Разделянето на пакета на касата - под въпрос

Разделянето на пакета на касата - под въпрос | StandartNews.com

Само ГЕРБ и РБ твърдо "за", АБВ и Патриотите искат по-голяма яснота

Разделянето на пакета на здравната каса на основен и допълнителен е под въпрос. Това става ясно от предложенията за промени на проектозакона за здравно осигуряване, които ще се гледат на второ четене след Великден.
Без забележки към тази точка са само от управляващата коалиция - Реформаторски блок и ГЕРБ. Техните гласове обаче - 107, не стигат, за да се приеме текстът. От всички останали парламентарни групи или са изцяло против предложението, или искат по-голяма яснота и промени. Изцяло срещу разделянето на пакета са от БСП и ДПС. От "Патриотичния фронт" (ПФ), АБВ и БДЦ пък искат уточнения и промени на текста. "Ние ще подкрепим разделянето на пакета

ако в закона се запише какво ще съдържа

допълнителния пакет", заяви Димитър Байрактаров от ПФ. От АБВ и БДЦ казаха, че искат по-голяма яснота, за да гласуват "за". Само от "Атака" не пожелаха да кажат каква е позицията им, но на първо четене те бяха "против" целия проект.
Още по-голяма е реакцията срещу другия най-спорен момент в законопроекта - увеличаването на държавната квота в надзора на НЗОК с двама души. Промени ще има и в периода, за който човек без редовни здравни вноски трябва да ги внесе.

Вместо да се увеличи от 3 на 15 г., както предлагат от здравно министерство (МЗ), срокът ще стане - 5. С такова предложение излизат от РБ, ПФ и АБВ. Реформаторите предлагат още чиновниците - без полицаите и военните - да си плащат сами осигуровките, ако получават над две минимални заплати. В момента това прави държавата. От ДПС пък искат изобщо да няма увеличение на периода, за който се дължат вноски от некоректните длъжници и той да остане 3 г. Освен това държавата да плаща здравните вноски на трайно безработните, които са отпаднали от системата върху половината от дохода на самоосигуряващите се.

Както и да се даде възможност в семействата, където работи само един човек, да осигурява другия върху 50% от дохода за самоосигуряващите се или върху 30% за всеки следващ член. Освен това от партията настояват да отпадне увеличаването на периода, за който некоректните длъжници трябва да си платят вноските, за да се върнат в системата.
Промени има и за лекарствата. "Сключването на пакт между индустрията и държавата ще предвидим в друг закон", заяви доц. Димитър Шишков от РБ. Под въпрос е дали ще мине и идеята

фармацевтичните фирми да връщат пари на НЗОК

ако приходите им надхвърлят определения бюджет за лекарства. "Ние предлагаме да се въведат и преференции за медикаментите за редки заболявания", заяви Георги Кючуков от АБВ. Вместо да се прекратява договорът с НЗОК на лекарите, от които пациентите не са доволни, да се налагат санкции, предлага пък д-р Красимира Ковачка от БДЦ. Също така в проверките на болниците да не участват съсловни организации, а само ИАМО и НЗОК. Мотивите са, че медиците нямат право да налагат санкции.

Държавата да стане коректен платец на вноските за групите, които осигурява още от 2016 г., е едно от предложенията на Коалиция за България. "Освен това искаме да се възстанови резервът на НЗОК за 4 г. назад", каза червеният депутат д-р Емил Райнов. Социалистите настояват и решенията, които взема Надзорният съвет на НЗОК, да са с 2/3 мнозинство, а не с обикновено. Без нито една идея за промени на законопроекта са от ГЕРБ. "Ще разчитаме на предложенията на колегите от другите партии", каза д-р Даниела Дариткова. Не всички идеи, които имат депутатите от останалите групи, обаче ще срещнат нужната подкрепа.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай