Проверките не пречеха на работата на банките

Проверките не пречеха на работата на банките | StandartNews.com

Петър Андронов, председател на АББ и главен изпълнителен директор на СИБАНК

- Господин Андронов, управителят на БНБ заяви, че приключилите преглед на качеството на активите и стрес тестове на банковата система в България са показали, че системата у нас е стабилна. Той дава и някои конкретни измерители на тази стабилност - като например високите нива на съотношението между базов собствен капитал и рисково претеглени активи. Как би могло да се обясни това на средно интелигентния българин, за да се убеди в думите на гуверньора?
- Според мен думата "стабилна" говори достатъчно. Още повече, че господин Радев дава и конкретни стойности на тази стабилност, сравнявайки ги със средните равнища на показателя за европейските банки - при нас съотношението е доста по-благоприятно.
- В изявлението се споменава, че все пак на някои банки ще се наложи да увеличат капиталовите си буфери и да намалят рисковите експозиции. Ще могат ли всички банки от тази категория да се справят лесно?
- Едни ще трябва да увеличат капитала си, докато други банки ще могат да го задържат на същите нива. Впрочем така завършват обичайно оценките на качеството на активите, където и да са правени. Няма нищо специално. Очевидно централната банка е преценила, че е по силите на всяка банка да се справи със собствени сили с поставените въпроси. Това е добра новина.
- Финансовият министър Горанов даде изявление, че няма да се налага държавна капиталова подкрепа за нито една банка. Това не е ли добрата новина, която очакваха всички?
- Именно. Министър Горанов е казал същото като управителя на БНБ Димитър Радев по повод приключване на прегледа на качеството на активите и стрес тестовете на банковата система. Нормално е министърът на финансите да е информиран, законът му отрежда ключова роля в банковото преструктуриране. Съвсем естествено е и да е доволен, ако намесата му е излишна.
- В началото, когато станаха ясни сроковете за провеждане на прегледа на активите и стрес тестовете, от банковата система се опасяваха, че времето е малко и това ще пресира пряката работа в институциите. Така ли се оказа?
- В процеса бяха включени много компетентни специалисти - и в проверяваните банки, и от страна на проверяващите девет фирми, безброй външни оценители на недвижими имоти, експертите на самата централна банка - общо около 900 души бяха ангажирани в този тест. В банковия сектор не по-малко на брой хора осигуряваха този процес през всичките тези месеци. Т. е. голям брой хора са вършили допълнителна работа. И със сигурност и клиентите на банките са усещали това. Но вече всичко приключи и банките се върнаха изцяло към нормалния ритъм на работа.
- А оперативните ръководства на банките изпитваха ли затруднения в работата си?
- Не, не сме изпитвали затруднения. Аз мисля, че всички кредитни институции и техните ръководства, независимо от свръхнатоварването, се постараха да не го показват по никакъв начин и да осигурят нормална работа с клиентите. Надявам се, че в масовия случай нещата се получиха. Положихме усилия да не се усети от клиентите ни, че се прави пълен профилактичен преглед.
- Оправдаха ли се опасенията, че ангажиментите около проверката на активите ще доведе до намаляване на кредитирането?
- Трудно е да се каже, защото ефектите от оценката на качеството на активите не са незабавни. Те се проявяват постепенно. Кредитирането ще се затормози само тогава, когато някой прецени, че неговите стандарти трябва да бъдат затегнати или да бъдат повишени заради изискванията на оценката на качеството на активите. Но това са по-скоро изключения. А иначе - нека клиентите на банките да могат най-добре да кажат дали са усетили затормозяване. Във всеки случай за едни и същи хора става дума в банките - тези, които се занимават с оценка на качеството на активите, са същите, които работят и ще работят с клиенти по техните казуси, по техните досиета, по техните кредити. Малко или много, някъде се е усетило известно отклонение. Но това, слава Богу, не ми се струва, че беше толкова съществено. Важното е, че процесът приключи успешно и сме пак в нормален работен ритъм.
- Ще има ли среща между Асоциацията на банките в България и ръководството на БНБ за анализ на резултатите от проверката на активите и стрес тестовете?
- Резултатите не могат да се обсъждат на ниво БНБ и Асоциацията, а само между Централната банка и всяка отделна кредитна институция.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай