- Джинджифилът настигна по цена агнешкото, набавянето на маски върна съседската солидарност
Изчезват найлоновите торбички!" За това алармира читател на "Стандарт", изпаднал в конфузна ситуация при пазаруване в Кауфланд. "Стигнах до касата с пълна количка и бях изненадан, когато се оказа, че там липсват обичайните чанти за пазаруване - и хартиени, и платнени, и найлонови", разказа той. Обяснението било, че веригата се снабдявала с торбички от компанията майка в Германия. Но не могла да получи доставката заради трудното и бавно придвижване на стоките, предизвикано от извънредното положение в европейските страни. На следващия ден имало, но... само хладилни чанти.
Така, докато седим на дивана вкъщи и се опитваме да мислим позитивно, броейки ползите от пандемията, може да прибавим и тази - изчезването или поне намаляването на найлоновите торбички. За броени дни вирусът донесе ползи за околната среда, каквито и Грета Тунберг не успя - в каналите на Венеция заплуваха делфини, китайците най-после се увериха, че небето е синьо, а големи градове като Брюксел, Париж, Мадрид, Милано и Франкфурт регистрираха намаляване на азотния диоксид във въздуха. Софиянци, пловдивчани и други градски жители у нас също дишат по-леко - макар че използващите градския транспорт намаляха, а платеното паркиране в синя и зелена зона е отменено, надомната работа и строгите мерки срещу "ненужните" разходки си казват думата - трафикът силно намаля. Може би пандемията и дефицитите, които тя поражда, ще ни научат да си носим винаги платнени торби за пазаруване, както отдавна съветват еколозите. А пък за бизнеса, останал без работа, да се открие нова пазарна ниша - производството на онези плетени мрежести торбички, които винаги можеш да държиш в джоба.
Маските като бананите при соца
Още един плюс е, че снабдяването с маски върна съседската солидарност, особено след като излезе заповедта на здравния министър Кирил Ананиев те да се носят задължително и на открити, и на закрити обществени места. "Ако някой намери - заявявам поне една бройка. За цена не питам, защото да имаш маска е като да ядеш череши през май - значи си милионер", коментираха в социалните мрежи. Отмяната на заповедта на здравния министър след няколко часа обаче не намали желанието на българите да се запасят с предпазното средство. Защото си знаят - всичко у нас е предпоследно. Появата на маски в някоя аптека предизвиква същото вълнение, както беше при докарването на банани и портокали в показните магазини по времето на соца. Мълвата се разпространява от уста на уста, а дефицитната стока свършва за броено време, защото всеки купува и за роднини, и за съседи, и за приятели. По-специалните, които са с предпазен филтър, обикновено са по 10 лева. Хората обаче са открили цаката и на наполовина по-евтините, като между двата слоя поставят няколко пласта тоалетна хартия. Ето една от ползите от презапасяването!
Продължава поскъпването на стоки, които се смятат за панацея срещу коронавируса. Например кило джинджифил, който преди две седмици струваше 10-11 лева, се изравни по цена с агнешкото месо и стигна космическите 16 лева! Тези нива гони и свинското. Лимоните също неотклонно вървят нагоре - цената им вече стигна 4,50-5 лева. В социалните мрежи се споделя рецепта, която евреите използвали срещу заразата - лимонов сок със сода бикарбонат. Содата все още не е дефицитна, но като се има предвид какво се случва със смятаните за целебни продукти - нищо чудно засиленото й търсене да свари търговците неподготвени. У нас те все още не са приложили стратегия срещу презапасяването като датските си колеги. В страната на Хамлет магазин се изхитри да усмири купувачите, като сложи ударна цена за закупуване на повече от един дефицитен продукт. Например една опаковка дезинфектант струва 40 крони (5,50 евро), а всяка следваща - 1000 крони (134 евро). Но търговците трябва да внимават и с прекомерното вдигане на цените. И да си сложат като обеца на ухото случая в Палермо, където 15 души се опитаха да избягат от супермаркет с колички, напълнени с продукти. След дълги преговори с полицията те признали, че така показват недоволството си от надуването на цените. А също и че нямат пари да покриват разходите си, защото карантината ги е принудила да не работят. Карабинерите ги убедили да върнат стоките и не ги санкционирали.
Оказахме се каръци при поевтиняването на горивата
И докато храните поскъпват, защото яденето вкъщи се оказа единственото развлечение при живота под карантина, за поевтиняването на някои стоки се оказахме каръци. Безпрецедентният ход надолу на цените на горивата ни свари точно в момент, когато пътуванията са ограничени. За рекордния срив на петрола може да благодарим не само на свитото потребление заради пандемията, но и на свръхпредлагането, предизвикано от ценовата война - държавите от ОПЕК и Русия не успяха да се договорят за удължаване на срока по споразумението за намаляване на производството. Саудитска Арабия увеличи добива и намали цените си, за да подпомогне продажбите в Азия и Европа. Така цената на черното злато проби дъна, до които не е падала от десетилетия. На световните пазари в началото на годината суровият петрол се търгуваше на нива от 69,39 долара за барел. Сега е доста под 30 долара, а само за март поевтиняването е 47,4 процента.
У нас бензинът А95 поевтиня през март средно с 31 стотинки, или близо 14% - от 2,22 лв. на 1-во число, до 1,91 лв. на 31-во. Най-ниската му цена в последния ден от месеца бе 1,58 лева, а най-високата - 2,23 лв., по данни на сайта "Фуело". Дизелът падна с 33 ст. /14,58%/ - от 2,27 лв. до 1,94 лв. Проверките показват, че по-малките бензиностанции са склонни да намаляват цените повече. Но може и още. Макар че търговците обясняват, как цените на горивата в момента отговарят на доставената през февруари суровина, Върховна административна прокуратура сезира антимонополната комисия да направи проверка на пазара. Тя със сигурност ще натисне цените още надолу.
Лошото е, че и бизнесът едва ли ще се възползва от по-ниската цена на автогаза. Защото шофьорите на таксита, които го ползват, зарязват заради липсата на клиенти жълтите коли и се нареждат на опашките за безработни в Бюрата по труда.
Ще ни връщат пари за парно, ама друг път
За съжаление няма да се възползваме и от драстичното намаляване на цените на парното от 1 април. Защото времето се затопля. Макар че на 3 март бе съобщено, че доставките на руски газ поевтиняват с над 40% със задна дата от 5 август 2019 г., това ще се отрази на синьото гориво у нас от началото на четвъртия месец. Причината, изтъкната от енергийния регулатор, е, че законодателството не позволявало на КЕВР да определи по-ниски цени със задна дата. Така клиентите на топлофикациите кредитираха дружествата цяла зима. И сега им остава надеждата, че след като "Газпром" върне на "Булгаргаз" надвзетите 150 млн. лева след преизчислението на цените, те ще се преразпределят между ползвателите, които вече са ги платили. За да се случи това обаче, са нужни законодателни промени. В момента се обсъждат промени в закона за енергетиката, които да регламентират казуса, а работодателските организации вече възразиха на някои от текстовете, защото те ще забавят и ще намалят компенсациите. Шефът на КЕВР Иван Иванов пък веднага побърза да предупреди домакинствата да не очакват, че някой ще им връща пари заради корекциите на сметките на парно и топла вода. По-скоро ще се прави прихващане при фактуриране на бъдещото им потребление. "Компенсиране ще има, но то не е на всеки потребител да му се даде чрез пощенски запис съответната сума", посочи Иванов.
Е, това е - връщане на пари на калпак няма, цените на най-необходимите стоки се вдигат, а от тези, които поевтиняват - не можем да се възползваме.
Добре, че българите не сме като италианците.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com