Преди даваха Варна за пример на чужденците

Преди даваха Варна за пример на чужденците | StandartNews.com

Ще има пълен одит на договорите, ако поема общината, казва Костадин Костадинов

Костадин Костадинов е кандидатът за кмет на коалиция "Варна" за предстоящия местен вот. Зад него стоят ПП "Възраждане", на която е основател и председател, "Атака" и "Нова сила". В момента Костадинов е общински съветник в местния парламент във Варна и директор на Регионален Исторически музей - Добрич. Завършил е балканистика и право в ВТУ "Св.св. Кирил и Методий". Знае английски и руски език, владее гръцки, сръбски, румънски. На 36 години, семеен, с две деца.

- Г-н Костадинов, защо млад човек като вас, реализиран в обичаната професия - история и археология, иска да стане кмет на Варна? Защо изобщо сте в политиката?
- Когато на предните местни избори в 2011 г. се кандидатирах, ми зададоха същия въпрос. Защо се занимавате, след като помията в политиката е толкова голяма, че който реши да направи нещо дори и с най-добрите помисли, рано или късно бива оцапан. И аз тогава отговорих: Кой, ако не аз и кога, ако не сега. Познавам страшно много хора, които се занимават или са се занимавали с политика, и това, което направиха или правят, е пред очите на всички нас. За 26 години нашата страна беше унищожена. Моят стимул да се занимавам с обществена дейност въобще и да имам желание и намерение да се включа в кметската надпревара с амбицията да стана кмет, е породена от простата причина, че аз не искам, това, което се случи на моите родители и на тяхното поколение, е да се случи и на моето поколение, не искам моите деца да мислят така за мен, както аз мисля за моите родители - със съжаление и с горест. Защото те бяха брутално ограбени и всичко, което бяха направили в своя живот, беше унищожено, разграбено пред техните очи, без те да могат да направят каквото и да е било, за да го спрат. Аз смятам, че имам тази възможност и най-малкото трябва да се опитам да го променя, всичко това, което се случва в страната. Като Варна само е първата крачка.
- Като водач на листата "Варна утре" на миналите избори вкарахте хора в ОбС, които след това напуснаха групата. Нямате ли такива опасения и за сегашните партньори? Няма ли да ви предадат?
- Не мисля. Когато предния път правихме коалицията, намеренията бяха да направим едно широко дясно обединение, което да изхвърли ДПС и БСП от управлението на Варна, които бяха начело на града от 2007 г. Да припомня, че след първия тур подписахме едно споразумение, което да посочи условията при които бъдещото мнозинство ще управлява, като сред тях беше - ДПС и БСП да бъдат изпратени в една заслужила опозиция. За съжаление две седмици след изборите, когато започна да се конфигурира мнозинството в ОбС, се оказа, че ГЕРБ дава две от най-важните комисии - по бюджет и финанси и социални дейности на ДПС, отделно една комисия и на ДПС. Казах, че не съм съгласен, тогава партньорите от коалицията "Варна утре" решиха, че споразумението е нарушено, не е проблем и останаха в мнозинството. Аз им казах, че принципите са преди всичко и се разделихме. В този случай сега не мисля, че това ще стане, защото на този етап аз не виждам в бъдещия ОбС ако се повтори една такава конфигурация, като изключим ДСБ, с които работя прекрасно в продължение на 4 години, не виждам с кого бихме могли да си партнираме. Така че разговорите, които сме водили с коалиция "Варна" са следните - нашата цел е да спечелим кметското място. Ако тръгнем отсега да правим сметки кой по какъв начин ще се конфигурира, прегрупира и т.н., няма да я докараме до добър край.
- А, защо след като добре работихте в сегашния ОбС със съветниците от ДСБ, ДСБ не застава зад вашата кандидатура, а подкрепя друга?
- Това е въпрос към ДСБ, те си имат право на свой избор, според мен това е тяхна национална политика за предстоящите местни избори.
- Каква е визията ви за Варна?
- Аз не искам да измислям топлата вода. Искам Варна такава, каквато беше в моето детство, и такава, каквато я помним всички ние. Варна, която беше витрината на България, Варна каквато беше втората столица, Варна, която беше със свой собствен културен и икономически продукт, който съперничеше на този на столицата и в доста отношения я превъзхождаше. Варна беше градът, в който водиха чужденците, за да им показват как се развива България. Когато в София направиха НДК, тук направиха ФК, когато в София направиха зала "Универсиада", тук още преди това се направи Спортна зала. Виждаме, че след 1989 г. няма нищо направено, дори трудно ремонтираме това, което ни е оставено. Моята визия за Варна е тя да бъде чиста, зелена и работеща. Варна, в която улиците се мият рано сутрин, преди хората да излязат на работа, а не по обяд от време на време, както е в момента. Варна, в която се върши работа, а не за да се види, че общината работи. Казвам го по отношение на имийджмейкърските усилия на администрация за излъскване на нашия град предизборно. Варна имаше навремето най-хубавия парк в България - Морската градина, която сега прилича на гора. Точно в момента обаче се излива бетон на площ от 5 дка на метри от емблематичното Криво дърво, на което сме си играли като малки. Прави се детска площадка, и преди си беше детска площадка, но преди с пръст и трева, а сега с бетон и плочки и се прави на 50 метра от Детския кът, където има предостатъчно детски площадки. Малко по-надолу се намира Паметникът на военния моряк, абсолютно забравен, занемарен, захвърлен в периферията на Морската градина. Преди два дни беше нападнат от вандали и поруган, сега е със строшени три колони. Една година ми костваше да накарам общината да сложат осветление на паметника, поисках и камери, но не сложиха, струвало пари. 4 камери струват 700 лева, а там са нужни две. По Алеята на възрожденците дърветата не се подрязват, поляните обрасват с бръшлян, зелената система не се поддържа. Това че в историческото ядро на Морската градина се преасфалтират алеи и че се прави ремонт на амфитеатъра по никакъв начин не превръща парка в Морската ни градина. А за безжалостно изсечените дървета не знам кой точно дава съвет, в общината има 28 еколози на щат, не знам кой каза да се изрежат короните, но тези дървета няма никога да се възстановят.

Говорим за работеща Варна, която работи 4 месеца в годината, а това лято няма и толкова да са заради спада в туризма и заради това, че има 50 % спад на туристи и има хотели, които въобще не отвориха, а в най-добрия случай работят с 80 % от капацитета си. Град, който разчита само на един сезон и той се скъсява, няма как да просперира. Но да спрем с констатациите и да почнем с решенията. Единственият начин е тук да се привличат идеи и капитал. Варна е източната порта на ЕС и има идеалното предимство да се намира между двете по-големи пристанища - на Констанца и Бургас. Но от друга страна разполагаме с още едно скрито пристанище Варна-Запад, което до голяма степен сме го забравили. Имаме огромни предимства, които не се използват по единствената причина, че хората, които искат да инвестират тук, може да живеят далече, но не са глупаци. Аз лично съм разговарял с представители на бизнеса от Русия, дори от Китай, които искат да правят инвестиции във Варна, да открият цехове, фабрики. Има фирма, която иска да произвежда тук скутери, но не искат да правят бизнес, докато моделът на управление в града е такъв. Казват, че не искат да бъдат зависими от местната власт, да бъдат рекетирани, казват едно към едно - не искаме да пълним партийни каси. Във Варна единствено, което се произвежда сега, са бойлерите на "Елдом", всичко друго беше унищожено.
- А европейските проекти?
- Европейските проекти са един прекрасен начин да се вкарат пари. За музея в Добрич спечелихме 4 млн. лева при бюджет 300 000 лева и съпоставимо с него са 15 пъти повече, сега работим върху проект за близо 1 млн. лева. Варна има бюджет от 230 млн. лева, а от 2007 г. нямаме, откакто сме влезли в ЕС, нямаме общата сума на спечелените европари. Добре, за Интегрирания градски транспорт, който е на стойност близо 110 млн. лева, но аз не съм сигурен дали една част от парите ще дойдат, защото те бяха за ремонт на някои от основните булеварди, но част от тях вече се ремонтираха, а по европейските проекти не е разрешено двойно финансиране. Тегли се заем от 40 млн. лв., за да бъдат направени сега, а не догодина, когато няма избори.
- Как смятате да промените ромския квартал "Максуда"?
- Казвал съм много пъти - чрез прилагане на закона. Има ли незаконно строителство - има, трябва ли да се събори, трябва. Има ли собственици, които не могат да си влязат в имотите - има. Нека да приложим закона и да решим проблема. Тези хора, които нарушават закона, са престъпници, ама нямало къде да отидат да живеят, това наш проблем ли е?! Познавам стотици хора в града, които по една или друга причина са загубили къщите си. Да не би случайно някой да мисли за тях, да не би да мисли някой за пенсионерите, които едва оцеляват с по 150 лева на месец. Ако някой каже ще махнем тези незаконни къщи и ще им строим нови, това е висша форма на дискриминация, това е расизъм спрямо нас, българите. Но циганите - галеното дете на българската демокрация, трябва да бъдат обгрижени. Не, това няма да се случи в нашия град и стана ли кмет, това ще бъде едно от първите неща - да приложа закона.
- Ако станете кмет, как ще работите с правителството на Бойко Борисов?
- Ако стана кмет, ще работя с правителството на България, първо. Второ, в крайна сметка Варна разполага с огромен бюджет, който, ако бъде правилно разходван и планиран, може да доведе до чудеса в нашия град. Първото нещо, което ще направя, е пълен одит за изразходваните средства през последните 16 години насам. Да знам с какво ще се сблъскам, а не в един момент да започнат да гърмят "бомби". Да видя с какви заварени договори ще трябва да се сблъскам, защото общината е адски непрозрачна структура и аз дори като общински съветник не знам какво е състоянието на големите общински фирми в града. Бюджетът на Варна е достатъчно голям, така че не зависи от благоразположението или неблагоразположението на съответния кабинет. А и има достатъчно свобода за кандидатстване на общините по европейските програми и всеки кмет, който иска да развива града си, няма никакъв проблем с това.
- Винаги сте казвал, че администрацията не работи както трябва. Какво трябва да се направи, за да заработи?
- В общинската администрация има хора, които страшно много работят. За съжаление има и такива, които не работят, а за най-голямо съжаление отношението към всички тях е едно и също, има една социалистическа уравниловка към труда на хората в администрацията. Тези, които работят, губят мотивация. Но не трябва да забравяме, че всяка една администрация прилича на своя ръководител.
- На миналите местни избори се роди дъщеричката ви, сега какъв знак да очакваме на предстоящия вот?
- Ами сега се случи земетресение в деня, в който обявиха официално кандидатурата ми. Определено България има нужда от трус в добрия смисъл на думата. Страната е заплашена от много сериозна рецесия в края на годината, заради спада в туризма. При 50 на сто спад на оборота в туризма, който дава 15 % от БВП, това означава 7.5 % спад на БВП. Което означава по-нисък бюджет, по-ниска покупателна способност, по-ниско плащане на данъците. Не ни чака нищо добро.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай