Реформаторите да не гледат назад

Реформаторите да не гледат назад | StandartNews.com

Димитър Ганев, политолог

Големият проблем на автентичната десница беше, че тя изчерпи дневния си ред, който беше начертан още през 90-те години, с членството на България в НАТО и ЕС и преминаването към пазарна икономика. През 2007 всичко това беше изпълнено или поне така изглеждаше. Това доведе до идейна криза в българската традиционна десница. Нейното пространство беше заето доста умело от партия ГЕРБ.

Твърде рано е да се каже дали Реформаторският блок е успял да се наложи като алтернатива. Ентусиазмът, който тръгна от началото, сега отбелязва лек спад. Нека да не прибързваме със заключенията. Пред Реформаторския блок тепърва има дълъг път за извървяване. Това, което виждаме като цяло в дясното пространство, е, че перспективите за растеж пред ГЕРБ не са големи. Не виждаме и други сериозни субекти вдясно, които да могат да мобилизират електоралния ресурс.

Предизвикателствата пред Реформаторския блок са много. На първо място това са организационните предизвикателства, следвани от лидерските и идейните. Това е едно обединение, което тепърва трябва да показва всъщност около какви идеи, около какви платформи се обединява. Доколкото разбирам, се върви в такава посока. Такъв е случаят с инициативата на Синьо единство. Тяхното предложение, което среща разбиране сред повечето представители на Реформаторския блок за общи структури по места, е една стъпка в правилната посока, за да се разрешат организационните проблеми.

Има вакуум в дясното пространство. В това няма никакво съмнение. Дори през последните месеци сме свидетели на едно голямо роене на нови политически субекти, които се опитват да се позиционират в пространството център-дясно, за да заемат този електорат. Като че ли Реформаторският блок на този етап има най-голям шанс, защото е съставен от партии, които са проверени на терен, имат реална електорална тежест. Малка или голяма, но това е друг въпрос. Засега това е единственият субект в дясното пространство, който крие някакви перспективи за растеж.

Заявки има много за създаване на автентична десница, но към момента не можем да очакваме една нова десница да се роди, която да бъде различна от ГЕРБ и различна от средите на Реформаторския блок. Изброените от мен по-горе предизвикателства говорят именно в тази посока. Лидерските противоречия наистина създават проблем сред електората. Но ако Реформаторският блок направи поредната грешка, която е правена от десницата през последните няколко години, а именно да се обърне назад и да разрешава стари вражди, просто няма да успее да спечели от тази ситуация. Тогава ще бъдем свидетели на това, на което сме свидетели в последните 11-12 години - на постепенно отмиране на тези политически субекти.

Реално Реформаторският блок трябва да насочи своите усилия и дневен ред към бъдещето. Достатъчно проблеми имаме и като държава, и като общество, за да говорим единствено и само да се обръщаме назад, да се вглеждаме в стари проблеми. Въпросът е в това, че днес без всякакво съмнение има нов дневен ред, който може да бъде зададен. Браненето на демокрацията от посегателствата срещу нея - проблем, който наблюдавахме при предния мандат, олигархичните елементи в пазарната икономика, което също е проблем и би трябвало да бъде защитавано от такива партии, които влизат в Реформаторския блок.

(Пред БГНЕС)

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай