Петър Докладал: 150 млн. годишно са нужни за сигурна електрическа мрежа

Петър Докладал: 150 млн. годишно са нужни за сигурна електрическа мрежа | StandartNews.com

Петър Докладал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България:

150 млн. годишно са нужни за сигурна електрическа мрежа

Едва 68 ст. от 100 лв. сметка остават в ЕРП-то на Западна България


* През последните 2 години вложихме 159 млн. лв. без никаква яснота дали ДКЕВР ще ги признае

* Инвестирахме 777 млн. лв,. подменихме 20 хил. км мрежа и 14 хил. трафопоста

* Разрешават ни просеки по 10 м, а дърветата са високи по 30 м

- Г-н Докладал, изминалата седмица ни постави пред сериозно изпитание. Защо според вас се озовахме в плен на снежния капан?

- Безспорно снегът е сериозен фактор. От три десетилетия не сме работили при такива условия - мокър, тежък сняг, обледявания на съоръжения, лед, десетократно по-тежък, отколкото те са проектирани да понесат, непроходими преспи, резки промени на температурите. През последната година станахме свидетели на изключително екстремни условия, които са сериозно изпитание за мрежата, за нас, за клиентите. Дали го осъзнаваме или не - климатичните промени са факт. Тежки наводнения имаше и в Австрия, Румъния, Полша... Климатичните промени са глобални. При недооценяване на тези фактори неизбежно ще има негативни последици за обществото.
Но в основата на нашата загриженост не са само бедствията. Ние оперираме на много сложен терен, голяма част от него е високопланински, има пресечени местности, поддържаме съоръжения 110 kV, каквито никое друго ЕРП няма. Огромна отговорност е и поддържането на мрежата в столицата. Притеснени сме от липсата на условия да инвестираме, за да изградим и поддържаме модерна електроразпределителна мрежа. Инвестициите в сектора бяха систематично намалявани в последните 3 години, като в последния трети регулаторен период не е предвиден нито един лев за инвестиции.
Необходими са средства, които нито един представител на сектора не може да извади и да вложи в условията на рестриктивната политика, която през последните години води до използване на всички резерви на системата, за да не се допусне повишаване на цената на тока. А инвестиции в мрежата са необходими постоянно, защото без тях все по-трудно ще отстраняваме повредите след стихии.

- Какво бихме могли да направим?

- Аз съм позитивен човек, оптимист, вярвам, че решенията ще бъдат намерени. Но не бива повече да си затваряме очите за очевидните истини и да отлагаме вече неотложни стъпки. Енергийният експерт Славчо Нейков каза: "Липсата на ток е по-страшна от скъпия ток". Няма как да не се съглася, което обаче не означава, че искаме скъп ток. На първо време трябват спешни инвестиции за модернизиране на амортизираната част от мрежата, в изграждането на по-надеждни кабелни мрежи. Мрежата е стара и колкото повече се отлагат тези инвестиции, толкова повече средства ще трябва да се инвестират.
Необходимо е влагане на средства в подобряване на електрозахранването в отдалечените и планински райони, във вилните селища, които значително се разраснаха. Инфраструктурата там вече не отговаря на техните нужди.
Другият ни инвестиционен приоритет е критичната инфраструктура на София. Отговорността за столицата е специален ангажимент за ЧЕЗ. От тази инфраструктура зависи не само електрозахранването на един над едномилионен град, но и на важни обществени и държавни сгради, както и нормалното функциониране на държавата. Многократно провокирахме обществен диалог, за да обърнем внимание на необходимостите на мрежата тук. Изчисленията ни показват, че само в мрежата на София за 10 години трябва да бъдат вложени 130 млн. лв., за да имаме електрозахранване, отговарящо на нуждите на съвременна европейска столица. През 2012 г. започнахме амбициозна програма за модернизиране на критичната инфраструктура. В изпълнение на тази стратегия подменихме два ключови кабела и изградихме първата нова кабелна линия между основните захранващи диагонали на столицата. Тези диагонали са монтирани през 70-те и 80-те години на ХХ век. Между тях трябва да се изградят още няколко кабелни връзки, за да имаме европейска сигурност на електрозахранването в столицата.

- Обвиняват ви, че не сте направили признатите ви инвестиции и последиците са основание да ви бъде отнет лицензът. Как ще коментирате?

- За последните 10 години ние сме инвестирали в мрежата 777 млн. лева. С тези пари подменихме 20 000 км мрежа, обновихме 14 000 трафопоста, присъединихме 70 000 клиенти, намалихме наполовина технологичните загуби. От 2010 г. досега в селищата около София сме инвестирали 17 млн. лв. за реконструкция и изграждане на трафопостове. Голяма част от прекъсванията на електроенергията се дължат на повреди в съоръжения на трети страни. Ние редовно даваме предписания на собствениците за необходимостта от ремонти, но това почти никога не се случва и тези съоръжения не се поддържат в добро техническо състояние. От друга страна, са кражбите. Само в селищата около София за 2014 г. има 115 прекъсвания вследствие на кражби на съоръжения на ЧЕЗ. Въпреки всичко това, въпреки екстремните метеорологични условия и силно ограничения финансов ресурс, ние спазваме нормативните изисквания. Има показатели, които следят качеството на доставяната електроенергия, които са регламентирани и ние стриктно се придържаме към тях, като това е контролирано от ДКЕВР. Дружеството подлежи на проверки постоянно и спазва лицензионните си задължения. Отделно, от началото на трети регулаторен период преди две години ДКЕВР не признава никакви инвестиции в цените за електрическа енергия. Въпреки това за 2 години сме вложили само в мрежата 159 млн. лева без никаква яснота дали ще ни бъдат признати. В сегашното ценово заявление се надяваме регулаторът да ни ги признае, което би ни осигурило средства да продължим да инвестираме и да поддържаме необходимите параметри, за да осигуряваме качествено електрозахранване.

- Казвате, че ви интересува вашият дял от цената, а не искате увеличение за крайния потребител. С каква част от цената разполагате?

- Нашата работа е силно затруднена и с драстично намалели постъпления - с 90% за 5 години. Представете си едно домакинство да е получавало 1000 лв. месечен доход през 2009 г., а сега той да намалее до 100 лв. Нещо подобно се случи с нашите приходи. В момента от всеки 100 лв. сметка на битов клиент за поддържане и развитие на мрежата и за подобряване на обслужването на близо 2,1 млн. клиенти при нас остават едва 68 ст. С тези пари ние можем само да отстраняваме аварии и да правим най-неотложните ремонти, но нямаме възможност да модернизираме мрежата с необходимите темпове.

- Какво предлагате?

- Преди 4 години заедно с международната консултантска компания "Артър Д. Литъл" ние извършихме анализ на нуждите от инвестиции в мрежата на Западна България, която ЧЕЗ стопанисва. Анализът показа, че за модернизиране на цялата ни мрежа трябва да се влагат годишно по 150 млн. лева. Но това няма как да стане, ако нямаме никаква възвръщаемост на инвестициите. Никой бизнес не може да съществува по този начин. Абсурдно е например, че за 2013 и 2014 г. сме вложили 159 млн. лв., които тепърва се надяваме да бъдат признати от регулатора. Ако това стане, ние ще можем да продължим да работим и да инвестираме. Надяваме се новата регулаторна рамка да осигури финансов ресурс, който да вложим във мрежата, както и предсказуемост. Възможността да планираме ще гарантира качеството и непрекъснатостта на електрозахранването. 3-годишната регулаторна рамка е адекватен инструмент, който се използва в регулирането на енергетиката в ЕС. Необходими са също така нормативни и законови промени. Пресен пример са просеките на електропроводите. Дърветата в планините достигат 30 метра височина, а просеките, които са ни разрешени, са максимум 10 метра. Ако те са по-големи, това би намалило броя на авариралите съоръжения по мрежата. Но за целта е необходима промяна в нормативната база. Съществена пречка пред подобряване на качеството на електроенергията в някои отдалечени, планински или бързо разрастващи се райони са тромавите административни процедури. Често заради тях един проект за реконструкция на мрежата се проточва над 3 години. За много места ние имаме готово техническо решение, готов проект и планирана инвестиция, но без разрешение за строеж не можем да продължим напред, а неговото издаване отнема изключително много време. Готови сме да си сътрудничим с местните власти и институциите, за да се ускорят тези процедури.
Нужно е и разбиране. Подобни ситуации, като тази от последната седмица, не са изключение за България. Живял съм в Монреал, Канада, където една седмица съм стоял без ток. Силно впечатление тогава ми направи солидарността на хората, тяхната човечност. Надявам се и тук всички да оценят усилията на своите съграждани, които носиха стълбове и отместваха паднали дървета с голи ръце през преспите, проправяха си сами път, за да достигнат до повредените участъци.

- Какъв е изходът от ситуацията според вас?

- Всички имаме интерес енергетиката да се развива и всеки жител да има ток. ЧЕЗ е лично заинтересована от непрекъснатостта на доставките на електроенергия, защото това е нейният бизнес. В интерес на компанията е да има доволни клиенти. Крайно време е всички да обединим усилия в търсенето на адекватните решения, така както обединихме усилия, за да се справим със снежния ад в последната седмица. И тук популизмът няма място - той може да изиграе изключително опасна роля. Вярвам, че в името на хората и бъдещето, той ще бъде забравен. Трябват спешни професионални и отговорни решения, трябва обществен консенсус за развитието на енергетиката.
В условията на криза ние работим в тясна координация и сътрудничество с Министерството на енергетиката, НЕК, ЕСО, ДКЕВР. Напоследък у мен се създаде впечатление, че нещата се подобряват, проличава желание да се гледа прагматично на проблемите. Обнадежден съм, че нещата тръгват в правилната посока.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай