За съжаление бяхме използвани, защото в онези време други бяха съставили плана, в който "Подкрепа" се бе появила несистемно.
- А сега управляващите заиграват ли се със синдикатите? Нещо, за което недоволстват работодателските организации.
- Няма такова нещо. Някакъв странен упрек е това, защото срещу тази случка с пенсионните фондове, за която ни упрекват, донякъде основателно, аз мога да посоча още 100, в които работодателските организации са вършили същото. Което по никакъв начин не значи, че нещата трябва да се случват така. Като президент на "Подкрепа", носещ цялата отговорност на организацията, мога да се извиня за този случай, защото беше направено по начин, който аз и тогава не харесах. Аз им бях подсказал как да го направят, те избраха друг път. Ако бяха въвели за една година нулева ставка по задължителното допълнително пенсионно осигуряване, а през това време бяха провели всички тези дебати, бяха отворили тази завеса, беше обяснено за таксите и как са правени инвестициите, щеше по друг начин да изглежда историята. Но стореното е сторено.
- Но сега от работодателите казват: след като синдикатите постигат исканията си с протести, и ние можем да изведем работниците на протест.
- Няма да направя коментар в момента на това изказване на новия председател на КРИБ. Първо, искам да говоря с Кирил Домусчиев, защото в него има здрав смисъл. Но той с тези взаимоотношения не се е занимавал и ми се струва, че малко по усет се движи в тях. С идеята да си бъдем полезни, съм си наумил скоро да проведа срещи с ръководителите на всички национално представителните работодателски организации. Искам да им заявя моята позиция, която частично сега представям пред вас, защото настоявам на коректното отношение между партньорите. Ние трябва помежду си да спорим от позицията на аргументите, а не от позицията на силата.
- Като че ли има промяна в поведението ви. Знаем ви като много рязък и директен в приказките си. Явно ставате по-диалогичен.
- Защото сте виждали само тази ми страна. Вътре в организацията обикновено се държа по друг начин. Със сигурност съм човек, който може да слуша чуждите аргументи и да намери доброто. Но бъдете сигурни, че ще видите и другата ми страна, човек няма как да избяга от себе си.
- След осигуряването смятате ли, че трябва да се постави въпросът за промени и в трудовото законодателство?
- Абсолютно. При това ще ни се наложи да участваме в такива дебати, които излизат извън пределите на страната. Например трансатлантическото търговско споразумение - там дебатът е затлачен, силно са заглушени аргументите срещу това споразумение, почти не се коментира. То е опаковано като търговско споразумение, но в него има всичко за каквото се сетите, с което се удрят правата на работещите. Ние като синдикат трябва да се обърнем към организации, които работят отдавна по тези теми, но техният глас е заглушен.
- А политиката по доходите?
- Ще потърся нови експерти да предложат ново виждане. Въпросът е как тези доходи да вървят нагоре.
- Ще настоявате ли за обективна формула за определяне на минималната работна заплата?
- Както виждате, и КРИБ настоява за това. Техните компании са големи и са на светло. На тях тези, които са на тъмно, им пречат, конкурират ги нелоялно. Проблемът е защо другите организации толерират сивия сектор с логиката "по-добре сив, отколкото никакъв". На България тази логика не върши работа. И се правят всякакви врътки само и само да им оставим възможност да стоят на сиво.
- Какви врътки?
- Не са едно и две. Промени в трудово законодателство, в нормите в охрана на труд, все законови тестове, които да им дават възможност да не са съвсем изрядни. И тази политика се провежда години наред. Всяка година водим глупав и безсмислен дебат за минималната заплата. Разбира се, че трябва да намерим механизъм, който е достатъчно обективен и който да разположи минималната работна заплата между прага на бедност и средната заплата в някаква обвръзка. И да спрем да спорим по този въпрос.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com