София. Повечето болници през тази година имат по-малко пари от държавата в сравнение с миналата. Това показва справка за първите 3 месеца на 2013 г. за парите, които касата отпуска на клиниките. Причините са в появата на нови клиники и лечебници, прехвърлянето на финансирането за интензивните и високоспециализирани дейности от здравното министерство към касата, както и лимитите за дейността им. Това пък означава различни проблеми за пациентите. Например по-малко платени и съответно мотивирани лекари за работа, лечение с по-лоши консумативи или медикаменти, препращане от една болница в друга, преждевременно изписване от клиниките на болните хора.
Средствата, които повечето болници са получили от фонда за първите три месеца в сравнение с миналата година са почти същите. Проблемът е, че сега клиниките не получават допълнителни пари за интензивни грижи или високоспециализирани изследвания с ПЕТ/СКЕН например от министерството. Общата сума за тях за годината е около 50 млн. лв. За първите три месеца на 2013 г. обаче касата е платила едва 4,5 млн. за реанимациите и 965 хил. за високоспециализираните дейности. Така на практика се оказва, че приходите на повечето държавни болници са по-малки.
Орязването е най-голямо в Пирогов. При заработени 44,9 млн. лв. за цялата 2012 г., сега болницата е взела 10,6 млн. за първите три месеца. Университетската клиника "Св. Анна" пък е получила 6,7 млн. лв. при отработени 29,1 млн. лв. общо за м. г. Масово са порязани приходите на кардиоболниците. С по-малко средства са едни от най-големите специализирани държавни клиники. "Св. Екатерина" има 5,9 млн. лв. срещу 29,8 млн. лв. за 2012 г. При НКБ заработени са 6,5 млн. лв. при 28,8 млн. лв. през м.г.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com