Цената на кафето се срина с 10 на сто
Доларът поевтиня, но се очаква това да е временно
През изминалата седмица акциите, търгувани на международните борсови пазари, бяха подложени на натиск от продавачите. Американските борсови индекси изгубиха между 0.5 и 1% за седмицата. В Европа разпродажбите бяха по-интензивни, като германският DAX, френският CAC 40 и общоевропейският EuroStoxx 50 изгубиха над 3.5% от стойността си.
Акциите на социалните мрежи на някои технологични гиганти бяха обект на засилени разпродажби през изминалата седмица. Разочароващи данни за печалбата и влошени перспективи за приходите сринаха книжата на Туитър с 26%, а на Линкeдин с 22%, докато Фейсбук и Гугъл намалиха пазарните си оценки с 4%. Главната причина за разпродажбите при първите две компании (социални мрежи) е по-слабият ръст на аудиторията им от очакваното, както и влошените финансови резултати. Бизнес моделът на Туитър и Линкeдин все още не позволява да генерират достатъчно приходи, с които да покриват разходите си, и все още компаниите генерират загуби. Акциите на Фейсбук от друга страна са натоварени с високи очаквания за растеж на печалбата, тъй като се търгуват на ниво от 80 пъти годишните си печалби. Това означава, че едно лошо тримесечие може да срине акциите на компанията.
На валутните пазари доларът и паундът изгубиха позиции, като слабото представяне на американската икономика през първото тримесечие и смесените икономически данни от изминалата седмица са основната причина за загубите на долара. Рано е още да се говори за трайно поевтиняване на долара, засега разпродажбите приличат на корекция, преди доларът отново да се върне на пистата на растежа. Еврото поскъпна с над 3% до 1.12 долара за евро през седмицата. Паундът първоначално поскъпна до 1.55 долара, но заради сложната изборна картина, начертана от социолозите, се срина от 1.514 долара. Прогнозите на резултатите за предстоящите на 7 май парламентарни избори сочат, че трудно би могло да се сформира стабилно управляващо мнозинство, което е от изключително важно значение за по-бързото възстановяване на британската икономика и за справяне с акумулираните фискални дисбаланси.
Петролът продължи да поскъпва и през изминалата седмица, като щатският лек суров петрол се търгуваше близо до психологическото ниво от $60 за барел, а петролът сорт брент се търгуваше средно за $66 за барел. И поскъпването на петрола все още изглежда, че е с корективен характер, т.е. вероятно е низходящият тренд да се поднови отново.
Златото затвори при ниво от около $1180 за тр. унция, реализирайки минимален седмичен спад. С повече от 10% се сринаха котировките на кафето, докато какаото поскъпна с 4%. Оловото продължи да поскъпва, нараствайки с 2% през изминалата седмицата. Медта поскъпна със 7%, а алуминият добави 4% през седмицата.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com