Проф. Вучева: Предсказанията за срив са нелепи

Проф. Вучева:  Предсказанията за срив са нелепи | StandartNews.com

София. Проф. Христина Вучева, икономист, бивш вицепремиер и финансов министър в служебния кабинет на Ренета Инджова пред БГНЕС.

Когато видях пресконференцията на ГЕРБ и чух твърденията им, си припомних чудесното есе на Умберто Еко - "Велени и тишина". Той обяснява как чрез шумотевица се постига своеобразна цензура. В случая се цели да не се чуе новината относно добрия резултат - дефицитът по Бюджет 2013 е намален спрямо пределната норма от 2%.

Предсказанията на г-н Борисов за това как ще "се срине държавата през 2015 г." са безпочвени и вредни за всички нас. Няма никаква възможност на 31.01 някой да твърди сериозно, че в бюджета на държавата няма да постъпят приходи през цялата 2014 г., след като всички - експерти, бизнес организации - имат очаквания за по-добри резултати в общото ни развитие.

По времето, когато Симеон Дянков беше финансов министър, не можеше да се говори за някаква обстойна, обоснована и сериозна политика. Имаше хаотично предлагане и невинаги ясни мерки, които наистина имаха някакъв общ знаменател - постоянното говорене за намаляване на разходите. Не трябва да хвърляме всичко на гърба на Дянков. Не трябва да смятаме, че той е провеждал някаква самостоятелна политика. Това беше политика на цялото тогавашно правителство. Тя се отрази отрицателно върху възможностите на страната и това трудно може да бъде оспорено.

От няколко години в целия свят се наблюдава тенденция на активизиране на финансовите вливания, за да се постигне икономически растеж. Тази политика е резултат от изводите, които са направени от кризата, избухнала през 2008 г. Има преосмисляне на целия подход, което оставя досегашните лозунги - това е дясно, това е ляво - търси се прагматичният изход. Както винаги германците са първи в това отношение.

Боя се, че у нас е много силно влиянието на едни лозунгоджийски постановки, които шестват от много години. Ще бъде много трудно, на което и да е правителство, дори ако има куража, възможностите и най-вече капацитета да преосмисли политиката. Ние нямаме мислещи утвърдени хора, които да се занимават с управлението. У нас говореното по икономически въпроси от години се дирижира от няколко души. Те повтарят едни и същи неща и повечето хора, като че ли им вярват. Техните тези са вкарани в оборот. Хората смятат, че всеки лев, който държавата би отделила, за да инвестира в развитието едва ли не ще бъде откраднат, ще бъде разхитен, няма да има никаква полза. Самото управление, самата активна част на бизнеса вярват, че у нас трябва да се остави единствено пазарът да решава. Този лозунг не върши работа, но той трудно ще бъде сменен в нашите условия, поради това, което казах.

Твърденията, че България не трябва да взима кредити, защото ще ги плащат идните поколения, са толкова смешни и нелепи, че даже не трябва да се коментират. Когато подобни неща се говорят от политици, може да им прости човек, защото те си имат свои цели и това им върши работа. Но когато говорят и хора, които преподават икономически дисциплини и се занимават с изследователска работа, това звучи малко странно и смущаващо. Това просто е невярно.
Разбира се, че трябва да има разум, трябва да има изчисления. Тези неща се регулират навсякъде, дългът и кредитите, които държавата може да вземе, се уреждат със закони. Този процес не е хаотичен. Той и у нас не е хаотичен. Ние сме страна, членка на ЕС. Ние имаме много ясни правила кога, кой и за какво може да вземе пари назаем. Ние не сме някаква страна извън света, която няма хабер от тези работи, за да ни вкарат в такъв разказ. Това са много нелепи неща.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай