Пролетта на 1876 г. е белязана с едно паметно събитие - Априлското въстание. Въпреки че е неуспешно, то е връх на българското националноосвободително движение. А един от неговите идеолози е Георги Раковски. За пламенния родолюбец, който през целия си живот се бори за освобождението на България, пише Станчо Пенчев в "Голяма книга за великите личности в българската история".
- Непокорният котленец е сред първите лястовици на освободителното движение у нас
- Буни националното съзнание на балканските народи със сабя и перо, след него България вече не е същата*
През 19 век на Балканите започнало да ври и кипи. До голяма степен това било предизвикано от събитията в Европа. Първо били Наполеоновите войни, които преобърнали съществуващия ред на континента, а след разгрома на Франция и поражението при Ватерло на 15 юни 1815 г. на избягалия от заточение Наполеон, в Европа вече съществувало ново разположение на Великите сили. Руската империя станала още по-явен фактор на Балканите, а поробените народи надигнали глава. Първи след една руско-турска война /1828-29/ автономност извоювали Гърция и Сърбия. Това било предшествано от поредица масови въстания, кърваво потушени от Портата. Българите вземали активно участие в развиващите се на Балканите войни, както и в освободителните движения на другите народи. Геополитически България била в най-тежката ситуация като територия най-близо до османската столица, а оттам и до възможността за бързо прехвърляне на войски. От друга страна, като средищна за Балканите, тя лесно се превръщала в основна арена на руско-турските войни и понасяла най-големите опустошения от тях в материален и човешки ресурс /след всяка война, в която българското население неминуемо вземало страната на Русия, започвали изселвания/. Но е известно и друго - ние, българите се справяме най-добре, когато ни е най-трудно. В такива моменти Съдбата ни изпраща люде с крилат дух и лъвски сърца. Един от тях е Георги Раковски.
От Котел до Цариград и идеите срещу яростния елинизъм
Той се ражда през 1821 г. в Котел. Носи рожденото име Сава, син на Стойко, както е била тогава традицията. Баща му имал прякора Раковала /от с. Раково, откъдето произхождала фамилията/. През същата 1821 г. избухва гръцкото въстание и султан Махмуд Втори, който иначе минава за реформатор, изпраща в България паши-джелати да изземат оръжието от раята и да избесят по-видните й представители за назидание и сигурност. Същият султан изколва през 1826 г. и елитния еничарския корпус, който се проваля в битките с въстаниците, и въвежда редовна армия.
Малкият Сава учи в родния си град, който вече се е замогнал след няколкократни опожарявания от турци и кържалии. Има хиляди брави овце и много работилници за аби, шаяк, килими. Не е бедно и семейството на Раковски, а негов вуйчо е известният капитан Георги Мамарчев, участник в руско-турската война от 1828-29 г. Двамата братя на баща му ръководят съпротивата на котленци срещу кърджалиите.
По- късно Стойко изпраща порасналия си син да учи в Карлово при известния учител Райно Попович. През декември 1837 г. Раковски постъпва в известното гръцко училище на Куручешме в Цариград. Там негов настойник е Стефан Богориди, приятел на баща му и най-високопоставеният християнин в империята на исляма - съветник на двама султани и благодетел на Българската православна църква. Обучението в гръцката школа е само на гръцки, език, който Раковски овладява до съвършенство, както и френски, арабски, персийски и др. Другите предмети са математика, физика, география, а нашият герой изучава със страст историческите съчинения на Херодот и Тукидид, Демостеновите речи. Негови съученици са Сава Доброплодни, Иван Богоров и съгражданинът му Гаврил Кръстевич, по-късно губернатор на Източна Румелия. За Раковски е била предвидена същата съдба от настойника му, но Бог си знае работата. В училището младият котленец влиза в досег и с едно друго явление -"мегали" идеята, квинтесенцията на гръцкия болезнен национализъм - възможността да се възстанови Византийската империя върху руините на Османската. Будните балканджийчета, притиснати от подигравките на съучениците си и от високомерието на елинимизма, твърде бързо се самоосъзнали и поели призива на Васил Априлов /сам гръкоман на младини/ за просвета на български език. Гърцизмът засилил амбицията на Раковски да докаже предимствата на своя народ и да потърси основанията в историята. Това е бил и Духът на времето сред българите в Цариград, възпламенени от проповедите на Неофит Бозвели за освобождаване от духовното робство на Фенер /кварталът, където се е намирала гръцката патриаршия/. Ето какво пише в едно свое писмо младият Раковски:" О, боже мой! Ще дойде да се освободим от тия светогасители и презрители на нашия български народ..!" Неговата буйна и впечатлителна природа не се задоволила само с писма и проповеди, а преминала към действие.
Даскалът в Браила подготвя първата чета
Още през 1839 г. 18-годишният Раковски заминава за Атина, където млади и образовани като него българи - ученици и студенти, вече са образували едно Македонско дружество като противовес на яростния елинизъм. Имената им стават известни по-късно и затова ще ги споменем: Иван Селимински, Стоян Чомаков, Иларион Михайловски /Макариополски/ и др. Раковски, обаче, не се задоволил само със задачата, възложена му от дружеството, да следи военното и политическо положение в Цариград, а дочул, че в другия край на Балканите - Браила, Влашко, се готви въстание, начаса потеглил за там. Това се случило през лятото на 1841 г. Опитът на една чета от 300 българи начело с капитан Васил Вълков да премине Дунава бил осуетен от намесата на румънската войска, която открила огън по плавателния съд, в който били четниците и една част от тях се издавили, а друга - предали. Раковски пристигнал постфактум и под името Георги Македон влязъл в още по-дръзка завера с гърците в града. Общият гръцко-български план включвал завладяване на Браила с помощта на няколко хиляди кавалеристи и пехотинци българи от Бесарабия и налагането на контрибуция на богатите, както и разграбване на оръжието от складовете в града. Това безразсъдно действие щяло да бъде последвано от преминаването на заледения Дунав и вдигане на въстание в България. Съвещанията на този революционен комитет се провеждали в къщата, където бил отседнал обявилият се за учител по гръцки и френски Раковски. Постоянното влизане и излизане на въоръжени люде в тази къща събудило подозренията на влашката полиция. Тя обсадила учителския дом, но мнимият даскал узнал що му се готви и нападнал с част от четата коменданството на браилския гарнизон. Постъпка, белязана с отчаяна храброст и детско безразсъдство, защото не взела под внимание намесата на редовната войска, срещу която ентусиазмът на въстаниците не чинел нищо. Четата се разбягала, а водителят й се скрил в една къща. Когато научил, че властите са арестували няколко напълно невинни българи и то с големи семейства, съвестта му проговорила и той решил да се предаде, но не на власите, а на руския консул в Галац Симеонович. Консулът, за да не усложнява и без това усложнените отношения на Русия с Портата, най-подло го предал на градоначалника. Раковски бил съден като политически престъпник и осъден на смърт. Спасил го обаче гръцкият паспорт и влашките власти трябвало да го предадат на гръцкия консул в Букурещ. Той го изпратил в Истанбул, а там Раковски, приет като герой, бил натоварен по най-бързия начин на кораб и отплувал за Марсилия.
Затворник, адвокат и драгоманин-съгледвач
Когато шумотевицата около браилската афера затихнала, Раковски поел по море към Балканите. Посетил Атина, после Истанбул и се завърнал в Котел. Първо се опитал да се глави за учител в Търново, но бунтовната му слава вече го следвала като сянка и митрополит Неофит му отказал. Котленските нотабили, за да прикрият злоупотребите си с общински средства, наклеветили пред турските власти баща му Стойко, който бил водач на еснафа и "неповинния" Раковски, както сам се нарича в мемоарите си. Ето какво пише в доноса до русенския губернатор: "Сега ефендим, Стойко има едно момче на име Сава. Ходил по Европа, а сега дошъл тук, този син язди хат /кон/, върти калъч и псува турците за рода и вярата им." Клеветата хванала дикиш, както казвали турците, тоест успяла и баща и син били арестувани и затворени в русенския затвор, а по-късно хвърлени в страшния истанбулски зандан "Топхане". Тук Раковски пуснал дълга брада и заедно с измъчения си отец едва дочакал заседанията на съда, който не доказал вината на двамата. Патриархът и Богориди обаче, за да не бъдат заподозрени в симпатия към опасните врагове на царщината, настояли за тежко наказание. Стойко и Сава били осъдени на седем години затвор, смекчени с огромни рушвети и влиятелни ходатайства на три години и половина. Това разорило фамилията и пет години след освобождаването си, Стойко се споминал. Младият Раковски обаче, който добре изучил османските закони докато гниел в зандана, веднага след освобождаването си през август 1853 г., станал адвокат и се отдал на предприемачество и то доста успешно. От всичко случило му се досега, той проумял едно: за да успее във великата си цел трябва да промени начина си на действие. Раковски се хвърлил в доста рискови начинания като строеж на спиртна фабрика, мелница, дарак и откупуване на събирането на данъци. Спечелил доста пара, докато накрая не объркал сметките и влязъл в съдебни разпри със съдружниците си богати турци. Тъй като отново трябвало да попадне зад дебелите стени на зандана, предпочел да избяга от Пловдив.
За да се отърве от кредиторите си, авантюристичната му натура се решила на още една отчаяна стъпка. Той постъпва в орден на дервиши, който се ползва със султански привилегии още от времето на Орхан. Това била ложа, в съвременния смисъл, в която членували висши турски сановници и в нея не се изисквало да си задължително мюсюлманин. След като прекарал известно време на едно теке, криейки се, Раковски успял да си уреди с помощта на влиятелни приятели държавна служба: драгоманин /преводач/ в главната турска квартира в Шумен. По това време след неуспешни преговори с Портата за покровителство над балканските християни, Русия окупирала Влашко. Раковски постъпил в щаба на османските войски по поръчение на българския таен комитет и влязъл в контакт с русите. По време на обиколките му из страната създава мрежа от съгледвачи и предава сведения за разположението на турските подразделения. Срещу него постъпил донос и Раковски отново се озовал в пранги и отведен в Шумен. Присъдата, която го очаквала, била разстрел, но съдът трябвало да се състои в Цариград. По пътя през Балкана неговите другари нападнали конвоя и Раковски успял да избяга и се укрие в Котел. След месец-два неукротимият българин поел за Цариград, където създал чета с цел да осъществи връзки с руските войски край Силистра, но поради струпването на турски войски, трябвало да се откаже и да разпусне четата. Той се скрил отново в Котел и околностите му и от това време датира първата редакция на поемата му "Горски пътник", както и началото на мемоарите му "Неповинен българин". В края на 1854 г. Раковски преминал Дунава при Свищов и пристигнал в Букурещ в очакване на благоприятни обстоятелства, за да се намеси в събитията. Такива обаче не настъпват поради окупацията на Влашко от австрийски и турски войски и нашият герой се отдал отново на литературна дейност. Кримската война завършва с разгром на Русия от съюзниците на Турция и през март 1856 г. в Париж е подписан мирен договор, който силно ограничил действията на Русия на Балканите. През същата година Раковски напуснал Влашко и се установил в Нови Сад, тогава в Австро-Унгария, един от сръбските просветни и книжовни центрове. Тук започнал издаването на вестник "Българска дневница" и завършва "Горски пътник". Посещава богата библиотека, за да събира материали за една българска история, за български речник, славянска митология и планира подготовката на учебници. По това време се занимава още с куп неща като кроежи на революционнни планове, осъществяване на връзки със сръбски министри. Тази широка дейност не остава незабелязана от турските власти и те изпращат нота до австрийското правителство, дало подслон на този опасен и твърде активен българин. Резултатът е предписание Раковски да напусне веднага границите на Австрия. Той се завърнал във Влашко и отново се впуснал в голям брой начинания като откриването на българско училище, издаването на учебници, опитва да отвори печатница и крои планове да издава "Българска дневница" на френски в Брюксел, за да запознае цивилизования свят с положението и тежненията на българите в Османската империя. Това довело до нов натиск от страна на Турция и Австрия и изгонването на Раковски, който освен всичко, успява да подпомогне и създаването на известната Болградска гимназия.
През март 1858 г. Раковски е вече в Одеса, където прекарва две години, получава руско поданство и се отдава на изключително плодотворна книжовна дейност. От това време е известната му творба "Ключ болгарского язикя". През пролетта на 1860 г. пристига в Белград и спечелил благоразположението на княз Милош, пристъпва към издаването на вестник "Дунавски лебед". В него взема отношение по всички парещи въпроси на българите по това време. Идват, обаче, съдбоносни събития и Раковски изоставя всичко и се включва в тях.
Първата българска легия
Сръбският княз Михаил Обренович се подготвя да отхвърли напълно турската опека като прогони 3-4 хилядния гарнизон от Белград. Това е знак за буйния българин, че часът за действие е дошъл. Раковски разработва "План за освобождението на България", който предвижда сформирането на български полк от 1200 "окървавени в бой люде", с които да навлезе в България и по гребена на Стара планина да стигне до старата столица Търново, където да се състави правителство. В Белград около Раковски се събират от 600 до 800 доброволци от всички краища на отечеството, а на 1 август 1862 г. към българския народ е изпратен позив за въстание. Така се създава известната в историята Първа българска легия. В нея участват изключителни личности като Васил Левски, Стефан Караджа, Илъо войвода, Васил Друмев и др. Легионерите участват в боевете за превземането на Белград, но резултатът от това е споразумение между Сърбия и Турция и признаване на сръбските претенции. Условието на османците е разпускането на опасната легия. Раковски е разочарован, но не и отчаян. Той пристига в Атина за преговори за съвместни действия срещу турците, но среща гръцкия национализъм и сръбското коварство. Разбрал, че в този момент не може да се постигне съгласие между балканските народи, Раковски постига съгласие в друга област. Идва ерген в Атина, а си тръгва сгоден за младата Фросо, дъщеря на българина Хаджи Христо. Младата годеница обаче напразно чака близнатият от влашкия вятър Раковски да се върне и да сключи с нея брак. Той отново е обладан от идеята за освобождението на отечеството си, в която, както твърдят приятелите му, се е клел пред тях три пъти. Все пак изпраща едно известие до годеницата си, че всичко можело да стане, когато старобългарският бялбог изпрател светли дни на отечеството.
През март 1864 г. Раковски започва да издава нов вестник във Влашко - "Будущност". Тук подлага на остра критика панелинизма и пропагандата на гръцката патриаршия. След десетия брой обаче вестникът, издаван с волни пожертвувания, спира. Два месеца по-късно неумолимият Раковски издава нов, "Бранител", но само в един брой. Този път нотабилите в лицето на Христо Георгиев Бакалоолу му отказват финансова поддръжка след конфликт с тях.
През 1865 г. , поради настъпилото временно политическо затишие, Раковски отново се отдава на плодотворна книжовна дейност, тогава излиза и списанието "Българска старина". Нашият герой обаче не е човек, който може дълго време да стои мирен и отново се намесва във турско-влашките разпри. Князът Куза е детрониран и заменен с регенство, което Портата не приема. Влашкото правителство иска да използва българите срещу Турция и предлагат на Раковски да създаде легион. Скоро обаче се отказва от неговите услуги и привлича по-конформистки настроени българи. Раковски, изглежда, е нямал намерение да се откаже, затова го погва влашката полиция и той отново трябва да бяга. Пристига в Русия, но получава пристъп на туберкулоза, нелечима по това време болест. Позакрепва се под грижите на Панайот Хитов, стар негов другар, после отсяда в Киприяновския манастир край Кишинев. В Русия обаче никой не отговаря на позивите му за въстание и той се връща във Влашко. Тук ветровете са се променили и при новия княз Карол, немец по произход, условията за революционна дейност са по-благоприятни. Раковски обаче се оказва изолиран идейно и от младите, и от старите от Добродетелната дружина. Той е непоколебим по въпроса как трябва да се води борбата: подготвяне на движение в България чрез чети и събира около себе си кръг от съмишленици. Раковски изработва и "Привременен закон за народните горски чети" - 1 януари 1867 г. Този документ предвижда съставянето на едно " Върховно българско тайно гражданско началство" от седем лица и подчинението на всички войводи на един главен, назначен от началството. Вече сериозно болен, Раковски отдава последните си сили за екипирането и изпращането на чети в България начело с войводи като Филип Тотю и Панайот Хитов. Окрилен от вестите за битките на четите във вътрешността, той пише своя последен труд "Българските хайдути".
На 9 октомври 1867 г. от абсцес в лявата страна, след неуспешна операция, великият българин Георги Сава Раковски предава Богу Дух в ръцете на сестра си Неша и напуска този свят. Като комета. Ярък, огнен и непримирим! След него поробена България вече не била същата.
*Заглавията са на редакцията
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com