Пламен Димитров: Още от 1 юли 340 лв. минимална заплата
Кои проблеми първо трябва да сложи новата власт на масата? Експерти или партийци ще ни извадят по-бързо от кризата? И за какво ще тропат с крак синдикатите при преговорите си със следващото правителство? "Стандарт" попита лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа" Пламен Димитров и д-р Константин Тренчев.
- Г-н Димитров, притеснени ли са синдикатите, че при това разпределение на силите в новия парламент няма да се излъчи устойчиво правителство?
- И с просто око се вижда, че патовата ситуация, в която избирателите поставиха новия парламент, няма да осигури устойчивост на следващото правителство. Но това не означава, че не трябва да има следващо правителство. То трябва да бъде сформирано колкото може по-бързо. За нас не е важно кой, а как ще управлява. КНСБ до дни ще представи визия какво непременно трябва да се свърши според нас до края на 2013 г. и какво през 2014 г. Най-важното е да се осигури нова финансова политика, която да даде стимули за бизнеса да създава работни места, да плаща регулярно и по-високи заплати.
- Кои са спешните неща в тази нова финансова политика?
- Първо, актуализация на бюджета. Не може да се очаква в рамките на настоящия бюджет да бъдат вместени сериозни мерки. Затова трябва да бъдат разширени приходите на базата на по-висока събираемост и с разкриване на някои контрабандни канали на горива, цигари, алкохол, които водят до загуба на ДДС и акцизи. По оценки на различни експерти подобни мерки може да доведат до 400-500 млн., та дори 1 милиард лв. допълнителни приходи. Така ще има възможност за въвеждане на необлагаем минимум в размер на минималната работна заплата в страната за всички работещи българи. Като втора стъпка искаме от 1 юли минималната заплата да бъде увеличена на 340 лв. Ако това стане, до края на годината у нискодоходните българи ще останат между 250 и 300 млн. лв. допълнително. Това е най-бързият начин да стигнат средства до бедстващи работещи хора.
- Смятате ли, че в парламента лесно ще се стигне до съгласие за ревизия на плоския данък?
- Трудно ще е. Затова смятаме, че не трябва да се говори вече за втора ставка за високите доходи, а за увеличаване на максималния осигурителен доход. Смятаме, че от 1 юли той трябва да стане от 2200 на 2500 лв.
- Как виждате кабинет с премиер Орешарски? Ще припознае ли той синдикалните искания?
- Виждате, че нашите искания също търпят развитие. Мисля, че програмата на кабинета "Орешарски" също ще бъде изтъкана от компромиси, които може би в тази ситуация са единствено възможните решения. Не трябва да допускаме икономиката да изпадне в още по-голяма рецесия, безработицата да расте и оттам хората още повече да не може да свързват двата края.
В същото време преди изборите необлагаемият минимум освен от БСП и "Атака" беше подкрепен и от ДСБ - една дясна партия. А лидерът на ДПС Лютви Местан на срещата си с нас изрази мнение, че са готови да го обсъждат. Така че темата може да намери по-широк обществен консенсус.
- Какви спешни мерки очаквате в икономиката?
- На първо място - промени в енергетиката, и то преди 1 юли, когато трябва да се вземат решения за новите енергийните цени. Трябва да бъде променен законът за енергетиката. Една от промените е намаляване на такса пренос, така че да бъде отпушен износът. Ценообразуването трябва да бъде ребалансирано. Фонд "Зелена енергия" трябва да бъде създаден максимално бързо. В него да се вкарват скъпите зелени добавки и да се балансират с приходите от продажба на парникови емисии. Заедно с това искаме членовете на ДКЕВР и всички регулатори да се избират от парламента. Към тях да бъдат създадени обществени надзорни съвети, които да имат право на отлагателно вето по ключови решения, които засягат цени на монополни стоки и услуги, когато прозрачността не е налице. Другите горещи теми са Български пощи и БДЖ, които трябва непременно да бъдат стабилизирани.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com