Първа версия за разбилия се военен самолет. Кои са пилотите

Те са авиоинструктор и негов ученик

Първа версия за разбилия се военен самолет. Кои са пилотите | StandartNews.com

Източник: БГНЕС

Двамата загинали пилоти при авиокатастрофата в „Граф Игнатиево“ са от авиобазата в Долна Митрополия, пише Блиц. Те са авиоинструктор и негов ученик. 

Извънредно! Военен самолет катастрофира у нас, има загинали

По непотвърдена информация фамилиите им са Дункин и Димитров и са млади мъже. Все още не са ясни имената и годините им.

Според информацията до момента, самолетът е изпълнявал маневра на прекалено ниска височина.

След инцидента хеликоптер „Кугър“ е излетял и обследва мястото. Към авиобазата пътува служебният министър на отбраната Атанас Запрянов.

Падналият L-39ZA Albatross е високоманеврен реактивен учебно-боен самолет предназначен за първоначално и специално обучение, както и за усъвършенстване на летателните умения по бойно използване. 

Те се управляват винаги от двама души - пилот и инструктур.

Създаден е в бившата Чехословакия с цел да замести учебно-тренировъчния самолет L-29 Delfin. Под ръководството на инж. Ян Влчек конструкторски колектив разработва прототипа на L-39 Albatros, който прави първия си полет през 1968 г., а серийното производство започва през 1974 г.

През 1986 година  България поръчва 36 самолета 

В изпълнение на договор, сключен между българското Главно инженерно управление и Главното търговско управление на министерството на външната търговия на Чехословакия първите самолети започват да пристигат през 1986 г. във 2-ри учебно-боен авиационен полк в Каменец.

През март 1986 год. започва първоначалната подготовка за приучване на новия самолет. Тя се провежда в учебния център на ВВС на Чехословакия в гр. Кошице. В продължение на два месеца група, съставена от летци и техници от състава на 2УБАП (учебно-боен авиационен полк) Каменец и ВНВВУ „Георги Бенковски“ преминават през интензивно обучение. Благодарение на високата квалификация на преподавателите за този изключително кратък срок групата успява да усвои самолет L-39 ZA. През месец май са допуснати до полети и експлоатация на самолета, след което се завръщат в България с отлични резултати. 

Първият от общо 12 доставени самолета е зачислен през септември 1986 г. във 2УБАП Каменец. През 1987 г. пристигат още 6 самолета и тренажор TL-39, който е монтиран на летище Долна Митрополия.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай