Партиите може да се борят за 850 000 гласа в чужбина

Партиите може да се борят за 850 000 гласа в чужбина | StandartNews.com

Проф. Любомир Гаврилов, професор по математика в университета в Тулуза и председател на временните Обществени съвети на българите във Франция

- Би ли гарантирало електронно гласуване възможността на българските общности по света да могат да упражнят своето право на вот?

- Електронното гласуване е важно за мобилните българи като цяло. Не само за българските общности в чужбина, а и за тези, които си прекарват времето между България и друга страна. Но, както винаги има едно "но". Електронното гласуване е свързано с електронен регистър на населението в чужбина, на тези, които ще желаят да гласуват по интернет. А такъв за сега няма, въпреки че ние апелираме от много години за създаването му.

- Какво друго е важно да се предприеме за да могат българите в чужбина да имат участие в случващото се в страната?

- Съществуват законодателни пречки пред участието на българите в чужбина в политическия живот на страната. Има дори конституционна пречка. България е единствената държава сред страните членки на Съвета на Европа, която от една страна признава двойното гражданство, а от друга не признава пасивното избирателно право на хората с двойно гражданство. Това означава, че те не могат да бъдат избирани в Народното събрание, не могат да се кандидатират. Избирателният кодекс не е предвидил избирателен район в чужбина, което е източник на многобройни скандали с прехвърляне на гласове от чужбина в страната от един избирателен район в друг, които водят до такива случаи, като с Бат Сали в Кюстендил. Това се дължи на гласовете от чужбина, които се преливат в България и повлияват на изборния резултат.

- Имате ли наблюдения как останалите страни се грижат за своите граждани, които са в чужбина, конкретно във Франция например, за това те да могат да упражнят своя глас по време на избори?

- Френските избиратели в чужбина са на брой около 1 100 000, което е напълно сравним брой с българските избиратели, които са около 850 000 с право на глас. Френските граждани в чужбина могат да гласуват по 4 различни начина. В урна в посолствата им, там, където има отворени избирателни секции, могат да гласуват по пощата с едно просто писмо, могат да гласуват и по интернет от 4 г. насам, и накрая те могат да гласуват и с пълномощно.

Но трябва да помним през цялото време, че гласуването в чужбина не е само средство да променим политическия пейзаж в страната. Но то е преди всичко начин, чрез който българите в чужбина да се държат в национална орбита.
Нека не забравяме, че отделно от тези парични преводи, които правят българите в чужбина и, с които често се спекулира, те са огромен трудов потенциал. Най-големият капитал на всяка държава не са парите и капиталите, които циркулират там, а човешкият капитал. Човешкият капитал на България се намира в чужбина. И тя трябва да намери средства да си върне поне част от този капитал в страната и изборите в чужбина са един много добър метод. Ето за това трябва да мислят българските политици.

(Пред Агенция Фокус)

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай