- Революционна находка пренаписва историята за заселването на континента
- Най-старите хомо сапиенс живеели в пещерата Бачо Киро, правели оръжия от кремък и украшения от мечи зъби
Първите европейци са обитавали българските земи. Сензационното и революционно откритие направиха археолозите от международен научен екип, ръководен от френския палеоантрополог Жан-Жак Юблен от Института за еволюционна антропология "Макс Планк" в Лайпциг и професор в Колеж дьо Франс. Учен с респектираща биография и не едно голямо откритие. През 2017 г. Юблен намери в модерен човек на възраст 315 хил. години в Мароко
доайена на днешното човечество
Част от екипа му сега бяха едни от най-добрите български учени от Националния археологически институт с музей при БАН.
Разкопките в пещерата Бачо Киро започват през 2015 г. Там учените откриват най-старите до сега хомо сапиенс в Европа. Германско-българският екип намира зъб и десетки мънички фрагменти от 5 човешки скелета, които не е възможно да бъдат идентифицирани визуално. Затова единствено анализът на митохондриалната ДНК и костните протеини е дал възможност да бъдат приписани на съвременния човек (Homo sapiens). Според ДНК изследванията новооткритите находки са на възраст между 45 000 и 47 000 години, най-вероятно 46 300 г. Това оборва две научни тези до момента. Първата е, че неандерталците, населявали Европа, са изчезнали преди около 40 000 години, когато са се появили първите хомо сапиенс. Втората е, че най-старите представители на съвременния човек са в Румъния, където в една пещера бяха намерени кости на хомо сапиенс на 41 000 години.
Новото изследване доказва, че хомо сапиенс и неандерталците са живели доста по-дълго време заедно, като хомо сапиенс са донесли в Европа нови поведенчески модели. Те са си взаимодействали с неандерталците, оказвайки им своето културно влияние. Първите хомо сапиенс са пренасяли висококачествен кремък от находище, намиращо се на 180 километра от пещерата Бачо Киро, за да изработват от него различни сечива като остриета на копия. Те са били използвани за лов и за обработването на убитите животни, чиито вкаменени останки са открити в пещерата. В нея международният екип документира оръдия на труда от камък и кост и дори украшения. "Находките в пещерата Бачо Киро са най-ранният известен до момента артефакт от ранния палеолит в Европа. Те демонстрират нов начин на изработка на оръдия на труда от камък, както и нов тип поведение, включващо изработването на украшения за лична употреба, които се отличават съществено от характерните за неандерталците", казва Ценка Цанова, от института "Макс Планк".
Имаме доста мечи зъби, които са използвани за украшения, за да маркират: "Това съм аз, това е от нашата група", казва пред БНТ и доц. д-р Николай Сираков от НАИМ-БАН. Той разказва, че на някои от животинските кости пък са слагали успоредни черти. Може би за да отбележат нещо важно. Да кажем времето - календар някакъв. Но това са въпросителни с удивителни, продължава доц. Сираков. Хомо сапиенс и неандерталците са живели заедно хиляди години. Хомо сапиенс са свидетели на изчезването на неандерталците. А защо това се е случило, има различни предположения. Може би неандерталците не са били така гъвкави и адаптивни като хомо сапиенс.
Мъжете или жените от пещерата Бачо Киро
не продължили завладяването на Европа
сочат още генетиката и анализът на протеини. Европейците от следващите хилядолетия не са техни потомци. Следователно трябва да се смята, че тази човешка група е била само авангард, който не е създал потекло. "Завладяването на Европа е резултат на няколко миграционни вълни. Може да се смята, че групата от Бачо Киро се е възползвала от глобалното затопляне, за да мигрира на север, преди да изчезне по време на следващото захлаждане", обяснява Жан-Жак Юблен пред списание Nature. Хипотеза, която се потвърждава от присъствието в пещерата на животински видове, адаптирани към топло и студено. Истинското завладяване на Европа от хомо сапиенс се случва две или три хилядолетия по-късно.
Откритията в Бачо Киро пренаписват историята и по още един въпрос, върху който палеоантрополозите спорят от години - наистина ли неандарталците са изобретили инструментите, които са използвали? Жан-Жак Юблен е категоричен: намерените в българската пещера сечива доказват, че неандарталците са били само "подражатели". "Дълго време маркерът за пристигането на съвременния човек в средните ширини беше индустрията на ауриняците, датираща от горния палеолит. Тук обаче имаме междинна индустрия между тази на среднокаменната епоха в Африка и индустрията на ауриняците. Индустрия, която вече бе идентифицирана в Ливан и в пустинята Негев. Което означава, че много преди Ауриняците и Шателперониан вече е имало съвременни хора в Европа, способни да произвеждат предмети за украса, идентични на тези, произведени от неандарталците близо 2000 г. по-късно. За мен въпросът е решен: шателперонианската индустрия, използвана от неандарталците, е плод на взаимодействие със съвременните хора", казва още Юблен.
Едва ли е случайно, че първите европейци са обитавали именно Бачо Киро, която се намира близо до габровската община Дряново.
Образувала се е преди 1,8 млн. години, когато
този район е бил дъно на море
С оттеглянето на водите се появили варовиковите скали и нишите в тях. Именно в такава скала е разположена и дългата 3600 м пещера. Образувана е от водите на река Андъка. Уникалното в пещерата е, че температурата е постоянна - 13 градуса. И макар влажността да е 95%, в древността тя е била идеална за обитаване. Зимите са били доста студени и първите хора са търсили укрития в пещерите, обяснява още доц. д-р Николай Сираков.
Пещерата е открита още през 1890 г. В началото е отворена за посетители заради природната си красота. През 30-те г. на миналия век английска археоложка разкопава земята, без да намери много убедителни резултати. Четиридесет години по-късно следва полски екип. Той открива фрагмент от човешка челюст и няколко костни останки. "Според инструментите, които ги съпровождат, тези изкопаеми изглежда датират от преходния период, когато съвременните хора са започнали да изместват неандарталците. Това ме накара да отида там. За съжаление, костните фрагменти са били изгубени", обяснява Жан-Жак Юблен пред Nature. Но той не се отказва. Решава да направи разкопки заедно с български изследователи и започва работа през 2015 г., когато получава разрешение. Бачо Киро е
първата благоустроена пещера в България
от дряновските туристи още през 1937 година. Три години по-късно получава името на героя от Априлското въстание.
Най-добре проучена от археолозите е първата зала на пещерата - "Преддверието". Особено интересни са карстовите образувания, наподобяващи риби, змии, хора, Богородица и младенеца, мечка и много други. Eфектното осветление днес дава възможност на посетителите да видят причудливите образувания на природата, получили наименования според видяното: Дъждовна зала, Каменното цвете, Тополите, Езерото на щастието, Концертна зала, Медузите, Мечата пързалка, Меча поляна, Самотен сталактон, Зала на Поп Харитон, Слона, Пещерното ухо, Трона, Пещерния орел и др. Една от най-големите атракции е "Чистилището" - нисък, трудно проходим коридор с размери 60х40 cм, за който казват, че може да бъде преминат само от праведен човек.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com