Работим по свързването с търговските регистри в ЕС

Работим по свързването с  търговските регистри в ЕС   | StandartNews.com

Трябва да увеличим броя и капацитета на хората, които вписват имотните партиди

 

- Госпожо Маркова, забелязва ли се засилен интерес от гръцки граждани, които искат да регистрират фирми у нас?

- На този етап не се забелязва. Вероятно ще има отзвук след месец-месец и половина и то в службите, които са близо до гръцката граница. Както се случва с румънските граждани - те регистрират фирми основно в Русе, Силистра и Велико Търново.

- Минаха повече от 3 месеца, откакто оглавихте агенцията, каква е равносметката?

- Първата задача, която имах, бе да продължа преструктурирането на агенцията с влизането в сила на новия Устройствен правилник от 14 април 2015 г. Основната цел на предложения проект бе подобряване ефективността, както и повишаване качеството на предоставяните услуги. Промените, които извършихме, както и тези, които предстоят, се налагат поради установени проблеми в дейността и организационното структуриране на Агенцията.

- Кои са те?

- Липса на ясно разграничаване на функциите, свързани с методическите указания и с координацията, липса на звено, което да извършва анализи на дейностите по регистърните производства, непълноти на формулираните в Устройствения правилник функции на част от звената, неправилно организационно структуриране на звена, които подпомагат специалната компетентност на изпълнителния директор, недостатъчно ефективно разпределение на функциите между различните управленски нива. Обявили сме конкурс за главен секретар, както и за директор на дирекция "Информационно обслужване и технологии". Изискванията към тези длъжности са високи, но вярваме, че към нашия екип ще се присъединят най-точните хора, професионалисти, които обичат своята работа.

- Какво е състоянието на всеки един от четирите регистъра - Имотен, Търговски, Регистър БУЛСТАТ, Регистър на имуществените отношения на съпрузите?

- По отношение на Търговския регистър (ТР) най-важното, което предстои, е взаимното свързване на регистрите на държавите членки на ЕС. Съгласно публикувания в Официален вестник на ЕС от 10 юни 2015 г. Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/884 на Комисията, Агенция по вписванията трябва да предприеме необходимите мерки, за да осигури тази взаимна свързаност и да приведе системата на Търговския регистър в съответствие с изискванията на Регламента. Срокът е 8 юни 2017 г.

- Промените в Закона за ТР какво предвиждат?

- Промените, които предложиха група депутати, предвиждат промяна в ТР по отношение на повече електронни услуги. Досега указанията, които получаваха търговците, се изпращаха по пощата. Занапред всички указания, които се дават на съответния търговец по постъпили по неговата партида заявления, включително и по подадените годишни финансови отчети, ще ги получава по електронен път на електронната си поща. Системата автоматично ще ги изпраща, след като са написани от длъжностното лице по регистрация.

- Хората вярват ли в сигурността на Търговския регистър?

- 203 641 годишни финансови отчета са подадени по електронен път през тази година, а на гише техният брой е 46 161. Статистиката показва, че през 2012 г. 40% от хората са подавали по електронен път, през 2013 г. - 63%, през 2014 г. - 68%, а през тази година процентът е вече 81,52.

Това е показател за доверието към сигурността към този тип услуга

Имаше спорадични оплаквания за сигурността на системата и сега работим в посока за надграждането й, за да може още повече хора да ползват тази услуга.

- Какъв е контролът върху длъжностните лица по регистрация?

- Съдебен. Всяко вписване на обстоятелство може да се обжалва в съответния срок. При подадени документи всеки гражданин би могъл да се обърне към съда и да спре съответното вписване с определение в рамките на законоустановения тридневен срок. Когато търговец подаде заявление в Агенцията, след неговото входиране в информационната система на регистъра то се разпределя на длъжностните лица по случаен принцип. По подадените в регистъра заявления се извършва проверка, в резултат на която възможните произнасяния на длъжностното лице по регистрацията са: даване на указания - в случаите, когато към заявлението на търговеца не са приложени всички документи или когато не е платена дължимата държавна такса. Указанията могат да бъдат изпълнени до изтичане на три работни дни от постъпването им в ТР. Отказът може да бъде обжалван пред окръжния съд в 7-дневен срок от връчването му. За обезпечаване законосъобразността на произнасянето в регистъра е възможно, по искане на заинтересовано лице, да се допусне обезпечителна мярка "спиране на вписването в ТР", което е от правомощията на съда. В случаите, когато вписването в регистъра е нищожно, недопустимо или е вписано несъществуващо обстоятелство, всяко лице, което докаже правен интерес, може да подаде иск пред съда за установяването на претенциите си. Ако искът бъде уважен, заличаването на вписването се извършва от агенцията. Предвид относително кратките срокове за разглеждане на заявленията в ТР и с оглед необходимостта от осигуряване на достатъчно време за реакция на заинтересованите лица, Агенция по вписванията е осигурила услугата SMS оповестяване за постъпила входяща регистрация в ТР.

- Стана ли SMS оповестяването по-популярно?

- Има лек ръст на услугата. Тя като че ли не е толкова популярна и се засилва кампанийно при някаква случка, която е медийно известна. В ТР платено известяване за миналата година има 4092 регистрации. От началото на годината до 24 юни т.м. има 1024 регистрации. Безплатно в ТР от началото на годината до 24 юни има 3297 регистрации. В Имотния регистър, платено, за цялата минала година има 1904 регистрации. От 1 януари т.г. до 24 юни 2015 има 1057. В Имотния регистър има безплатни 1695 регистрации от началото на годината до 24 юни.

- Какво е положението с Регистър БУЛСТАТ?

- Измененията и допълненията на Закона за регистър БУЛСТАТ предвиждат той да стане изцяло електронен от 1 януари 2016 г. В регистъра ще се води дело в електронна форма за всяко лице, подлежащо на вписване. Резултатът от пълната електронизация на регистъра ще бъде, че заявления за вписване ще могат да се подават 24 часа, 7 дни в седмицата, а тяхното разглеждане ще се извършва в определения от закона еднодневен срок. Основната цел на законопроекта е намаляването на административната тежест върху гражданите и бизнеса. За тази цел регистърът ще бъде изграден като единна централизирана, публично достъпна и безплатна база данни, съдържаща подлежащите на вписване обстоятелства за всички регистрирани субекти, с изключение на вписаните в специалния регистър, чиито данни съдържат класифицирана информация. Предвижда се отпадане на изискването за издаване на идентификационни карти на регистрираните лица, тъй като информацията за тях ще е публична и електронно достъпна на страниците на регистъра. Изключително важен елемент с положителен ефект от новите предложения е, че ако е посочен ЕИК по БУЛСТАТ, съдът, държавните органи, органите на местното самоуправление и местната администрация, както и лицата, на които е възложено упражняването на публична функция, организации, предоставящи обществени услуги, включително банките, нямат право да изискват доказването на обстоятелства, вписани в Регистър БУЛСТАТ. Забраната се прилага и за възложителите по чл. 7 от Закона за обществените поръчки. При нарушение на това задължение виновните длъжностни лица ще се наказват с глоба от 100 до 500 лв.

- Предвиждат ли се намалявания на таксите за регистър БУЛСТАТ?

- Да, но само за регистър БУЛСТАТ. От 1 януари 2016 г., когато законът влезе в сила, вероятно и промените в таксите ще са факт.

- Предстоят ли промени в Имотния регистър?

- Предстои обновяване на Имотния регистър с цел предоставяне на нови услуги за гражданите и бизнеса, както и осигуряване на трансгранично сътрудничество и обмен на информация за собствеността с ЕС. Наши представители участват в работни групи в Брюксел. Работим в посока подобряване административното обслужване на гражданите и взаимодействието между участниците на административни услуги чрез надграждане на Регистъра за имуществените отношения на съпрузите.

- Коя е първата задача, която си поставяте в най-кратки срокове?

- Да приключат проектите по ОПАК, които аз заварих тук. Те не са малко. Три от тях бяха прекратени поради невъзможност да бъдат изпълнени. Единият е за надграждането на Имотния регистър - технически да се увеличи капацитетът и хората, които приемат и въвеждат имотните партиди. Там има недостиг на хора. За да не се получава изоставането от три дни, което е притеснение както за банките, така и за нотариусите, така и за гражданите. Приоритет е там да има доста по-сериозно облекчение за нотариусите, по-спокойно да работят съдиите по вписванията и самите деловодители, защото напрежението в момента е в тази част на Имотния регистър.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай