Пинг-понг с пациентите

Лечебници ще си прехвърлят болни заради нова неясна наредба

Пинг-понг с пациентите | StandartNews.com

Ново изпитание се задава за българските пациенти. Догодина едни от най-тежко болните хора може да намират още по-трудно болници, които искат да ги лекуват. Причината е в промяната на финансирането на интензивните грижи, които се налагат в случаи като инфаркт, удар, тежки аритмии и др. В момента те се плащат от здравното министерство. Догодина обаче ще се финансират от здравната каса. По този начин едни и същи пари ще се разделят между повече болници, или казано иначе, финансовият ресурс ще се преразпредели от големите държавни болници към частните. Това, от една страна, ще доведе до по-малък капацитет на обществените клиники да приемат тежките пациенти. Частните болници пък по принцип бягат от тях, тъй като те струват доста скъпо. Не е ясно и кой ще плаща за неосигурените хора. Така болните хора могат да се окажат в по-лошо положение от досегашното.

Засега касата предвижда 40 млн. лв. за финансиране на интензивните грижи догодина, толкова са парите и в момента. Те обаче се делят между 30-40 от най-големите държавни болници в страната. Клиниките се избират по критерии, заложени в методика на здравното министерство. С прехвърлянето обаче част от тези критерии като наличието на съдебни лекари отпадат. Освен това пада и ограничението договори да сключват ведомствените болници като ВМА и Правителствена. Тези критерии бяха въведени, за да ограничават клиниките, които могат да получават парите. Това бе един вид скрито финансиране на държавните болници, които обират най-тежките случаи и трупат дългове. Сега това ограничение отпада и не е ясно дали тежките случаи ще продължават да са желани за тези клиники. С промените се въвежда и максимален брой интензивни легла, които могат да се финансират от касата. Техният брой обаче не се увеличава, а се запазва почти същият като през тази година. Все още не е ясно на какъв принцип здравната каса ще избира колко легла в кои болници да финансира. Друг важен въпрос, който повдигат готвените промени, е кой ще плаща за интензивно лечение на повече от 1 милион неосигурени. Касата има право да плаща само за хора с редовни здравни вноски. В болниците обаче могат да попаднат и пациенти, които са с опасност за живота, а не са осигурени. Тогава не е ясно кой ще им плати лечението. По закон клиниките не могат да откажат прием, а касата не може да им плати разходите. Заради това досега интензивните състояния бяха към здравното министерство, а парите се наливаха в държавните болници. Така се гарантираше, че лечение ще има и за спешните случаи при хора без здравни вноски. Сега обаче това е под въпрос.

Самите медици са раздвоени за промените. Според новия директор на "Пирогов" д-р Стоян Миланов промените са най-доброто, което може да се направи за заложения финансов ресурс. Проф. Силви Георгиев от "Майчин дом" смята, че интензивните грижи трябва да са приоритет на държавните болници, а промените са спорни. От лекарския съюз са "за" прехвърлянето на интензивните грижи, но само при наличието на поне два пъти повече пари, или 80 млн. лв. за финансирането им. На тази теза са и повечето лекари в болниците.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай