Прелюдия на промяната

Прелюдия на промяната | StandartNews.com

Кметските избори в цяла Испания и вотът в автономните области - в общо 13 общини, не трябва да се разбират като лакмус за парламентарните избори в края на годината, а като прелюдия към нова политическа епоха в страната. Сложна политическа картина, стъпваща на разбиването на наложилия се от десетилетия двупартиен модел.
Какво се случи в неделя?

Народната партия губи хегемонията си, Испанската работническа социалистическа партия (PSOE) отбелязва напредък, а "нововъзникващите" ("спешни") партии, както ги наричат испанците - новите Сиудаданос и Подемос, се консолидират. Това е очевидният резултат от наричания събирателно местен вот (24М) в Испания.

Според социологическо проучване, направено две седмици преди вота в неделя, близо 69% от испанците смятат за позитивно разбиването на абсолютните мнозинства на двупартийния модел и появата на т. нар. нововъзникващи партии, които да влязат като фактор в местното управление, а също и на държавно равнище. Проучванията сочат, че испанците са доволни от подобно развитие. 57% смятат, че са готови за "диверсификация" на политическата класа и комплексност на политическия живот, основаваща се на непрекъснати преговори между две или повече партии. На противоположното мнение са 33% от анкетираните, които на вота в неделя бяха около 35 млн. души. 54% от запитаните смятат, че тези, които не са готови за фундаментална промяна, са самите политици. И в момента топката е в тяхното поле.

Във всички случаи обаче изглежда испанците нямат намерение да поставят препятствия пред една динамична политика, стъпваща на пактове в различни направления. 68% от анкетираните вярват, че заради новата политическа реалност партиите трябва да имат свобода да договарят споразумения с едни политически опоненти на определени места и по определени въпроси, и с други опоненти на други места. С други думи, хипотетично в община Мадрид може да има споразумение между Народната партия и "Сиудаданос" ("Граждани" - б.р.), както и между Испанската работническа социалистическа партия (PSOE) и "Подемос" (нова партия, която мнозина определят като испанската СИРИЗА - б.р.). А в друго кметство или автономна област комбинацията да е друга. Испанците няма да смятат това за предателство и отстъпление на принципите, а по-скоро като изискване на новия политически пейзаж в страната. Така че тези, които са страхуват от това, което идва след този вот, са по-малко от тези, които предпочитат ситуацията да остане както досега.

Абсолютното мнозинство, на което досега се радваше Народната партия, е на път да стане на пух и прах, въпреки че хората на премиера Мариано Рахой да подчертават, че са първа политическа сила, събрала най-много гласове на вота - 27%. Фактите сочат, че Народната партия е на път да загуби емблематичната си крепост Мадрид, която управлява от 24 години. И ще я загуби, ако "Аора Мадрид" ("Мадрид Сега" - б.р., местната марка на "Подемос"), сключат коалиционно споразумение. А подобен вариант е доста вероятен, тъй като "Подемос" няма да пропусне да се възползва от слабостта на досегашния хегемон, докато PSOE ще държи да се изтъква като единствена алтернатива на Народната партия. А не го ли направят, кандидатката на Народната партия Есперанса Агирре почти автоматично ще оглави столичното кметство след 20-тина дни при второто гласуване. При всички случаи то ще е в ръцете на жена: или Агирре, или Мануела Кармена, 71-годишна адвокатка и кандидатка на лявата "Подемос", най-вероятната алтернатива на PSOE за алианс. Самата Народна партия призна, че ще й е "изключително трудно" да задържи Мадрид, а е на път и да загуби още поне четири големи града.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай