По повод мерките за ограничаване на миграцията от България и Румъния към Великобритания, въведени от правителството на Дейвид Камерън, "Стандарт" разговаря с Константин Димитров, посланик на България в Лондон.
- Г-н посланик, вашият коментар на обявените от премиера Дейвид Камерън мерки?
- Българското правителство ще проучи много внимателно всички елементи на статията, която е с политически намерения. Изисква се анализ от няколко министерства в София и консултация с нашата мисия в Брюксел, преди да можем да коментираме тези намерения. Освен това вероятно в Лондон ние ще проведем консултации, за да разберем как по-конкретно заявената политическа воля в определени насоки ще се трансформира в конкретни законодателни и други действия и какви точно.
- Какви могат да са последващите ответни действия на България?
- Засега това, което аз мога да кажа, е, че сме на етапа на проучване на текста, което ще стане в София между няколко министерства, които имат отношение към засегнатите от господин Камерън въпроси. Тук ще проведа консултации с някои министерства или поне с Форин офис (британското външно министерство - бел. ред.), по какъв механизъм те смятат, че политическата воля ще се трансформира в конкретни действия и какви -административни, законодателни и т.н. И, разбира се, ще се консултираме и с Европейската комисия какво е нейното становище по намеренията, заявени от британския премиер.
- В близките дни ли да очакваме реакция?
- Не мога да ви кажа дали ще има реакция и каква ще бъде.
- Смятате ли, че ще има действие от Брюксел?
- Ние ще очакваме реакцията на Еврокомисията по всеки от елементите, които в момента са на нивото на политическото послание.
- Как си обяснявате тази истерия, която се създава във Великобритания, и пропагандата срещу българи и румънци?
- Две са обясненията. Едното е свързано с това, че наближават европейски избори, включително във Великобритания, и впоследствие парламентарни избори през 2015 г. И отделните партии и фактори се позиционират пред избиратели, които не познават в дълбочина въпроса и се подвеждат по една опростенческа и ксенофобска кампания. Второто обяснение е свързано с икономическата ситуация в целия ЕС, включително и Великобритания, където началните темпове на възстановен растеж не се придружават от рязко подобряване на състоянието на пазара, въпреки че и там тенденциите са положителни. Съчетанието от тези два фактора вероятно поражда тези крайно неприемливи реакции на някои политици и медии тук.
- Вие познавате реалната ситуация във Великобритания. Очаквате ли да има наплив на българи, както се тръби?
- Нямаме такова очакване, обективно погледнато, без да можем да прогнозираме с абсолютна точност. Това, което ние казваме, включително и на нашите сънародници, е следното: ако някой български гражданин смята, че тук може да има достъп до социални помощи от какъвто и да е характер, без да работи, и то да работи известно време предварително, то той се заблуждава. Знаехме, че Дейвид Камерън ще излезе с подобен тип статия или послание, което ще се трансформира в допълнително затягане на условията, при които могат чужденци да получават помощи, особено ако не работят и не допринасят за БВП на Обединеното кралство. Ние се борим единствено за едно закономерно нещо - да бъде осигурен достъп без ограничения до трудовия законен пазар за българските граждани. Британското правителство многократно препотвърждава, че ще изпълни своите задължения в тази посока.
- Колко българи се намират във Великобритания в момента?
- Ние се базираме на официална статистика - около 57 000 души. Това е една много минимална част от населението от 64 млн. британци.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com