Решението за независимостта на България взето на параход

Решението за независимостта на България взето на параход | StandartNews.com

След Берлинския конгрес (юли 1878 г.) три десетилетия България, независимо, че вече е свободна страна, остава васално на Турция княжество. Българският народ води непримирима борба срещу това злокобно решение на Великите сили, пише сайтът „Изгубената България“, цитиран от „Гласове“.

През юли 1908 г. Княз Фердинанд предприема посещение на европейските дворове да търси разбиране на унизителното положение, в което е поставена България. По това време в Турция е извършен държавен преврат на младотурците. В доклад до външния министър генерал Стефан Паприков дипломатическият ни представител в Цариград Иван С. Гешов повдига въпроса: "Не е ли сега моментът България да провъзгласи независимост?"

На приема на Тефик паша с дипломатическите представители в турската столица българският не е поканен,  под предлог, че "България е васално на Турция княжество и той е обикновен турски чиновник."

Дипломатическият скандал, раздухан от европейския печат, прелива чашата на търпението. Министър-председателят Александър Малинов изпраща шифрована телеграма до Княз Фердинанд, намиращ се на почивка в унгарското си имение в Карпатите: "Инцидентът Гешов отличен повод да подемем енергично въпроса за независимостта."

Така, след продължително отсъствие от страната, на 21 септември 1908 г. Князът се завръща с парахода си „Цар Крум“ на русенското пристанище. Там е посрещнат от всички министри. След двучасово заседание на яхтата е взето съдбоносното решение – на 22 септември в старата българска столица Търново да бъде обявена независимостта на България.

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай