Премахването на имунитетите дава превес на изпълнителната власт

Премахването на имунитетите дава  превес на изпълнителната власт | StandartNews.com

Антон Станков, бивш министър на правосъдието

- Правилен ли е подходът депутатите да нямат имунитет извън пленарна зала и извън дейностите в Народното събрание?
- Веднага искам да обявя моето лично мнение, че аз не подкрепям подобни промени. Сега в действащата конституция е регламентиран в член 69 имунитетът на народните представители по повод изказванията им в Народното събрание, изказвания и гласувания. Член 70 регламентира т.нар. наказателната им неприкосновеност, като този член е променен от 2006 г. в една добра според мен посока. Там са заменени думите "тежки престъпления", което означава наказващи се с повече от 5 години лишаване от свобода, с "престъпления от общ характер", което значително разширява възможността един народен представител да носи отговорност, след като парламентът снеме имунитета му или той сам доброволно се откаже от имунитета си и позволи да бъде разследван. Веднага искам да уточня, че аналогичен регламент съществува в Европейския парламент. Той е почти на същото ниво имунитет и една такава радикална стъпка в нашия правен свят мисля, че не е подходяща, не би била подкрепена от европейски институции. Свидетели сме как от поне 20 г. насам системно се полагат усилия за уронване на престижа на парламента, а парламентът е основната форма за управление в България. Действията на г-н Сидеров от последните 10 години последователно сочат едно и също: той иска да покаже едно абсурдно поведение, несъвместимо със статута на народен представител, но нека да не забравяме, че това е неговото поведение. Не всички народни представители имат такова поведение.
- Какви рискове може да породи отнемането на един депутатски имунитет? Споделяте ли тезата, че по този начин много лесно могат да се контролират опозиционни лидери, когато те пречат на управляващите?
- Категорично споделям тезата, че премахването на имунитетите ще даде страхотен превес на изпълнителната власт. Отново ще кажа, че България от край време е тикана в схемата на "здравата ръка" примерно на една президентска република, където президентът да има много правомощия. Затова не бих подкрепил подобни промени. Представете си един народен представител на улицата, който може да бъде задържан от един редови полицай по какъвто и да е повод, включително и за неправилно паркиране. Провокации могат да бъдат измислени всякакви, политически подтекст винаги може да се търси при евентуално такива промени в законодателството. И нека да не бъдем идеалисти, не само опозицията би страдала от подобни действия, и вътрешната опозиция също в една управляваща партия може да бъде пресирана.
- Трябва ли тогава да има прецизиране и разграничение според вида и тежестта на престъпленията? Трябва ли да се търси наказателна отговорност и спрямо хулигански прояви?
- Ами ето, действащият закон, конституцията казва "престъпление от общ характер", това е много добре, мисля, че е достатъчно широка формулировка. Всички престъпления в Наказателния кодекс, които са от общ характер, с решение на парламента, евентуално на председателя на Народното събрание, ако парламентът не заседава, или пък със съгласието на самия народен представител, който, желаейки да се защити в открита наказателна процедура, дава съгласие да няма имунитет. Не виждам кое е лошото на модела.
- Споменахте европейския опит в тази посока, но знаем, че Великобритания, Белгия, Франция, ако не се лъжа, и в Холандия народните представители имат доста по-ограничени привилегии, в тези законодателства свободата от наказателна отговорност е ограничена само до техните изказвания и техните парламентарни задължения.
- Като контрааргумент ще ви посоча протокол номер 7 за привилегиите и имунитетите на ЕС, които засягат депутатите от Европарламента. И там по много сходен начин, по който е регламентирано в България, е дефиниран имунитетът на евродепутатите. Плюс това всички държави, които ми изброихте, имат една доста по-друга правна система и една доста по-друга традиция от нас. Ние сме на Балканите, известно е какъв е нашият имунитет. Продължавам да твърдя, че свалянето на имунитетите е грешка.

/Пред Агенция Фокус/

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай