Петърч въстана срещу училищен директор

Георгиев е уволнен дисциплинарно през 2012 г., сега съдът го връща

Петърч въстана срещу училищен директор | StandartNews.com

София. Петърч въстана срещу школски директор. Родители от костинбродското село негодуват срещу решението на Софийски окръжен съд Иво Георгиев да се върне на работа в ОУ "Отец Паисий". На 9 май 2012 г. той е уволнен дисциплинарно от поста директор след проверка на МОН. Недоволните са готови дори да преместят децата си в училище в Костинброд, ако искането им Георгиев да не се връща в шефския стол не бъде уважено.


14 г. Иво Георгиев е начело на ОУ "Отец Паисий" в Петърч. Пред "Стандарт" местните разказаха, че по това време училището е започнало да се руши. Дворът му бил занемарен, имало счупени прозорци, които с години не били подменяни. Според част от местните директорът участвал в много от посегателствата срещу училищната собственост, но после сам подавал сигнали в полицията, а заключението винаги било, че грабежите са дело на неизвестен извършел. Хора от Петърч твърдят, че от школото са изнасяни чували с паркет и железа, които са продавани за вторични суровини. Изчезвала дори нафтата, а в половината класни стаи и радиаторите били свалени. Местни се оплакват още, че столовата била под всякаква критика, а в годините на грабеж била буквално "оглозгана" - постепенно изчезвали прибори, тигани и печки. Родители споделят, че когато са искали да разговарят с директора и да му поискат обяснение за случващото се, той ставал неоткриваем. Председателят на училищното настоятелство Христо Зеков разказа пред "Стандарт" как до него са стигнали заканите на Георгиев, че когато се върне, ще уволни персонала и ще унищожи школото. "Никога няма да допусна да тормозя и да уволнявам", на свой ред контрира бившият директорът. Срещу Георгиев до момента са събрани над 600 подписа.

Родителите разказват, че откакто на мястото му е застанала Нели Спасова, която временно изпълнява длъжността на директор, промяната към по-добро се е усетила значително. Тя е приспособила една от стаите за столова и е осигурила кетъринг за децата, като храната се сервирала от медицинско лице. Ръководството е спечелило проект от МОН и в момента една от стаите се трансформира в кабинет по информатика, оборудван с компютри, интерактивна дъска и мултимедиен проектор. Направена е и реконструкция на покрива, сградата е боядисана отвън и отвътре.
"Колко добър ръководител е Нели Спасова, ще стане ясно след време. Например проектът за енергийна ефективност е мое дело и на бившия кмет на Костинброд, а сегашната управа си го присвоява", коментира пред "Стандарт" Георгиев. Когато през 2012 г. е уволнен за административни нарушения, той завежда дело срещу школото с мотив, че е неправомерно отстранен, защото е секретар на организация на работодателите към Синдиката на българските учители. На първа инстанция делото е спечелено от училището, а на втора - от бившия директор. Стига се и до трета, която се съобразява с решението на втората. "Категоричен съм, че установените нарушения доказват вината на г-н Георгиев. Бях учуден от неочакваното решение на съда", сподели обаче пред "Стандарт" началникът на РИО София-област Христо Андреев.

Според местните пък директорът е решил да се пише синдикалист едва когато се е оказал на мушката на МОН. "Иво Георгиев е наш член още от преди проверката. Ако не беше така, защитата нямаше да е валидна. Трябва да има много сериозна обосновка за снемането на имунитета, а такава не е постъпила. Ако има конфликт между родителите и г-н Георгиев, то министърът на образованието трябва да проведе разговор с тях", коментира пред "Стандарт" Янка Такева, председателят на Синдиката на българските учители.

Атаките са политически

Иво Георгиев

- Г-н Георгиев, защо се стигна до уволнението ви през 2012 г.?

- Бяха установени дребни нарушения, които всеки работодател допуска.

- Защо хората недоволстват срещу решението на съда?

- Кметът на Петърч организира тези хора срещу мен. Не мога да бъда харесван от всички. В крайна сметка съдът си е казал думата. Струва ми се, че ситуацията има и политически оттенък, на който не искам да наблягам. Най-грозното в случая е, че хора, на които съм разчитал и помагал, се оказаха нелоялни към мен. Чувствам се предаден.

- Как ще коментирате обвиненията, че сте изнасяли училищна собственост?

- Преди да започне ремонтът, трябваше да се изпразнят помещения. Затова някои неща трябваше да се изнесат. Получените пари са внесени в училищния бюджет.

- Какво ще се случи, когато се върнете в училището?

- Искам да изчистя името си. Спекулациите около мен създадоха много главоболия на семейството ми. Аз съм сигурен, че ще намеря общ език с хората.

Заради него ще преместят децата си

Борислав Борисов, кмет на Петърч

- Г-н Борисов, какъв е основният проблем с Иво Георгиев?

- Съдът го възстановява на работа. Родителите са против, както и цялото село. По негово време базата беше в окаяно състояние, има сериозен отлив на деца, за което най-голямата вина е негова.

- Как ще реагират хората, ако се върне?

- Родителите няма да позволят да се върне. Ако все пак се случи, голяма част от тях ще преместят децата си, което ще доведе до затварянето на учебното заведение. Това училище е може би най-старото в Костинбродска община.

- Вършат ли си институциите работата?

- В този случай - не.

- Подкрепяте ли исканията на родителите?

- Абсолютно. Хората са ме избрали и ще се боря за интересите им.

- Какво ще се случи, ако училището затвори?

- Повече няма да може да се отвори. В селото сме над 2500 човека, ако останем без училище, ще е много тежко.

- Какъв е изходът от ситуацията?

- Изходът е г-н Георгиев да не се връща.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай