Ромското гето се набива на очи, но българското е не по-малко страшно
В десетилетието на ромското включване българските роми най-сетне се включиха. В мелето. Или, ако го формулираме по Радичков, в "суматохата", която всички ние толкова обичаме да практикуваме. Във всичките й форми.
Суматохата не е етническа, не е политическа и не е битова. И в същото време е всичко това. Тя затова е суматоха, за да започне като скандал за чалга от ромски автомобил и да свърши с "На оружие, братя!", подето от двете гета, които държавата ни създаде в последните 25 години с мълчаливата /и не толкова мълчалива/ благословия на политиците.
И в Катуница, и в Гърмен, и в "Орландовци" видяхме да се бият две по-скоро метафорични гета, обитавани от нискочели и необразовани българи, чийто единствен шанс да се идентифицират с нещо си остава етническата карта. Защото ултрасите в "Орландовци" не се отличават кой знае колко от ромите пришълци в столичното гето, където до вчера цареше относителен мир. И едните, и другите не намират особен смисъл и посока в живота си, което означава, че с охота позволяват той да бъде режисиран от други.
От кукловодите на суматохата в сянка, за които е изключително удобно, че за четвърт век привидна демокрация у нас се оформиха повече от една неграмотни и зле образовани прослойки, които имат проблем с личностната си идентификация и се налага спешно да я открият в сблъсъка помежду си. Както и в
развяването на националния флаг единствено по време на мелета и футболни мачове
Само за едното гето обаче се говори официално. То е обособено и видимо - етнически, електрификационно и водоснабдително. То е място със свои съдилища, закони, барони и неправителствени лидери, които с охота прибират едни големи суми за ромско включване, за да включат накрая единствено себе си в делегации и семинари на международно ниво, където да говорят за проблемите на ромите. Въпреки че, ако поне част от тези пари бяха отишли наистина за включването на въпросните роми в нещо, различно от електромера на комшията, част от проблемите просто нямаше да ги има. Само че и техните лидери, и политиците няма как да допуснат това. Защото току-виж въпросните пробвали да се образоват, намерили си работа и спрели да продават гласовете си срещу кебапче, 20 лева и платен ток в навечерието на изборите. Далеч по-удобно и за политици, и за неправителствени организации е значителна част от тези хора да се препитават от просия, битови кражби и ровене в боклук, за да могат в удобен момент да насочат обществения гняв в тяхна посока, вместо да го поемат върху себе си.
И тук стигаме до второто, по-невидимо и метафорично гето, което на практика живее във всеки краен, пък вече и централен квартал. В столицата и на село. На всяко място, където безработицата, гладът и мизерията търсят отдушник и накрая изкристализират в
откровена и с нищо незаменима омраза към различния
Именно омразата е знамето, под което въпросното гето се сплотява всеки път, когато трябва "да се бият цигани", вместо да се протестира срещу политици, които не просто са допуснали това да се случи, а живеят от него, превръщайки го в част от недобре режисиран сценарий. Сценарий, в който, парадоксално, в основата бе срутването на образованието. И формирането на няколко поколения не особено грамотни "анцузи", неспособни нито да си намерят работа, нито да си напишат името, камо ли да постигнат онова, което претенциозно наричаме "личностна реализация". Но пък готови във всеки момент да открият тази реализация в един псевдонационализъм, състоящ се от много "Болгар, болгар", "България на три ракии" и спорове за паметници на хора, чиито имена до вчера дори не са чували. С две думи - да открият себе си в суматохата, която политиците у нас успяха да превърнат в доста доходен бизнес.
Проблемът обаче е, че суматоха се режисира само до един момент - след това започва да води свой собствен живот. И никой няма и да разбере как искрата ще отскочи от нея и ще запали едно мирно местенце, където до вчера най-големият конфликт е бил за откраднати ламарини и яка чалга, звучаща от паркиран автомобил. Вече сме го виждали у комшиите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com