Партньорите на ГЕРБ да не търгуват реформите

Партньорите на ГЕРБ да  не търгуват реформите  | StandartNews.com

Докладът за КТБ разкри вината на банковия надзор

Дол хареса слогана ни за местния вот, казва Десислава Атанасова

Десислава Атанасова е депутат от ГЕРБ, бивш здравен министър в кабинета "Борисов-1". В сегашния парламент оглави временната анкетна комисия за проверка на Корпоративна търговска банка в периода 2009-2014 г. Какво показа доклада за трезора, защо има търкания в коалицията и как ГЕРБ ще постигне по-висок резултат на местните избори? С тези и още въпроси разговаряхме с нея преди началото на парламентарната седмица, в която депутатите ще гласуват нов управител на БНБ.

Когато си във властта, не може да се държиш като опозиция

Изненадана съм, че самата БСП не издига Мая Манолова за омбудсман

Срещата на Борисов и Местан в Момчилград е добър знак

- Г-жо Атанасова, докладът за КТБ излезе с обобщението, че трезорът е действал като пирамида, твърди се, че банката е създала близо 40 кредитни милионери - как, по каква схема?

- Докладът дава достатъчно изчерпателна информация за това, как са били отпускани кредити, на кои лица и на кои фирми, както и в какъв период. Има данни за отпускани необезпечени кредити на фирми, свързани една с друга, на фирми, регистрирани на един и същ адрес или от свързани едни с други лица. В т.ч. на фирми, които са нямали стопанска дейност - напротив, били са регистрирани само няколко месеца преди отпускане на кредит от КТБ или са имали само по един или няколко служители. В крайна сметка се стига до там, че кредитният портфейл на банката е на минус над 4 млрд. лв. и увредени интереси на депозантите.

- Какви ще са последствията от доклада? Ще спомогне ли той на редовните депозанти да получат средствата си от КТБ в пълен размер?

- Основанието за сформиране на комисията концентрираше волята на всички парламентарни групи за разкриване на механизма за източване на КТБ и мисля, че достатъчно обосновано и с примери и конкретика сме дали отговор на този въпрос. На второ място от нас се изискваше да установим действията на всички държавни институции за периода 2009-2014 година, които са имали задължения съгласно закона за контрол и надзор над кредитните институции. Докладът даде отговор не само на тези въпроси, но и установи, че банковият надзор не само че не е упражнил своите правомощия, а напротив - дори в момента на обявяването на банката в несъстоятелност твърденията на гуверньора на БНБ, че банката е силна и че може да бъде оздравена се опроверга. Огромни пропуски са допуснали и от одиторската компания, която е заверявала ежегодните им отчети.

- От Реформаторския блок дадоха особено мнение за доклада - в частност съпредседателят на РБ Радан Кънев. Защо?

- Знаете, че комисията бе съставена от различни парламентарни групи, но мисля, че работи професионално и политическите пристрастия бяха загърбени. Изненадана съм, че г-н Радан Кънев разпространи особено мнение след изготвянето на доклада, касаещо дейността на КФН и прокуратурата. Всички членове на комисията решихме, че няма как спрямо прокуратурата да приложим изискванията за останалите държавни институции. Самият г-н Кънев каза по време на едно от заседанията, че е важно да стигнем до там къде се къса връзката между фалшивото и реалното - това би трябвало да е задачата на комисията, а другото е на прокуратурата, а не на парламентарни комисии. Надявам се, че особеното му мнение по доклада само по време съвпада с обсъждането на промените в конституцията и съдебната реформа, а не е пренесено механично по повод отношението му към прокуратурата в контекста на реформата. Но да се говори, че някой е бил встрани от процесите и през цялото това време на комисията не е имал възможност да дава мнението си и да разглежда и коментира документи и съдържанието на доклада - смятам, че е най-малкото некоректно.

- Вече е изтъркан въпросът за стабилността на коалицията, но ето - АБВ е в кабинета, а заедно с опозицията, по инициатива на БСП депутатите от АБВ атакуват здравната реформа в Конституционния съд. Защо?

- Мотивите на всички колеги и от опозицията, и от АБВ са приложени към конституционната им жалба. Не знам дали ви прави впечатление, как ГЕРБ напоследък непрекъснато е в ролята на балансьор на различните политически послания във формата на управляващата коалиция и във формата на партиите, подкрепящи кабинета.

Не минава и седмица без някоя от партиите да няма претенции по различни теми и да поставя ултиматуми. Нека всички да си дават ясна сметка не само за коалиционното споразумение, но и за декларацията и програмата, която е одобрена от всички партии. А това е програма за реформа в съдебната, пенсионната и здравната система, за реформи в енергетиката. И не считам, че една или друга тема трябва да бъде разменна монета между коалиционните партньори. Заговори се, че и Реформаторският блок поставя въпроса за подкрепа на пенсионната реформа пред АБВ. Това е несериозно отношение и всички трябва да си даваме сметка, че кабинетът функционира благодарение на консенсуса на политическите партии. И всички са поели определени отговорности. Считам, че не е добър знак, че АБВ с опозицията внася жалба в Конституционния съд. Но не беше добър знак и народни представители от ПФ да внасят жалба по отношение на процедурните правила за избор на нов управител на БНБ. Разбирам, че кампанията за местните избори вече е започнала от парламентарната трибуна, но в ситуация, в която участваш в управлението, няма как да говориш като опозиция.
Безспорно е, че подкрепата за една или друга реформа, за едно или друго решение, ще е тест не само за партиите в управлението, но и за тези в опозиция.

- Ще даде ли отражение това, както казвате предизборно говорене, при избора на нов управител на БНБ - гласуването е предвидено за този вторник?

- Кандидатурата на ГЕРБ е ясна, надявам се, че ще изберем най-подходящата кандидатура не само с оглед на професионализъм и доказани качества. В момента банковият сектор има необходимост от експертно, надпартийно говорене.

- БСП предлагат 5% ДДС за стоките за бебета и за хората с увреждания - защо не подкрепите предложението им за диференцирана ставка?

- Когато се обсъждат данъчни закони, те трябва да са в контекста на Закона за държавния бюджет, а това става в края на бюджетната година. С претенциите си за много специалисти по темата, най-малкото е несериозно от БСП да предлагат подобен законопроект точно сега. Впрочем, предложението им в навечерието на местните избори звучи като дежавю - вероятно си спомняте, че миналата година един политик обещаваше например таблети за всички ученици.

- От Модерна България предложиха номинацията на Мая Манолова за омбудсман - ще подкрепи ли ГЕРБ член на БСП за поста?

- Изненадана съм, че самата БСП не издига кандидатурата на Мая Манолова за омбудсман. От друга страна, ако самата г-жа Манолова е решила, че мястото й вече не е в парламентарната група на БСП - това е повече от показателно за състоянието на партията. Институцията на омбудсмана има изключителна подкрепа и доверие сред обществото вследствие на работата на Константин Пенчев. Надявам се Манолова да приема тази висока летва и не знам дали ще успее да задържи доверието към тази институция, ако я оглави. Парламентарната група на ГЕРБ все още не е обсъждала тази номинация, но очевидно, че и парламентарната група на БСП не е имала време за това, независимо, че става дума за един от нейните членове. При всички положения ще бъде интересно обсъждане и интересен избор.

- Лидерът на ДПС Лютви Местан и премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов откриха заедно пречиствателна станция в Момчилград. И двамата демонстрираха търсене на консенсус по национално значими теми. Как да разчитаме това, като добър пример за отношение опозиция-власт или за бъдещо съвместно управление?

- Присъствието на лидерите на политически партии заедно, когато става дума за нещо важно, градивно, каквото е откриването на пречиствателна станция, е добър знак. Хората от Момчилград имат един реализиран проект, който ще подобри живота им. И това следва да е целта на всички политици, без значение дали са в управлението или са опозиция. Посланията на премиера Борисов и на председателя на ДПС бяха буквално ден преди най-тежката дата от историята на Европа след Втората световна война - клането в Сребреница. България е страната, която най-силно демонстрира стабилност не само на Балканите, но и в Югоизточна Европа и то на фона на конфликтите, които са около нас.

- В Хелзинки вие представихте слогана на ГЕРБ за местните избори "Видими резултати за България" пред президента на ЕНП Жозеф Дол, ще се справите ли с амбицията за над 100 кмета на кметства, от 14 до 18 областни кметове, 1700 общински съветници?

- В ГЕРБ винаги сме си поставяли високи цели и сме получавали подкрепата на българските граждани. В посланията си не разчитаме на популизъм, а на реални действия. През годините кметовете и общинските ни съветници доказаха, че добрата програма води до добри резултати. По време на сесия на Парламентарната асамблея на ОССЕ в Европа разговаряхме с президента на ЕНП и за предстоящите местни избори. Г-н Дол специално наблегна на политическата и финансовата стабилност, която генерира в момента правителството. Впрочем, много му допадна втората част на слогана, която е предназначена за населените места, където ГЕРБ в момента няма кметове. Знаете, че в тези общини до "Видими резултати" добавяме и "Време е!". Лично за мен е важно, че избирателите ни по места разпознават в ГЕРБ отговорността. Сигурна съм, че на предстоящите избори в много повече общини ще изберат активния, успешен модел на управление на ГЕРБ.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай