Партийните субсидии убиват демокрацията

Партийните субсидии убиват демокрацията | StandartNews.com

РЕПУБЛИКА БГ е шансът за десните избиратели, казва Владимир Георгиев

- Г-н Георгиев, вашата партия е нова, каква е нейната цел и къде се позиционира?

- Партията е млада, но с големи амбиции в десния политически спектър. У нас дясното пространство е доста разпокъсано и подменено. От една страна, имаме ГЕРБ, които претендират за десни и наистина може би по платформа са такива, но политиката и управлението им показаха, че не са. Вторият момент - старите представители на дясното - Реформаторският блок. Те представляват аморфна маса от остатъци от някогашното дясно. Ние виждаме, че десният избирател търси своя изразител и считаме, че това може да бъде точно РЕПУБЛИКА БГ като алтернатива на статуквото. В този смисъл нямаме намерение за коалиция с никого.

- Как ще предложите тази алтернатива?

- В България демократичният процес е блокиран, защото имаме олигархичен модел на управление. Ние искаме да възстановим демокрацията, а това може да стане като се разруши това статукво. За целта трябва да бъдат унищожени стълбовете, които го крепят. Единият от тях са държавните субсидии на партиите.

- Защо събрахте подписка за референдум за премахването им?

- Защото партийните субсидии са пречка за развитие на демократичния процес. В най-бедната държава в ЕС имаме най-големите субсидии! От една страна, бюджетът има огромни нужди за елементарни неща - например 5 млн. лв. само за Спешна помощ, а в същото време даваме 160 млн. лв. за субсидии! Е как може такова нещо? Това е цинизъм! Следващият момент - защо е необходимо да се прави подписка? Защото виждаме, че статуквото никога няма да премахне субсидиите. Видяхте как след огромен натиск от обществото партиите в парламента намалиха с 1 лев субсидиите - цинична отстъпка. Ние се опитваме да използваме подписката за референдум като лост на пряката демокрация, но е спорно дали той може да работи. Законът казва - 5 до 15 души правят инициативен комитет, събират подписка и го вкарват в парламента и депутатите са длъжни да го разгледат. Ако са над 500 000 подписи, обявява референдум, ако са между 200 и 500 хиляди, го разглеждат на парламентарно ниво. Възможно ли е 5 до 15 души да съберат половин милион подписа за три месеца - отговорът е категорично не. Да не говорим, че тези подписи трябва да са по закон - ЕГН, три имена, точен адрес. Видяхте какво стана с референдума на ГЕРБ - над 600 000 подписа - от тях и те не можаха да съберат 500 000 валидни. Имаме формална възможност за пряка демокрация, а на практика - нямаме такава. Ние също бяхме жертва на това - за три месеца, със 120 екипа в 37 града със сериозно национално покритие събрахме 373 000 подписа. Разбира се, тук роля изигра и времето, както и най-вече скандалът с ЕГН-тата в партийните подписки за изборите. Хората спряха да се подписват и в това няма нищо странно - в една държава, която не може да ти защити личните данни, естествено, че трябва да реагираш по някакъв начин.

- При 373 000 подписа дали да има референдум ще решава Народното събрание. Какво очаквате да се случи в пленарна зала?

- Подписката вече влезе в парламента, чакаме да се назначи разглеждането, което ще стане в рамките на 43-ото Народно събрание. Очаквам дебати по въпроса, в които хората и партиите на статуквото ще трябва да излязат пред обществото и да кажат: "Аз искам да си запазя субсидийката, защото..." и тогава ще лъснат пред целия народ с това двуличие и своя начин на мислене.

- Ако бъдат премахнати изцяло субсидиите, как ще се финансират партиите?

- Субсидии има от девет години. А преди това неколкостотин години с какво се финансираха? Смешно е да се каже, че без субсидии не може. И в белите държави, и в някои партии у нас, е имало варианти те да се развиват, без да имат необходимост от финансиране от тъмни и неясни кръгове. Ние сме една от партиите, които се финансира абсолютно прозрачно от нашите членове и симпатизанти.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай