Нека политиците ни да станат държавници, казва академик Георги Марков
- Акад. Марков, стана много актуално политическите партии да развяват знамето на патриотизма. Как си обяснявате това?
- Патриотизмът е нещо много естествено. Някога, в Третото българско царство, са употребявали "майката Родина". И ако ме питате защо най-обичам майка си, какво да ви кажа - кого повече да обичам. Човек трябва да има Отечество и корени в него, въпреки че днес живеем в епоха на глобализация и ни наричат граждани на Европа. Всеки обича преди всичко своето Отечество. Това не означава, че ще мрази отечествата на другите народи. Не могат обаче да ни внушат, че трябва да обичаме целия свят. Преди всичко се обича Отечеството.
- Разпознавате ли автентичния патриот?
- Разпознавам го точно по неговото поведение. Автентичният патриот е не който вика по площадите и се бие в гърдите, а който всеки ден работи за Отечеството, в което живее, независимо като какъв.
- В момента наблюдаваме едно обединение на много патриотични формации под знамето Патриотичен фронт НФСБ-ВМРО. Ще остане ли и след изборите този съюз?
- Познавам историята на ВМРО, тя е най-старата възстановена българска организация, отстояваща патриотични принципи. ВМРО заслужава подкрепа, защото се е доказала. Националният фронт за спасение на България е млада организация, но също има потенциал. Те трябва да се обединяват, защото съставляват т.нар. патриотичен вот. Ето, "Атака" е отделно, вероятно има и други такива организации. След като се кълнат, че България е над всичко, трябва въпреки някои междуличностни противоречия да се обединят в един патриотичен фронт. Този път е верен. Трябва да има един обединен патриотичен фронт, който да вкара повече депутати в Народното събрание и да не се разпилява патриотичният вот.
- Факт е, че у нас на евроизборите националистическите послания не достигнаха до електората, за разлика от други страни в Европейския съюз. Защо?
- Според мен ние все още храним илюзии в ЕС. По-старите членки държави вече се разочароват - ето една Франция, която е от основателите му, вижте, Люпен набира скорост. В Германия също има евроскептицизъм, а у нас все още смятаме, че ползите ще бъдат повече от недостатъците. Според мен ще нараства евроскептицизмът, защото и начинът на управление на ЕС не е от най-правилните. Там има и по-равни от равните. И към нас все още се отнасят като периферията на Европа, а пък аз твърдя, че ние може и да сме в началото на континента, а Британските острови да са в покрайнините, геополитически.
- Има ли разделителна линия между патриотични и националистични идеи?
- Има разделителна линия, доколкото и Патриотичният фронт държи преди всичко за националните, после за общоевропейските интереси. Вярно е, че ние сме част от Обединена Европа, но аз не приемам да се оправдаваме, че ние сме малка държава. Унгария също не е от големите, но вижте как защитават националните си интереси - за продажбата на земя, те единствените запазиха атомната си централа и сега ще сложат руски реактори четвърто поколение.
Премиерът Виктор Орбан, който е десен политик, се обяви против санкциите срещу Русия, защото те вредят на унгарските национални интереси. У нас трябва такава политическа сила, която да не се стряска от Брюксел и от Вашингтон. Защото вижте как някои наши политици пригласят на Брюксел и на Вашингтон - те просто ми напомнят за Варшавския договор, когато също така някои се стараеха, изпреварваха дори декларациите на Тато в Москва. Ето, стане някое международно събитие, в случая войната в Украйна, и нашите политици се надпреварват да се правят на русофоби. Президентът Росен Плевнелиев понякога изпреварва даже и Барак Обама, както навремето Тодор Живков изпреварваше понякога Леонид Брежнев. Но тогава поне имаше голям икономически интерес, не само политически.
- Много се говори за правителство на националното спасение. Може ли да се случи то след 5 октомври?
- Ако, както се кълнат политическите сили, че ще работят в името на България, трябва лидерите да преглътнат свето голямо его и да направят едно правителство на националното единство и спасение. Защото винаги ще има противоречие между партиите, но трябва да има няколко национални приоритета.
- А възможна ли е коалиция у нас между ляво и дясно?
- Аз пак ще се върна към Германия. Преди 20 години никой не би могъл да си въобрази, че ще има коалиция между християндемократи и социалдемократи. Но световната стопанска криза накара тези големи партии да се обединят около националните приоритети и ето защо Германия успя да си съхрани икономиката.
Трябва да се направи една коалиция на разума и да надделее националният интерес, защото всички сме в една лодка - един е кормчия, друг гребе и морето е много бурно. Световната икономическа криза още не е минала, вижте какви заплахи се задават от Близкия изток и от Северна Африка, бежанците. Тепърва ще има бежански вълни. Не само природните бедствия да ни обединяват. Нека политиците се постараят да станат държавници.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com