- Откриха я на тавана на бургаската Агенция по храните, влиза в музей
- Богата бургазлийка вероятно е била прототип на фройлайн Петрашева от "Поручик Бенц"
След 80 години в таванския прахоляк на бургаската Агенция по храните, стара пишеща машина разказва историята на един от най-талантливите български писатели - Димитър Димов, творец от европейска величина, когото соцкритиката прекършва, карайки го да пренапише "Тютюн". Всяка нощ ветеринарният лекар, който в периода 1938-39 бил командирован като микробиолог в морския град, тракал на машината в малката си стаичка на третия етаж в агенцията, за да довърши своя първи роман - "Поручик Бенц". По-късно машината е преместена в подземията на ведомството, я след това захвърлена на тавана. Преди дни, след 80 години забрава, на нея при ремонт случайно попада новото ръководство на агенцията. Така реликвата се оказва в природонаучния музей при реставратора Светлан Кирилов.
Спомени за Димитър Димов, оцелели през годините сред служителите на агенцията, се разказват и до днес. "Още в първите дни, когато започнах работа, това беше една от темите - че сме последователи на професор Димитър Димов. Докато е бил наш колега е бил странен, не е обичал да контактува много с хора", разказа за бТВ ветеринарят д-р Таня Борисова. Тя се грижи с любов за пишещата машина, докато се пенсионира. "Поизчистих я малко, защото беше доста прашна. Мога да кажа, че съм я пазила, и съм я покривала, защото съм мислела, че все пак е нещо важно и ценно. Затова сме я съхранили", споделя още д-р Борисова.
Димов направил опит да се установи в удобна квартира в Бургас. Но така тракал по цели нощи на машината си, че вдигал огромен шум и пречел съседите си да спят. Затова бил принуден да се върне отново в неугледната си стаичка във ветеринарната служба. А тя е приютявала не един творец. В Kъщата с термометъра, както е била известна Агенцията по храните, е живяло и семейството на Райна Кабаиванска.
След като бъде реставрирана, пишещата машина на Димитър Димов ще бъде включена в литературен маршрут. "За толкова стара машина е в много добро състояние", споделя реставраторът. Той очаквал след толкова години на тавана машината да е в много лошо състояние, най-малкото клеясала. Оказало се обаче че всичките й механизми работят. Според Кирилов най-вероятно това е била служебната пишеща машина на ветеринарната служба. Няма данни по онова време ведомството да е имало друга.
Сега машината ще се почисти и смаже, ще се тушира избилата на няколко места ръжда. След това ще се върне обратно в инспекцията и ще се подреди заедно с другите експонати в сбирка, която ще представлява две витрини с материали от периода, в който Димитър Димов е работил и живял в Бургас, пишейки първия си роман "Поручик Бенц" на точно тази машина.
Коя фатална жена е прототип на прелестната Елена Петрашева от "Поручик Бенц" е въпрос, който и днес занимава литературоведите. Дъщеря на българин и французойка, фройлайн Петрашева съчетава ориенталска и европейска фаталност, в нея се преплитат и двата свята. Животът й е подчинен на единственото желание да изпита силни емоции и преживявания, без да се вълнува от емоционалните рани, които нанася. В мрежите й пада немският поручик Бенц, който заслепен от Елена става неин съучастник във всичко.
Мнозина смятат, че прототипът на Елена е бургазлийка. "Тя е била от хайлайфа. Запознали се в Бургас и са правили съвместни пътувания към София, тъй като Димов доста често е бил в командировки. Решихме да търсим информация и наистина да сглобим този пъзел", разказва за бТВ Яна Кършийска, директор на Регионална библиотека "П. К. Яворов"- Бургас.
Димитър Димов е роден 25 юни 1909 г. в Ловеч, но прекарва детството си в бащината къща в Дупница. Димитър губи баща си Тотю Димов - офицер, който загива в Междусъюзническата война, когато е само на 3 годинки. Любовта си към литературата наследява от майката си Веса Харизанова, която се опитва да превърне сина си в поет или художник. По нейна линия Димитър Димов има родствена връзка с бележития български революционер Яне Сандански. Дълго време писателят събира сведения за него, за да опише живота му в книга, но така и не успява да изпълни намерението си.
След смъртта на Тотю Димов, майка му се омъжва повторно, отново за офицер - Руси Генев, и няколко години по-късно семейството се премества в София, където вторият му баща започва работа като тютюнев експерт. Така малкото момче често наблюдава отблизо работниците и условията, при които те се трудят в тютюневите цехове и складове. Впечатления, които по-късно ще се пренесат в сюжета на най-известната творба на Димов "Тютюн".
Като ученик Димитър Димов проявява интерес към различни сфери на науката - от физика и химия, до психология и философия. "За да се оформи един писател, той трябва да се занимава и с философия. Моята философска ерудиция е далеч по-голяма от литературната. За мен ползата от четене на философски книги е много голяма, защото си изяснявам съществените връзки между явленията в света и придобивам цялостен поглед към диалектиката на процесите.", споделя по-късно Димитър Димов.
След гимназиалното си образование той се насочва към Ветеринарномедицинския факултет на СУ, но след края на първия семестър по настояване на втория си баща се прехвърля в Юридическия факултет. Опитът му да следва право е неуспешен и той отново се връща към ветеринарната медицина, като през 1934 година се дипломира. Работи в София, Бургас, Кнежа и други градове в страната. През 1943 г. заминава на специализация в Испания в Мадридския институт "Рамон-и-Кахал".
Три жени се докосват до сърцето на интровертния и вглъбен Димитър Димов, който трудно общува с хората и често е наричан особняк. Първата е Нели Доспевска, за която се жени веднага след връщането си от Испания и от която има дъщеря - Сибила. Скоро обаче се развеждат и Димитър се влюбва в Лена Левчева - актриса, която по-късно се явява на прослушване за ролята на Ирина във филма "Тютюн". Бракът им е кратък. Третата любов на писателя е младата дама Лиляна Бушева, от която е и втората му дъщеря - Теодора.
Най-харесван и най-одумван в годините на социализма е третият роман на Димов - "Тютюн". Панталей Зарев го съсипва с думи, защото не отговарял на социалистическия реализъм. Но въпреки това творбата е издадена. Светкавично получава овациите на читателите.
Димов дори получава поздравително писмо от министър - председателя Вълко Червенков, което обаче така и не придобива публична известност. В края на януари 1952 г. нещата се обръщат. "Тютюн" е сред номинираните творби за Димитровска награда и Съюза на българските писатели се събира на заседание. Няколко дни членовете му спорят само за "Тютюн" и дали романът отговаря на партийните догми. Надделява мнението, че "Тютюн" не спазва принципите на социалистическия реализъм. На 16 март във вестник "Работническо дело" излиза редакционна статия, поръчана от Вълко Червенков, под заглавието "За романа "Тютюн" и неговите злополучни критици". На фона на привидно положителната оценка статията препоръчва на автора да преработи романа. Така през 1954 г. излиза втората редакция на "Тютюн". Романът е увеличен с 260 страници, появява се Лила - с правилно партийно мислене, контрапункт на Ирина, ясно вижда се "водещата роля на партията в пролетарските борби"... Но с това Димов слага край на романите си. Едва през 1990 г. "Тютюн" излиза в автентичния си вид.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com