60 000 българи работят в немски компании или свързани с тях структури
Дуалното обучение допринася за повишаване на квалификацията, каза д-р Митко Василев, Главен управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара
Какво ще бъде развитието на българо-германските икономически отношения след визитата на българския външен министър Даниел Митов в Берлин през януари т.г. и посещението на германския му колега Франк Валтер Щайнмайер у нас, попитахме управителя на Германо-българската индустриално-търговска камара д-р Митко Василев.
- Д-р Василев, Германия възстанови даването на гаранции за бизнеса на германски компании в България, спряно за известно време. Коя е причината за тази стъпка на Берлин?
- Тя бе продиктувана от решението на правителството на България и последвалото ратифициране на спогодба с Германия за разрешаване на случая "Кльостерс-Цемеко". В България дружеството трябваше да се казва "Цемеко". Това е един нереализиран инвестиционен проект за изграждане на завод за цимент от шлака от Кремиковци, който беше обезпечен с инвестиционна гаранция от федералното правителство на Германия. През 2005 г. германската компания "Кльостерс" започва дялово участие в проектно дружество "Цемеко", но всъщност не е било получено разрешение за строежа на производствения цех. Затова през 2008 г. германската компания се оттегля. Компанията е била застрахована от федералното правителство и си е получила застраховката. С обратен регресен иск федералното правителство си поиска средствата от България. Това е инвестиция за около 4 млн. евро. Заради този случай през 2009 г. България беше сложена във "фризера": германски фирми, които искаха да инвестират в България, спряха да получават гаранции. България беше единствената страна в ЕС със замразени гаранции. След дълги преговори се постигна разбирателство и България преведе на Германия около 2 млн. евро. Така случаят приключи и Германия отново може да дава инвестиционни гаранции на свои фирми, ако те решат да инвестират в България. Това е положително развитие, защото ще отвори врата за нови инвестиции.
- Това наистина е добра перспектива за бъдещите инвестиции. А какви са резултатите от дейността на германските инвеститори в България през 2014 г.?
- Картината не е добра. Ние се позоваваме изключително на статистическите данни на БНБ. Тези данни показват отлив от 338 млн. евро, което досега никога не се е случвало. През 2011 г. сме били на минус, но само с 54 млн. евро. Сегашните данни обаче не са окончателни и могат да претърпят корекция в рамките на няколко месеца. Но по отлив на инвестиции Германия е на първо място. Вероятно случаят "Кльостерс" е допринесъл за това, но има и други предположения. Например, че германски фирми, действащи в България, са взели заеми и им се е наложило да ги връщат на фирмите майки в Германия, което също води до отлив на капитал от България.
- През 2015 г. в кои области може да се очаква по-интензивно инвестиране от германски фирми?
- Не бих определил точно някои браншове, които са най-интересни за Германия. Напоследък се говори много за аутсорсинга. България има много силни страни в сферата на логистиката, на поддоставчиците на автомобилни части, информационните технологии също си остават интересен отрасъл.
Искам обаче да обърна внимание на факта, че когато германски фирми навлязат в България, резултатите се усещат: увеличава се броят на работните места. Те са коректен работодател, плащат си данъците. Грижат се за повишаване на квалификацията на работната сила. Сега с инициативата за въвеждане на елементите на дуалното професионално обучение в България германските компании допринасят за повишаване на квалификацията и за намаляване на емиграцията, привнасят германско качество на работата. Германските фирми са социално отговорни и чувствителни по въпросите на опазването на околната среда. През 2014 г. "Аурубис" инвестира 6,3 млн. евро за пречиствателна станция за дъждовни и повърхностни води. Всичко това допринася за ръста на стокообмена. Защото произвеждащите в България фирми изнасят за Германия, но част от продукцията остава тук.
- Колко работни места са създали германските компании в България?
- Около 60 000 души работят в германски компании или в свързани с Германия фирми. Това е добре. Трябва да залагаме не само на големи компании, но и на средни и малки фирми.
- На кое място е сега Германия като инвеститор в България?
- Дълго време Германия беше на пето място. Австрия и Холандия са начело. Но от Холандия не ми е известно да са влезли големи инвеститори. По-скоро от съображения, свързани с данъците, идващи в България чуждестранни инвестиции минават през Холандия и влизат в графата "холандски".
- Сега международната търговия е под влияние на санкциите на ЕС срещу Русия заради кризата в Украйна. Това рефлектира ли върху българо-германската търговия?
- Не бих казал, че санкциите имат някакво по-сериозно отражение върху двустранната ни търговия. Дори през 2014 г. отчитаме пореден рекорд - 5,9 млрд. евро стокообмен. Това е ръст с 10,9%. През 2013 г. имахме 5,3 млрд. евро. Констатираме обаче изоставяне на българския износ за Германия, който спадна с 3%, докато вносът от Германия е нараснал с 25%. През 2013 г. за пръв път от 1942 г. насам имахме положително търговско салдо с Германия. Затова допринесоха и работещите тук германски фирми. Българският износ за Германия надвишаваше германския внос за България. А Германия е експортно ориентирана държава. Трябва да посоча, че германският пазар остава най-важен за износа на български стоки. Германия е първият търговски партньор на България, а България е на 45-то място като търговски партньор на Германия.
- Кризата в Гърция как влияе на икономическата ситуация в България, в другите балкански държави и на германския бизнес в региона?
- Бих искал да цитирам бившия германски външен министър Ханс Дитрих Геншер. Той казва, че не може Западна Европа да е добре, ако Източна Европа е зле. Ние имаме друга поговорка: "Когато мечката танцува в съседното село, тя може да заиграе и в нашето". Не бива да се радваме, че в съседната ни страна се случват негативни неща. България трябва здраво да стои на позициите си и да гради успеха си не на основата на икономически процеси в други държави, а със собствените си усилия да печели от това, което създава и гради. Да, от Гърция има изтичане на капитали и България сигурно също ще спечели от това. Но това не трябва да ни радва. Кризата в Гърция има негативно влияние в целия ЕС, част от който сме ние.
- Агенция "Стратфор" твърди в прогноза за следващите 10 години, че в Германия ще настъпи икономически спад, който ще предизвика политическа и икономическа криза в страната и ще се отрази зле на ролята й в Европа. Не са ли пресилени подобни твърдения?
- Вероятно "Стратфор" има някакви аргументи и изследвания за подобни дългосрочни прогнози. Но, като имаме предвид, че Германия е консервативна страна с работеща икономика, не мисля, че краските могат да бъдат чак толкова черни.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com