Радикални промени за шофьорите. Нови правила на магистралите

Книжка на 17 години

Радикални промени за шофьорите. Нови правила на магистралите | StandartNews.com

Радикални промени за шофьорите предлага кабинета. С тях книжка ще се дава вече при навършени 17 г.

ВИЖ ОЩЕ: Лавина от гняв срещу голяма верига бензиностанции

В градовете пък ще има зони с ограничение на скоростта до 30 км/ч. Скоростта по  магистралите и скоростните пътища се намалява. 

За това как промените ще се отразят на участниците в движението, БТА потърси мнението на заместник-директора на Главната дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) - старши комисар Калоян Милтенов, Владимир Тодоров - представител на Българската асоциация на пострадали при катастрофи (БАПК), и инструктора Пламен Димитров.
 
Зони с ограничение на скоростта до 30 км/ч се предлага да бъдат въведени в населените места, там където има концентрация на катастрофи.
 
Основното предимство на зоните е, че се намалява значително рискът от катастрофи с летален край, обясни старши комисар Милтенов. Той посочи, че при движение с 50 км/ч спирачният път на автомобил е 40 метра, а при 30 км/ч е 18 метра. Местата и размерите на тези зони ще бъдат определяни от собствениците на пътищата. На входа им ще бъдат поставяни изкуствени неравности или други подобни средства за намаляване на скоростта. Той допълни, че ограничението в зоните ще важи за всички превозни средства.
 
Милтенов добави, че ще започне да се контролира и средна скорост по пътищата. Ще бъдат избирани отсечки с еднакво ограничение на скоростта, в чиито начало и край ще бъдат поставяни камери, отчитащи средната скорост на автомобилите. Той поясни, че за целта ще бъде използвана електронната система на Агенция „Пътна инфраструктура. Проследяването на средната скорост позволява прилагането на контрол в по-дълги участъци, за разлика от осъществяването на такъв в определени точки, преди и след които шофьорите превишават позволената скорост, каза Милтенов.

Законопроектът предлага също 17-годишните вече да имат право да управляват автомобил, но единствено с придружител.
 
Това предложение цели да се изградят навици у младите шофьори за безопасно управление на кола, под надзора на водач с опит, каза старши комисар Калоян Милтенов. В законопроекта пише, че придружителят трябва да бъде лице, което да се вози като пътник на предна седалка в колата, да е навършило 25-годишна възраст, да притежава шофьорска книжка над пет години и да не е шофирало с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 промила и употребявало наркотици. Също така придружителят трябва да не е бил лишаван от правото си да шофира за последните две години.

Предимствата са, че в това мобилно време и младите заслужават да могат да се придвижват с автомобил, смята Владимир Тодоров от БАПК. Според него през тази една година, в която ще имат придружител, те ще бъдат по-внимателни и по-разумни. Тодоров отбеляза, че в повече от половината европейски държави има такава практика. „Излезе и европейски регламент, че това може да стане в цяла Европа. В Америка шофират от 16-годишни“, каза още той.  
 
Експертът коментира, че е задължително да има придружител в автомобила и няма нужда от промяна в предложените в законопроекта критерии за него. Също така Тодоров подчерта, че е много важно да има събираемост на глобите. „Това може да се постигне, като се въведе изискване, ако не си си платил глобата, да не можеш да минеш годишен технически преглед“, поясни той.

Не съм сигурен дали ще има предимства за младите шофьори, тъй като някои от 18-годишните, които сега са на шофьорски курсове при мен, не са достатъчно зрели за това, каза инструкторът Пламен Димитров. Относно критериите за придружител той посочи, че не вижда как ще бъде доказван петгодишният стаж, тъй като има хора, които са изкарали курсовете, но шофират много рядко.
 
Относно намаляването на максималната скорост на магистралите и скоростните пътища с 10 км/ч Димитров коментира, че в момента много малко хора спазват ограниченията. „Не виждам какво ще промени тази корекция“, посочи той. 
 
Инструкторът отбеляза, че обичайно по магистралата, в дясната лента се поддържат около 100 км/ч, а в изпреварващата около 150 км/час. Според него не е нормално да има толкова голяма разлика между двете ленти.

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
22 Коментара
Мюмюн
преди 3 месеца

Нормални ли сте?! Не знаците и малолетните ще намалят убийствата по пътищата. А законите да важат за всички.

Откажи
Кръстника
преди 3 месеца

Придружителят да бъде задължително със свободна лява ръка, за да държи натегната ръчната спирачка, не при нужда, а постоянно.

Откажи
Самуил
преди 3 месеца

И като ръгнеш ръчната,честито на колите зад теб,дори и да се движат с 30

Откажи
Васил Стефанов
преди 3 месеца

Не се ли нахраниха с тези хранилки за скоростта, че и да пускат шофьори не навършили годините управлявайки автомобила да извършват повече нарушения и естествено да отнасят повече глоби , че да пълнят джоба на някой...

Откажи
АК 47
преди 3 месеца

Какво да очакваш от некомпетемтни еднодневки,които предлагат тъпотии колкото да кажат,че правят нещо.Министре тръгнете по тия пътища и оправете знаци и маркировки,че има нелепици и безмислени ограничения от 50г.Когато се влоши състоянието на пътя ,не слагаш ограничение на скоростта и да правиш хранилки,а пращаш АПИ да извърши ремонт,затова са тия винетки и т.н и т.н.

Откажи
Уморен от групости
преди 3 месеца

Това, което казваш е най-вярното. Към днешна дата им искат завършен 10 клас, а от утре ще дават книжка на 17. Поредният парашутист с липса на елементарни познания по математика.

Откажи
преди 3 месеца

При необходимост ,придружителят ли ще влиза в затвора

Откажи
Параграф 22
преди 3 месеца

Точно! В случаи, когато има ПТП кой носи отговорността. Освен това, човек може да е добър шофьор, но да не е добър като ментор. Тези неща трябва да са разписани в закона. И защо на 17 г.? Една г. фатална ли е, ако почакат? Уф, България не е чак толкова голяма. Оправете градския транспорт. А и нали трябва да пазим екологията?

Откажи
ганьо
преди 3 месеца

Този който е писал статията явно няма книжка. Зоните с ограничение 30 в градовете си ги има и даже са означени с пътни знаци... Аз когато пътувам по магистрала, виждам как почти всички спазват ограниченията. Не се спазва карането в дясна лента, някои хора решават че си е само за тях лявата лента и не се отместват даже и за линейка. Трябва също да се отбележи, че скоростомерите на колите показват различно. И когато този "инструктор"(който явно е пропуснал часовете по физика в училище), когато кара със 100, а скоростомерът му показва 120, е нормално да му се стори, че някой го е изпреварил с над 150. П.С.: Най-много пак да вдигнат глобите, че новите таралясници на кат горят повече.

Откажи
Уморен от глупости
преди 3 месеца

Да прав е инструктора, особено, ако колата му е над 20 години, а той на 70. В Германия е решен този въпрос интелигентно. Който кара със скорост под 120 км. полицията го извежда принудително от магистралата и го съветва или да кара като за този вид път или да избере маршрут и път подходящ за възможностите си. Повечето катастрофи стават заради бавнодвижищите се МПС, а не заради високата скорост. Доказано, но забранено за коментиране, не им върши работа.

Откажи
Вал
преди 3 месеца

Пълна глупост - 40 мерта спирачен път с 50 км/ч. Това е спирачният път на автомобил движещ се със 100 км/ч

Откажи
Ейс
преди 3 месеца

Такива са тестовете за автомобили (спирачен път или гуми): от 100км/ч. до 0, и ако надвишат 40м. са зле. Та наистина какви ги пишат?

Откажи
Абе що
преди 3 месеца

Не нчраите в градо 20 на магистрала50

Откажи
Има
преди 3 месеца

В Поморие на много ама на много места е 20, а до манастира има знак максимална скорост 10 км/ч !!!! Даже се чудя що пък не я направят 4 км/ч, да слиза пътниците и да бутат автомобила. Хем ще е много еко, хем няма да има ПТП.

Откажи
Гост
преди 3 месеца

Поредната простотия. Нито едно от предложенията няма да даде резултат. Проблема не е в скоростта, а в възпитанието. Поредния "Визионер". Просто направете углавно престъпление, сядането на шофьорската седалка и да приключваме. Е ще се лишите от приходи и работа, но ще решите проблема. Само ми кажете, ние единствената държава с ПТП-та ли сме? И какви са ограниченията в Германия.

Откажи
Гост
преди 3 месеца

Поредната простотия. Нито едно от предложенията няма да даде резултат. Проблема не е в скоростта, а в възпитанието. Поредния "Визионер". Просто направете углавно престъпление, сядането на шофьорската седалка и да приключваме. Е ще се лишите от приходи и работа, но ще решите проблема. Само ми кажете, ние единствената държава с ПТП-та ли сме? И какви са ограниченията в Германия.

Откажи
Александър
преди 3 месеца

С на дядо му жигулята или москвето може и за толкова да спира но никак не звучи достоверно в днешно време

Откажи
Александър
преди 3 месеца

https://www.dunavmost.com/novini/vizhte-kolko-e-spirachniya-pat-na-avtomobil-pri-razlichna-skorost

Откажи
Robi Kalev
преди 3 месеца

Отново безумни популистки решения. Има катастрофи, ще ограничим скороста? Наистина ли?. Вместо да се направи анализ на причините, ние ще намаляваме пропускателната способност на пътя, и ще тормозим останалите участници. Няма ли най-сетне да разберете че това не работи. Този който е решил да кара бързо, не го интересува дали знака е 30, 50 или 90. Ограниченията не важат за него. Спрете да ограничавате скороста безмислено и да правите "хранилки" за КАТ. По-добре КАТ да си влезнат в ролята, и да спрат ТЕЗИ нарушители, а не да ограничават останалите.

Откажи
Това са
преди 3 месеца

Безумни и малоумни закони причиняващи още по големи задръствания,тапи и ПТП-а!!!ЗАРАДИ КАТАДЖИЙСКИ СИНЧЕТА И РАЗНИ С ЧАДЪР ОТ ТЯХ ,СТРАДАТ ДРУГИТЕ КОИТО И С МАЛКО ПРЕВИШЕНА СКОРОСТ НЕ ПРЕЧАТ НА ДРУГИТЕ УЧАСТНИЦИ!!!

Откажи
Кольо
преди 3 месеца

У нас няма маркировка, хоризонталната обикновенно е тотално изтъркана да не говорим за пътищата от по ниските категории. В другите страни обикновенно се движиш от кръг до кръг и не спираш. У нас като правило се движиш от светофар до светофар и винаги спираш, което много вдига разхода.

Откажи