Ако ги е грижа за държавата, политиците не бива да яхат банковия скандал
Борис Попиванов
В търсенето на политическия отзвук от банковия скандал у нас няма логика да се правят аналогии със случилото се през 1996-1997 г.
Във всичко станало с КТБ има нещо принципно ново. На първо място банката веднага бе поставена под особен надзор. Което няма нищо общо с подобната ситуация от времето на кабинета "Виденов". Или казано ясно - държавата в лицето на БНБ си е на мястото. Второ, кризата с КТБ демонстрира и зрелостта на българските граждани, които не изпаднаха в обща паника и не се юрнаха да си теглят парите - все едно от коя банка. Нещо, което би могло да бъде опасно и за цялата банкова система, а и за международния финансов имидж на страната. Защото една банкова система зависи не само от наличните ресурси, а преди всичко от доверието на вложителите в нея. В случая това доверие не е разклатено и това е най хубавото, което се случва в този момент.
Това се дължи на няколко фактора. Единият от тях е, както вече казах, адекватната намеса на БНБ. А второто, което е още по-положително - политиците не се втурнаха в търсене на евтини дивиденти и да нагнетят по тази начин обстановката. Освен това, хората са наясно, че КТБ е банка, която работи преди всичко с корпоративни клиенти, с големия бизнес. Което определя и по-слабия обществен интерес.
Разбира се, някакви последици ще има, но те ще са, както се казва, на второ четене.
В центъра на скандала така или иначе са фигури, свързани с политическия елит. В тази особена ситуация, когато не е ясно как ще завършат изборите и кой ще управлява от есента България, всичко може да влезе в употреба. Включително и опити да се отложат макар с малко изборите под предлог да се изясни случаят. Но всички партии засега са изключително предпазливи по темата с КТБ, както впрочем и са предпазливи и по отношение на природното бедствие, което ни сполетя. Те явно изчакват крайния резултат от всички проверки и ревизии на КТБ, които предстоят. Което е една правилна позиция, защото има компетентни институции - от БНБ до Главна прокуратура. Защото става все по-ясно, че обществото иска прозрачност и диалог - независимо за какво става дума.
Дните на кабинета са преброени
Живко Георгиев
Случаят с КТБ не бива да се преекспонира. Явно става въпрос за конфликт между двама души, а прокуратурата не реагира съвсем адекватно в първия момент. А и медиите наляха малко повече масло в огъня. Както би казал Маркс, в България каквато е базата, такава е и надстройката. Но без да съм специалист по финанси, мисля, че банковата система в България като цяло е стабилна и случаят с КТБ няма да има сериозни негативни последици за икономиката на страната.
Но каквито и да са причините за емоциите около КТБ, те едва ли ще засегнат политическия живот. Нито ще се продължи, нито ще се съкрати животът на кабината "Орешарски". Предсрочните избори ще се проведат в договорения от парламентарните политически сили времеви диапазон 28 септември - 12 октомври. Банковият скандал няма да се отрази и на изборните резултати. В този ред на мисли не смятам, че атаката срещу КТБ е насочена индиректно към партията на Николай Бареков. Залогът не е чак толкава голям, че да се отива на подобни ходове. Проектът ББЦ може би ще се модифицира леко и ще промени донякъде своите политико-икономически заявки. Възможно е и някакъв друг формат на коалиционно партньорство. Но партията на Бареков ще си вземе своите гласове. Може да са повече или по-малко от тези, които получи на евровота, но няма да има проблеми за преодоляването на 4-процентната бариера.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com