Летелина Крумова, издателство "Анубис" и Венета Христова, издателство "Булвест"
- Неотдавна бяха направени промени в учебниците за трети и седми клас. Имаше ли изискване от МОН те да бъдат синхронизирани с новия правописен речник?
Летелина Крумова: - Такова изискване няма и няма как да има, защото това би означавало да говорим за основна преработка на учебниците.
Венета Христова: - Правилата в новия речник касаят учебното съдържание от първия до последния клас. Няма как да се направи изискване - "Променете в трети клас еди-кое си знание", което в учебника за четвърти или за осми клас изглежда по друг начин. Според нас има нужда от дискусия с академичните среди по отношение на този правописен речник. В определени части според нас той подлежи на допълнителни уточнения. Мисля, че е редно самото Министерство на образованието да се произнесе как да бъдат въведени тези норми и доколко да бъдат съобразени с речника учебниците и учебните помагала.
Л.К.: - Искам да кажа и нещо успокоително - експертите, които задават изпитните формати на изпитите след седми клас и на матурата, се съобразяват с темите, които имат различни тълкувания. И в изпитните материали не се включват спорни въпроси. Там задачите винаги са изградени само върху безспорните езикови норми. Не може да се каже, че децата ще бъдат ощетени, когато трябва да защитят своите знания на изпита.
- Каква част от съдържанието, което МОН задава за включване в учебниците, е тежко и неразбираемо за децата? Какво трябва да се промени?
В.Х.: - Ние видяхме в новите проектопрограми един такъв опит да се преструктурира учебното съдържание. Досега съотношението беше 60% нови знания и 40% упражнения. В проектите това съотношение е обърнато. Затова се надявам, че ще се помисли малко повече върху самия учебен план, където се задава броят на часовете. Трябва да се потърси вариант за оптимизиране на новото учебно съдържание.
Л.К.: - За мен е важно при актуализиране на учебните програми комисиите, които определят обема на темите, да не се стремят да обхванат абсолютно всичко. Защото в такъв случай ние няма как да олекотим учебниците. Трябва да се видят действително онези теми, които са значими за съвременното общество, така че детето да бъде подготвено по адекватен начин за бъдещето.
- По кои дисциплини има претоварване?
Л. К.: - Не може да се каже, че претоварването е по-голямо по един или друг предмет. Всичко е въпрос на баланс между заявените теми и знания, които трябва да се усвоят, и броя часове, за които това трябва да се случи.
В.Х.: - В програмите по "Човекът и обществото" в трети и четвърти клас в частта история се обхваща от праисторическия период по нашите земи до съвремието ни. А децата имат по час-час и половина в рамките на една седмица. Получава се страхотно натрупване - период от 300-400 години те трябва да усвоят в рамките на един учебен час.
Л. К.: - Когато се правят нови програми, след всички обсъждания в крайна сметка се стига до допълването им с нови неща вместо до олекотяване. Всеки иска да добави нещо, всеки пита защо това го няма в програмата, след като толкова години го е имало. Така се обезсмисля цялата концепция за олекотяване. Затова системата боксува. Всъщност важното е човек да има онези ключови компетентности, благодарение на които ще съумее да си набави по друг начин информацията, която не е представена в учебниците. Ние трябва да работим за придобиване на компетентности, а не за натрупване на знания.
- Електронните учебници вече са факт, как се приемат?
Л. К.: - Те са факт, защото издателствата решиха да направят изпреварващи стъпки в тази посока. Ние ги направихме именно с цел да подпомогнем детето да усвои по различен начин оня обем съдържание, който е по-труден, по-семпло илюстриран в учебниците. В един учебник не е възможно да се включат толкова много илюстративен материал или примери, които биха подпомогнали децата, защото учебникът става тежък. Затова се стремим да правим кратки учебници и към тях да предоставим допълнителни материали. Този електронен продукт е един от тях. Към настоящия момент обаче термин "електронен учебник" в нашия закон няма. Така че ние нямаме механизма, по който той да мине на одобрение в МОН.
В. Х.: - Приемането от страна на учителите и децата е действително много добро. Различно е да покажеш едно филмче за развитието на едно бобово растение от покълването му или за подреждането на планетите. И когато към това филмче си поставил една интерактивна задача, за самите деца е по-интересно. Нашите продукти са направени така, че не изискват непременно да имаш в класната стая интернет.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com