Премиерът отлетя за Сеул

Борисов води четирима министри и бизнес делегация

Премиерът отлетя за Сеул | StandartNews.com

Рано тази сутрин министър-председателят Бойко Борисов отлетя за Сеул.

Днес започва четиридневното му посещение в Южна Корея начело на правителствена делегация, в която влизат четирима министри: вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, министърът на финансите Владислав Горанов, министърът на транспорта Росен Желязков и министърът на икономиката Емил Караниколов. 

Визитата на българския министър-председател се провежда в навечерието на 30-тата годишнина от установяването на дипломатически отношения между двете страни през 2020 година, пише "Епицентър.бг". 

Това е първото посещение на български министър-председател в Република Корея от 1990 година, когато София и Сеул начертаха пътищата на бъдещите взаимоотношения.

Целта на посещението е разширяване на сътрудничеството между България и Република Корея в политическия, икономическия и културния диалог между двете страни.

В рамките на визитата Борисов ще проведе срещи с премиера Ли Нак-йон и с президента Мун Дже-ин. ще посети Центъра за научноизследователска и развойна дейност на компанията „Hyundai Motor Group“ в град Хуасонг, Университета за чужди езици „Ханкук“ в Сеул, Световната централа по таекуондо  KUKKIWON.

Още миналия месец Борисов съобщи, че се подготвя южнокорейска инвестиция в размер на 1,5 млрд.щ.д. в завод за производството на батерии за електромобили. Процесът по реализацията на проекта го движи министърът на икономиката Емил Караниколов.

Задача на вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов пък е да преговаря за производство на изтребители Т-50, след като американската “Локхийд Мартин”, от която купуваме ф-16,  се съгласи на тристранно сътрудничество, за което първи Епицентър.бг писа преди два дни.

България отдава приоритетно значение на развитието на търговско-икономическото и научно-техническо сътрудничество с Република Корея. Политиката на правителството е насочена към ускоряване на възможностите за икономически растеж, посредством увеличаване на ПЧИ с цел Корея да стане една от 10-те топ дестинации за ПЧИ.

Икономиката на Република Корея е част от Четирите азиатски тигъра, скачайки средно с 10% на година за повече от 30 години в период, наречен „Чудото на река Хан“.

По данни на БНБ за периода 1996 г. – 2018 г. нетният поток на преките инвестиции от Южна Корея в България възлиза на 212.2 млн. евро. По обем пазарът е нараснал 15 пъти през последните 20 години.

През първите четири месеца на 2019 година двустранната търговия е на стойност 81 млн. щ.д. Износ т на България за периода е 27,6 млн.щ.д. , която е ръст от 44.5% спрямо същия период на преходната година. Вносът от Корея се равнява на 53,4 млн.щ.д.

През 2018 година стокообменът е на стойност 286.6 млн.щ.д., отобелзвайки ръст от 47.6% увеличение спрямо 2017 година.

Една от значимите южнокорейски фирми, инвестирали в България, е “Хюндай хеви индърстрийз”, производител на трансформатори и стъпални регулатори с над 60годишен опит. През 2001 г. българската фирма дотгшна стнадартите на фирмата-майка и името й е променено на “Хюндай Хеви Индърстрис КО. България”. Капиталът на компанията е в размер на 12 млн.лв, в нея работят над 600 души и е водеща по приходи в отрасъла.

Достигнатото ниво на корейските инвестиции в България обаче далеч не отговаря на възможностите на страната. Българското правителство е убедено, че има потенциал за привличане на мащабни корейски инвестиции в перспективни сектори у нас.

Като високо индустриализирана страна с динамична икономика, която е основен фактор за растежа в Източна Азия, Република Корея е наш стратегически икономически партньор в региона.

Насърчаването на стокообмена с тази държава е приоритет заедно с привличането на южнокорейски инвестиции.

Република Корея има договори за свободна търговия със 75% от икономиките по света и е единствената държава от Г-20, която търгува едновременно с Китай, САЩ и Европейския съюз.

Южна Корея в момента е петият най-голям износител и осмият най-голям вносител в света.

Това е страната с най-голям бюджетен излишък от членовете на Г-20 и страната с най-висок кредитен рейтинг в Източна Азия.

Корейски компании от автомобилния сектор проявяват интерес за инвестиции в България. Зам.министърът на икономиката Лъчезар Борисов съобщи пред няколко месеца, че компания-лидер в производството на компоненти за автомобили ще се сдобие с два завода в България с близо 500 работници, като част от глобална сделка по придобиване на активи и диверсифициране на производството. 

 Република Корея е лидер в IT сектора – Samsung Electronics и LG са начело на световния пазар, а 88% от корейското население притежава смартфони.

Освен това страната е с най-бързия интернет в света, а през 2005 става първата страна, минала напълно на широколентов достъп.

Според Индекса на човешкото развитие Южна Корея е най-развитата страна от Източна Азия.

В световен мащаб Република Корея е на челните места и по лична безопасност, образование, сигурност на работното място, лесно развиване на бизнес, и е на първо място по качество на здравеопазването в света.

32% от завършилите висше образование са дипломирани в естествени или инженерни науки, поставяйки страната на първо място в списъка на ОИСР.

През 1987 г. се въвежда многопартийната система и всеобщото избирателно право, с което страната се превръща в най-модерната демокрация в Азия, известна с прозрачност на правителството, високо ниво на здравеопазване и свобода на религията.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай